Gecenin 1’inde Kara Orkestra!

Son zamanlarda biraz saldım kendimi. Çok fazla aktivitede bulunmuyorum niyeyse, nadasa çekmek gibi bir şey bu kendini. Evde film, dizi, kitap, film, dizi, kitap sarmalında münzevi bir hayat takılıyorum. Fena da olmuyor, arada yapmanızı öneriyorum bunu. Böylesi bir ortamda uzun bir aradan sonra konsere gitme fikri geldi bir arkadaştan, aslında pek de havamda olmamama rağmen. Kabul ettik, gittik; Korhan Futacı ve Kara Orkestra’dan (KFKO) bahsediyorum yine, yeni, yeniden.

Kaç oldu bu dört mü, beş mi; inanın ben de hatırlamıyorum artık. Zaten belli bir zamandan sonra saymayı bırakıyorsunuz. KFKO müritliğim artık tescillenen bir şey. Türkiye’de müziği döndüren üç gruptan biri olarak görüyorum onları (diğer ikisi Nekropsi ve Replikas). Bu yüzden Türk müziği için bir şans Korhan Futacı denen adam ve Kara Orkestra. Bunları yüklediğim bir grup olmasının yanında geçmişlerini de yakinen takip ettiğim için sanırım, benim için Türkiye’nin en iyisiler alanlarında.

Sağ olsun, arkadaşın dürtmesiyle dün konsere gidebildim. Peyote’deydi konser ve normal olarak 23:00 gibi başlayacaktı. Fakat davulcu Ediz Hafızoğlu’nun diğer grubu ile bir konseri olmasından mütevellit Peyote’deki konser gece 1’e doğru başlayabildi ancak. En son Ghetto’da izlemiştim onları, elbette güzel bir konserdi o da ama sanırım emprovize takıldıkları için çok fazla, son konserin içine o kadar giremedim. Dünkü konser ise izlediğim en KFKO performansıydı. Açıkçası bu kadar tat almayı beklemiyordum.

Peyote küçük olsa da samimi bir konser ortamı sunuyor size, bunu belirtmem gerek. Bu da dinleyicilerin işine geliyor, çünkü bilen geliyor böyle yerlere. Bir de güzel bir nokta, Korhan facebook’ta bu konser etkinliğini oluştururken ‘köklere dönüş’ yazmıştı açıklamaya. Peyote’de DANdadaDAN zamanlarından bu zaman çok takılmış bir grup çünkü onlar. Bu açıdan oraya böyle yaklaşması da hoşuma gitti. Peyote’de bir başka performans sergiliyor bence Kara Orkestra. Dün bunu tekrarladı grup. Seyirciler de bu sefer iyiydi, zira konser gece 1’e sarkınca alkol de bünyelere daha çok sirayet etmiş oldu.

Gecenin sürprizi ise hiç şüphesiz eskilerden, DANdadaDAN’dan Cenaze’yi çalmaları oldu. O klavye riff’lerini ilk duyduğum anda kendimden geçtim. Nasıl yana yakıla eşlik ettim ben bile bilmiyorum, olaya o kadar dalmışım ki bir kayıt almak bile aklıma gelmedi. Şu hayatta en çok izlemek istediğim performans DANdadaDAN’dır her zaman. Artık böyle bir şansım olmadığı için de KFKO’nun konserlerinde eskileri çalmasını umuyorum. Kuru Kuru’yu zaten çalıyorlardı. Ama Cenaze… İnanılmaz bir andı. Ve bu beni gelecek konserlerde bir Kara Araba, bir Zın Zın ya da bir Kaltaklar için umutlandırdı. Umarım bir gün o şarkıları da dinleyebiliriz onlardan. Ha bir de Kadınlar’ı bittabi.

Pek biricik BB yazarımız Hande ile de konser öncesinde mesajlaşıyorduk. Konsere gideceğimi söylediğimde bir ‘Abra Kadabra’ de de, ben de orada olabileyim diye bir mesaj yazmıştı yaban ellerinden. Abra Kadabra dediğimde yanımda olamadı belki ama ben o şarkıyı dün gece Hande için dinledim. 10 üzerinden 10’luk bir konser yaşattı bize KFKO. Bildik bir mekanda, Peyote’de harika bir setlist’le kendimizden geçtik yine adeta. Size önerim bu adamlar hala müzik yapıyorken, performanslarına bir kez olsun ortak olmanız. Kaçırmayın bir dahakine, Ghetto’da olacaklar diye biliyorum Mart ayında. Bu arada yeni albüm hazırlıklarına da başladıklarını belirtelim grubun.