Gangsterlerin Dünyası Discovery’de

Geçen Pazartesi akşamı Birinciblog.com ve Postkolik dergisi için haber kovalamak üzere Emrah Gürkan ile beraber Discovery Channel’in düzenlediği çok özel bir akşam yemeğine katıldık. Gecenin özelliği şuydu: Discovery kanalının yeni belgeseli Inside the Gangsters’ Code “Gangsterlerin Dünyası”nın sunucusu Lou Ferrante ile tanışıp sohbet etme fırsatını yakaladık! Belgesel ülkemizde de gösterime başladı. Her Pazar 21:55’de Discovery Channel’da!

O da kim derseniz Lou eski bir gangster ve New York’lu bir çete lideri. Çetesi ile beraber kötü şöhretli ve efsanevi Mafya ailesi Gambinolara katılan ve işlediği suçlardan ötürü, maksimum güvenlikli hapishanelerde on yıla yakın hapiste yatmış, aklanmış ve aklanırken de aydınlanmış çok enteresan bir adam…

Lou-Albuquerque

Yemek Nişantaşı’nda bulunan ve çok şık bir butik otel olan House Hotel’de gerçekleşti. Dekorasyon, yemekler ve hizmet çok güzeldi. Unutmadan bu güzel organizasyon için buradan kendilerine bir teşekkür edelim. Davetten Discovery Networks’ün Türkiye ofisinin reklam, tanıtım v.b. tüm operasyonlarını pek çok ünlü ve tanınmış ajansı düzenlenen konkur sonrası eleyerek üstlenme başarısını gösteren M3 sayesinde haberdar olduk. Genel Müdür Özge Sevük ve İş Geliştirme Müdürü Işıl Evgin hanımlara da sıcak konukseverlikleri ve özenli organizasyonları için çok teşekkür ederiz. Peçetelerimiz gerçek kelepçelere geçirilmişti! Gerçi Lou ile kelepçeli fotoğraf çektirelim dedik ama çok kesin bir dille “No way!” (Mümkün değil) dedi bize. Yemek boyunca ettiğimiz sohbetler sırasında yaşadıklarını dinledikten sonra bu isteğimiz de iyi ki ısrar etmemişiz dedik…

louorhan

Davette Discovery Networks’ün İngiltere ofisinden de üst düzey yetkililer de vardı: Gelişen Pazarlar Kanal Direktörü Lee Hobbs, Pazarlama Müdürü Amy Ridgway ve Programlama Müdürü Anneka Khan ile Basın İlişkileri Naomi Powell-Brown… Ayaküstü ettiğimiz sohbetler sırasında, benim eski bir National Geographic Channel çalışanı olduğumu öğrendiklerinde “aramızda ajan varmış” tadında epey bir eğlendik!

Gelelim asıl konumuza… Bu yepyeni belgeselle ilgili ilk bilgilerimiz şöyle:

Discovery Networks’ün izleyicilerini dünyanın en bilinen çetelerinin perde arkasını görmeye davet ettiği özgün belgesel dizisi ilk bölümünü geçen Pazar akşamı (3 Mart gecesi) yayınladı.  NERD TV yapım şirketinin 1 saatlik 5 bölümden oluşan dizisi GANSTERLERİN DÜNYASI, eski mafya sokak patronu Lou Ferrante’yi önceden nüfuz edilemez olan çetelerin derinlerine inip gizli liderlerini ararken takip ediyor. Discovery Channel GANSTERLERİN DÜNYASI’nın ilk bölümünü, Türkiye dahil olmak üzere Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Asya Pasifik ve Latin Amerika’da 217 ülkede yayınlayacak.

Bir zamanlar New York çetesinin sokak patronu olan Ferrante içeriden biri olmanın verdiği tecrübeyle, El Salvador’dan Filipinler’e, Meksika, İtalya ve Polonya’ya farklı çete kültür ve karakterlerinin operasyon biçimlerine GANGSTERLERİN DÜNYASI’nda ışık tutuyor.

Lou-ElSalvador

Bu çetelerin çoğunlukla hapishane içinde ve dışında hayatı dikte eden kendi kuralları var; faaliyetlerini demir parmaklıkların ardında büyütüp geliştirirken, dışarıda yer alan kitleleri kontrol altında tutmaya ve yüreklerine korku salmaya etmeye devam ediyorlar.

Ferrante, konuya içeriden bakarak çete kökenlerini, tarihini, güç ağının gelişimini, motivasyonlarını ve politik güçlerini gözler önüne seriyor. Ferrante, çetelerin her birini keşfetmek için hem hapishane içinde hem de dışında çetelerin kendilerine has kurallarını inceliyor. Hapishaneden dış dünyaya çetelerin gücünün izlerini sürerken, mahkumlarla yaşayan, gardiyanlarla konuşan, çete üyeleriyle yakın ilişkiler kuran Ferrante; kilit isimler, aileler ve üst kademeden “sorumlular” ile tanışıyor, gizliliğiyle ünlü bu dünyaya derinlemesine bir bakış sağlıyor.

Peki Lou Ferrante kim?

Lou Ferrante suç geçmişini geride bırakmış eski bir Mafya üyesi. Maksimum güvenlikli federal hapishanede neredeyse on yıl geçirdikten sonra başarılı bir şekilde mahkumiyetini temyiz edip, tamamıyla değişmiş bir adam olarak dışarı çıkmış; yasa dışı hayatını yasal iş başarısına dönüştürmüş.

Queens, New York’ta doğup büyüyen Ferrante ve çetesi, kötü şöhretli suç ailesi Gambino’ya katılmadan önce ergenlik yıllarında nakliye kamyonlarını kaçırıyormuş. Yirmili yaşlarının başında Ferrante, Birleşik Devletler Gizli Servisi ve FBI tarafından aranırken, 13 yıllık cezaya mahkum edilmeden önce kendi ekibinin lideri olmuş. Ancak kendi ağzından dinlediğimiz hayat hikayesi sırasında “Bu berbat hapishanede ben ne halt ediyorum? Hayatım benim ve ben onu değiştirme gücüne sahibim.” dediğini öğreniyoruz. Bundan sonrasında Ferrante çok büyük bir değişim, aslında gerçek bir aydınlanma yaşamış. Günde 18 saat eline ne geçerse okumuş. Neler yok ki listede! Platon, Descartes, Mein Kampf (Adolf Hitler-Kavgam), Kuran’ı Kerim!

Cool Lou

Hatta şöyle güzel bir anı anlattı bizlere. Eski çete arkadaşlarından birinden içeride okumak için kitap istiyorum dediğinde Olur sana ne getireyim, Playboy, Hustler, Penthouse? cevabını almış!

Hapishanede devamlı kırılan gözlüklerinden sıkılıp okumaya devam edebilmek için özel izinle lazer tedavisi geçirmiş! Kavga eden azılı mahkumları, ufacık tefecik boyuna bakmadan (fotoğraflardan anlayacaksınız) ayırdığı bir gün gözlükleri ve kolunun altındaki kitaplarıyla bir anda bilge mahkum mertebesine erişip saygınlık kazanması da ayrı bir hikayesi…

Ferrante, mahkumiyeti sırasında kendini tarih, felsefe ve edebiyat konularında çalışmaya adamış ve bu süreçte yazmayı ne kadar sevdiğini fark etmiş. Aslında bize olayı şöyle anlattı:  Okudukça beynimde bir değişim başladı. Beynimdeki nöronlarının ve sinapslarının birbirlerine gönderdikleri iletilerin giderek hızlandığını hissediyordum ve adeta kuru bir sünger gibi bilgi denizinde ne varsa emdim şeklinde…

IzalcoPrison

Örneğin bir gün köprüler hakkındaki her şeyi öğrenmek istemiş ve konu hakkında ne bulduysa okumuş. Ve şu an köprü yapımında bir mühendis kadar bilgi sahibiyim, bana gerekli malzemeleri verin size en sağlamından bir köprü yapmayı garanti ediyorum diyebiliyor.

Ferrante, hapishanede geçirdiği süreyi anlatan ”Kilitsiz” ve daha yakın zamanda yazmış olduğu, 12 dile çevrilen ve Forbes köşe yazarı Marc Kramer tarafından Dünyanın En İyi İş Kitapları’ndan biri olarak gösterilen “Çete Kuralları: Mafyanın Meşru İş Adamına Öğretebilecekleri” olmak üzere iki kitap yazmış.

Lou-Philippines

Ferrante yazarlık dışında, kendi hikayesini esin kaynağı olarak paylaştığı motivasyonel konuşmalar yapmakta. Konuşma konusunda çok iyi olduğunu kesinlikle garanti edebiliyorum. Beraber geçirdiğimiz 4 saat içinde sustuğu süre toplam 10 dakika bile etmez.

Ferrante’nin hapishaneleri ziyaret ederek, Birleşik Krallık’ta okur-yazarlığı arttırmaya yönelik çalışmaları, İngiltere Başbakanı Gordon Brown’ın eşi Sarah Brown tarafından farkedilerek kendisine 2009 yılında “Reading Hero” ödülü sunulmuş. Ödülünü almaya gittiği ülkeyi de incelemeyi ihmal etmemiş. Zira ziyareti sırasında gördüğü, gittiği yerleri sayınca yemek boyunca yanımda oturan Discovery Networks İngiltere ofisi yetkilisi Naomi’ den çok daha iyi bildiği ortaya çıktı!

Ferrante bu güne dek MSNBC, Fox News, BBC, PBS, Comedy Central, ve History Channel kanallarında pek çok programda yer almış. Ferrante şu an halen New York’ta yaşamakta.

Türk mafyası tadında Emrah'la beraber Lou'yu yalandan tutukladık, aklı çıktı!

Türk mafyası tadında Emrah’la beraber Lou’yu yalandan tutukladık, aklı çıktı!

Kendisine karanlık geçmişine sünger çektiğin halde bazen başına bir şey gelmesinden korkmuyor musun diye sorduğumuzda ağzımı kapalı tuttuğum sürece sorun yok tadında bir cevap aldık. Sonuçta Mafya itirafçıları, gammazları ve onları bırakıp gidenleri hiç sevmez…

Discovery+ChannelDiscovery Communications Hakkında:Discovery Communications 209’dan fazla ülkede toplam 1.8 milyardan fazla aboneye sahip dünyanın bir numaralı gerçeğe dayalı içerik sağlayan medya kuruluşudur. Discovery Channel, TLC, Animal Planet, Discovery Science, Investigation Discovery ve Discovery HD’nin liderliğinde ABD’li ortak teşebbüsü OWN: Oprah Winfrey Network, The Hub ve ilk 24 saat 3D yayın yapan network olan 3net’i de içeren 149’dan fazla yayın ağı ile Discovery insanları kendi dünyalarını keşfetmeleri ve meraklarını pekiştirmeleri için yüreklendirmektedir. Discovery ayrıca okullar için hazırlanan eğitim ürünleri ve hizmetlerinin lider sağlayıcısıdır ve Revision3 dahil olmak üzere birçok farklı dijital medya hizmetinin sahibi ve uygulayıcısıdır.

Discovery Networks International 1.3 milyar aboneye ulaşan, 45 farklı dilde yayın yapan, 26 uluslararası markanın dağıtıcısıdır. Daha fazla bilgi için; www.discoverycommunications.com.