Genç Osman ‘Gökyüzü Masmavi’

Genç Osman; Geçmişte bir dönem Anadoluhisarı Göksu Deresi kıyısındaki o ufacık kulübede birlikte çalıp söylediğimiz zamanlardan arkadaşım. Gitara her vurduğu, söze her başladığı zaman, o hoş ve büyülü melodileriyle müziğini içimizde hissettiğimiz Genç Osman ne kadar güzel bir albüme imza atmış. Yılların birikimi ve cebinde biriktirdiği o güzel  melodileriyle “Gökyüzü Masmavi” adlı albümünü övünçle çıkarmış. Çoğumuzun da Mavi Sakal grubunun solistliğini üstlendiği dönemlerden tanıdığımız ve Türk Rock müziğinin önemli erkek vokalleri arasında gösterilen Genç Osman ile güzel bir söyleyişi yaptık. Buyrun bakalım;

2K1A5806Birinci Blog – Merhaba Osman, ilk önce tebrik ederim bu güzel albümü bizlerle buluşturduğun için. O güzel parçalarını en sonunda bir albümde topladın. Nasıl bir duygu bu? Bu süreç nasıl geçti?

Genç Osman – Öncelikle teşekkürler ve benden de merhaba. Evet, ‘sonunda’ doğru bir tanım. Meğer bu şarkıları ‘resmi’ olarak bir arada toplanmış olarak görmek gerçekten başka bir duyguymuş, zira son 20 senedir evin her bir köşesinden üzerinde “Demo”, “Kayıt”, “Prova”, “Konser” benzeri etiketleri olan CD ve kasetler çıkıp duruyordu (ki hala çıkmaya devam ediyor), haliyle uzun zamandır ihmal edilen yatağın altındaki tozu almış gibiyim..! Tabi bir de çeviri dünyasında içinde kaybolmuşken albüme ön ayak olan Zeynep Tünay olmasa, bugün hala bu durum devam edecekti. Birikmiş bu şarkıların arasında seçim yapmak da ayrıca zordu. Prodüktörüm Reuben de Lautour’la bu konuya da epey zaman ayırdık. Ona ilk gittiğimde elimde çok fazla şarkı vardı ama uzun mesailer sonunda bir liste çıkardık ve bugün pişman olmayacağım bir albüm yaptık. Ve çok bekleyen albümlerde hep olduğu gibi, bu albümde de çok insanın emeği var. Zaten başka türlü bu şarkıların gün ışığına çıkması mümkün olmayacaktı.

Birinci Blog – 80’lerin sonlarında Anadoluhisarı Göksu Deresi’ndeki o küçük kulübeden çıkan parçalar da var değil mi bu albümde? Yanlış hatırlamıyorsam Lotus ve Hindiba’ydı sanırım? O zamanlarda hissettiğin bu duygular hala güncelliğini koruyor mu?

Genç Osman – Müzik, aşk gibi, seni heyecanlandırdığı ve mutlu ettiği sürece, bundan keyif aldıkça güzeldir. En azından benim için ve evet, o heyecan aynı şekilde devam ediyor. Lotus ve Hindiba döneminden kalma bir şarkı var, o da Aylin Aslım’la söylediğimiz, Gökyüzü Masmavi’nin çıkış şarkısı olan “Dilek Tutmak”. ‘Aşk’ ve ‘Bu Şehirden’ de eski şarkılardan ama albümün geneli daha yeni parçalardan oluşuyor.

Birinci Blog – Genelde melankolik bir hava var albümde, özellikle böyle olmasını mı istedin?

Genç Osman – İstemekten ziyade… bende bünye ‘hafif’ melankoliğe eğilimli olduğundan sonuç istemeden de öyle olmuş olabilir :) Hem prodüktörümün seçimini de bunlardan yanaydı. Seni daha iyi yansıtıyor’u öne sürerek… Bir başka sebep de, müziği çok ciddiye almamdan, hiç komik bulmamamdan kaynaklanıyor olabilir.

B2K1A6363den deneme

Birinci Blog – Nasıl karşılandı albüm? Uzun zamandır senden bir şeyler bekleyen sevenlerin bu albüm hakkında ne düşünüyorlar? İzlenimlerin nelerdir?

Genç Osman – Aslında içten içe bir endişe de vardı. Neticede ‘piyasalarda’ son göründüğümde, yani Mavi Sakal’ın ‘İki Yol’ single ve de ‘Kan Kokusu’ albümü döneminde (ben Kaan Altan’ın şarkılarını yine usul usul söylesem de) toplamda bir kükreme hali vardı. Ama müzik yapmak madem bir ideal, o halde içinden geleni yapmalısın dedim. Risk almak iyidir, ben de kaygılanıp insanlar ne der düşüncesinden yola çıkarak pişman olacağım seçimler yapmaktansa kafamın dikine gittim. Hem bu, senin hala bir şeylere inandığını gösterir. Bugün çok güzel tepkiler alıyorum, hala albümden haberi olmayan birçok insan var ve keşfettiklerinde yazıp teşekkür ediyorlar, bu çok acayip bir duygu. Genel görüş, uzun zaman dinlenebilecek bir albüm olmasında birleşiyor. Bu durumda, idealimdeki müziği yapmış olmama rağmen ileride meşhur olma ihtimalim bile var.

Birinci Blog – “Dilek Tutmak” albümden çıkan ilk klibindi. Aylin Aslım da sana eşlik etti, düetiniz kulağa çok hoş geliyor. Parça da çok güzel. Albümden çıkan başka klip olacak mı ve böyle düetler yapmayı düşünüyor musun?

Genç Osman – Klip neredeyse zorunluluk. Başka türlü duyurmak çok zor ve sırada hangi şarkı var, şu an söyleyemem ama ön çalışmalarına başladık. Aslında bana kalsa, bütün şarkılara klip isterim. Düetlere gelince: Albümde başka bir düet yok ama zaman içinde denk gelirse, birlikte söylemek isteyeceğim ve çok sevdiğim şarkıcılar elbette var.

Birinci Blog – Genelde albümün havası nasıl sana göre? Anlatmak istediğin bir şey var mı bu albümde?

Genç Osman – Genel hava, esasen pek ağır ama içinde hep aşılamak istediği ve insanı suyun üzerinde tutan, karanlık sulara gömülmekten alıkoyan bir iyimserliği var. Her şey her ne kadar kötü de olsa, içinde umut olduğu sürece ölmedin demektir. Galiba anlatmak istediğim bu. Ve zaman, zaman bütün yaralarımızı, çektiğimiz bütün acıların ilacı, maalesef ve diğer yandan da – iyi ki öyle.

Birinci Blog – Solo kariyerine devam ederken yeni albümün için kafanda parçalar oluşmaya başladı mı?

Genç Osman – Birinici albüm çok yoğun ve yorucu bir süreçti. Şimdi mümkünse biraz tadını çıkarmak istiyorum. Evde küçük küçük yazmaya devam ediyorum tabi, durmak zor ama kıyıda köşede yıllar içerisinde yazdığım sürüyle şarkının olduğunu bilmek de galiba bilinci hafif de olsa rahatlatıyor. Ama yine de emin değilim, örneğin Gökyüzü Masmavi albümündeki yeni şarkılardan çok mutluyum, daha yakın dönemleri ve hissettikerimi anlatıyorlar. Bu yüzden de bir dahaki albümde sadece yeni şarkılar kullanmayı seçebilirim. Bakalım, henüz bir karar vermiş durumda değilim.

A2K1A5835

Birinci Blog – Konserlerin nasıl geçiyor? Yakın zamanda bir konserin var mı?

Genç Osman – Konserler güzel, sahnede olmaktan çok keyif alıyorum. Benim için en önemli kısmı, gelenlerin umduğunu bulması. Birçok albüm var ki, sonra konsere gittiğinizde fark ediyorsunuz, bir stüdyo mucizesinden ibaret. Bunu sahneye uyarlayamadığın sürece konser vermemek daha akıllıca olabilir, öyle ya da böyle, albüm çıktıktan sonra sunulan şey aslında bir ürün ve vaad ettiğin neyse, onu da vermen gerekiyor. İşin sosyal medya, haliyle ‘duyurma’ kısmına gelince, orası bende ‘biraz’ zayıf, onun üzerine daha çok eğilme(m)k gerekiyor, artık ‘bizim zamanımızda bunlar yoktu’ diyecek ‘dinozor’ kategorisine de çok yakınım, bu yüzden alışmak ve bunları daha etkin kullanmaktan başka çare yok galiba. Zaman içinde alışacağımı umuyorum.

Birinci Blog – Bu güzel sohbet için çok teşekkür ederim Genç Osman.

Genç Osman – Ben de çok teşekkür ederim :)

Genç Osman – Dilek Tutmak

YouTube Preview Image