Gece başka gündüz başka: Do No Harm

Tür olarak Medikal – Dram kategorisine giren diziler genelde uzun soluklu işler olur. Bu türün unutulmaz dizileri şüphesiz ki Dr. Hosue, ER. , üzerine türlü geyikler dönse de yayınlandığı saatin en çok izleneni olan yerli versiyonuyla  Doktorlar yani orijinali Greys Anatomy. Bir de türün absürd örneği Scrubs var ki yeri ayrıdır.

NBC’nin geçtiğimiz haftalarda yayınlanmaya başlayan yeni dizisi Do No Harm’da arka planına bir hastaneyi yerleştirerek yolculuğuna başlamış durumda. Arka planına diyorum çünkü her hafta çözülmesi zor ayrı bir medikal vakanın üzerine eğilmektense hasta hikayelerini sadece destekleyici unsurlar olarak bırakıyor. Asıl konu dizinin ana karakteri olan ve kişilik bölünmesi yaşayan Dr. Jason  Cole üzerinde ilerliyor.

Etrafında saygı duyulan ve oldukça başaralı bir cerrah olan Cole gününün sadece 12 saatlik kısmını bilinçli bir şekilde yaşayabilen ‘çoklu kişilik bozukluğu’ olan bir adamdır. Saati sabah ve akşam 8:25’e kuruludur ve hava kararınca duyduğu alarm içinde ki canavarın ortaya çıkacağının habercisidir. (Her ne kadar doktorluğun zaman mefhumundan nasibini alamayan bir meslek olduğunu bilsek de Dr. Cole’un yaşamını ve mesleğini bir memur gibi sınırlı saatler içerisinde sürdürme çabasını görmezden gelmekte fayda var)  Son beş yılını yine doktor bir arkadaşının geliştirdiği bir ilaç sayesinde kontrol altına alarak geçirmiş olsa da bünyesi artık ilaca karşı bağışıklık kazandığından yıkıcı diğer kişiliğin yani ismiyle Ian’ın kontrolü imkansız hale gelmiştir. Ian’ı hapsedeceğim derken kendi bir mahkuma dönüşen Jason sonunda zararlı tarafını özgür bırakmaya karar verir. İşler bu noktadan sonra ilginç bir hal alıyor, Dr. Cole rolünü üstlenen Steven Pasquale iki kişilik arasında ki farkı aynı çehrede oldukça başarılı canlandırıyor. İlerleyen bölümlerde Dr. Cole’un iyi olan yarısı, yıkıcı ve kontrol edilemez tarafının başına açtığı türlü belaların yanı sıra ilginç medikal vakalar  ve karmaşık gönül ilişkileriyle uğraşmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

İlk iki bölümünü izlemiş biri olarak dediğim gibi  medikal – dram ve birazda gizem severim diyorsanız çok büyük beklentilere girilmeden izlenesi bir yapım var karşımızda. Kanımca ilerleyen bölümlerde kişilik bölünmesi yaşayan doktorumuz Ian’a bir başkası muamelesi yapmaktan vazgeçip gerçeğini kabullenip onu kontrol altına alabilirse gündüzleri hastanede geceleri de arka sokaklarda hayat kurtarmaya çalışan terbiyeden yoksun yeni bir kahraman izleme olasılığımız yüksek. Bir çok yapımda kötü karakterler iyi karakterlerden daha çok seviliyor.. Bakalım aynı bedende gündüz iyi gece kötü olan Dr. Cole’un Jason’ı mı yoksa Ian’ı mı daha çok sevilecek yoksa 2. Sezon onayını göremeden tarihe mi karışacak ilerleyen bölümlerde belli olacak.

 

Do No Harm Fragman için:

YouTube Preview Image
Comments
  1. gürcan

    dizi maalesef 0.9 rating oranı ile ( en düşük rating rekoru şu ana kadar ) 2. bölümden sonra kaldırıldı.

    • Ebru Şenkartal

      evet yazıyı yazdıktan sonra öğrendim… önümüzdeki dizilere bakalım.. :)