Gemi modelciliğinde son nokta

Bir süre önce  internette dolanırken rastladığım Amerikalı bir çılgının yaptığı maketten bahsedeceğim size Pazartesi neşesi olarak.

Amerika’nın Maine eyaleti sakinlerinden! (bu Maine çok arıza bir yer eminim. Stephen King de oralıdır) William Terra adlı bu vakti ve parası bol amcamız 2.Dünya Savaşı’nın efsane Alman savaş gemilerinden Admiral Graf Spee’nin 1:20 –yanlış okumadınız- oranında aslına birebir sadık bir modelini yapmış!

admiralgrafspeeterra01

O efsane gemiyi ben de çok severim. Almanya’nın 1.Dünya Savaşı sonrası yüksek tonajlı savaş gemisi yapma yasağının etrafından dolanmak için Alman gemi mühendisliğinin bir harikası olarak inşa edilmiş olan Spee,  10.000 ton civarında müthiş bir sürate ve ateş gücüne sahip bir canavardı. Öyle ki yüksek hızı sayesinde okyanusun ortasında öyle değişik yerlerde beliriyordu ki müttefik denizciler arasındaki adı “Hayalet Gemi” ye çıkmıştı.  Bu müthiş geminin çok da hazin bir sonu vardır. Daha geniş bir yazıda mutlaka anlatırım onu da sizlere.

admiralgrafspeeterra02

Terra’nın yaptığına maket demek aslında pek doğru değil. Ona bir gemicik denebilir. Zira kano benzeri bir altyapının üzerine ahşap bantlar ve fiberglas kullanılarak yapılmış olan bu maket tam 318 kilo ağırlığında ve 9 metre boyunda! 2 kişi tarafından ancak göle, denize v.b. indirilebilen bu dev, iki kişi taşıma kapasitesine sahip. O ne demek derseniz gemiciğin arka top taretinin altına monte edilmiş 15 beygir gücünde bir motoru da var.

admiralgrafspeeterra05

Böylece bu maket azmanı, saatte 15 deniz mili hızla seyrederek iki kişiyi rahat rahat taşıyıp gezdirebiliyor. Sahibi Terra’nın geminin kendi entegre müzik sistemi sayesinde Wagner dinleyerek kaptancılık oynamasını çok ama çok kıskanmıştım. Geminin tam anlamıyla (geminin aslında kullanılmış tüm detaylar ile diyelim) bitirilmesi tamı tamına 6 yıl sürmüş!

Ben de senelerce kendimi avuttum, ne güzel maketler yapıyorum falan diye. Amca içine binilip gidilebilenini yapmış olayı çoktan bitirmiş.