Functionel Training’i Hillside’da deneyin

Sporla ilgili yenilikleri takip ederim. Son zamanlarda dünyada çok popüler olan Functionel Training’i denemek için pazartesi akşamı Hillside City Club Etiler’deydim. Daha önce denemiştim ama bu kez konunun üstadı Richard Tidmarsh ile çalışma fırsatım oldu. Yarım saatlik bu uygulama öyle keyifliydi ki, ertesi gün Hillside İstinye’de yapılacak olan versiyonuna katılabilmek için tüm programlarımı değiştirdim.

Peki,  “Functionel Training” nedir ? Çoğumuzun hayatı yoğun ve stresli.  İş yaşamı, metropol hayatı ve günlük işler derken neredeyse çoğu zaman saatlerce masa başında kalıyoruz. Ne yazık ki, çok az hareket edebiliyoruz. Bu durum vücudumuz ve yaşam kalitemiz için birçok olumsuzluğu da içinde barındırıyor. Çoğu zaman gün içinde sürekli yaptığımız hareketleri bile yaparken zorlanabiliyoruz. Bu noktada egzersiz yapmak büyük önem taşıyor.

Günlük hayatta yaptığımız bazı hareketleri taklit ederek, serbest ağırlıklar ve alternatif özel ekipmanlarla yapılan bir antrenman sistemi olan functional training işte bu noktada devreye giriyor. Bu antrenman sistemi kasları güçlendirmeye, vücudu sıkılaştırmaya, kişinin günlük fonksiyonel hareketlerini en rahat şekilde yapabilmesine yardımcı oluyor. Bu sayede, günlük hayatımızın kolaylaşmasına da destek oluyor. İşte bu noktada Hillside Sports Team İngiltere’nin rugby yıldızlarının en ünlü kondisyon danışmanı Richard Tidmarsh ile çalışarak Hillside Functional Training ‘i geliştirmiş.

Oluşturulan programlarda bu konuda özel eğitimli Hillside Sports Team uzman eğitmenlerinin eşliğinde kullanılan ekipmanlar, günlük yaşamda yaptığınız bazı hareketleri size anımsatıyor. Örneğin, power bag ile çalışırken günlük hayatta yerden herhangi bir şeyi alıp kaldırıp, taşıyıp yere bıraktığınız duygusunu yaşayabiliyorsunuz. Doğal yaşamdaki bazı hareketleri spor ekipmanları ile yapıyor, farklı bir fitness deneyimi yaşıyorsunuz. Bu amaçla, Hillside City Club’larda serbest hareket bölgeleri oluşturulup, Bulgarian bag, power bag (güç barı), medicine ball (sağlık topu), halat, TRX, kettlebell (kulplu gülle) gibi ekipmanlar ile hem birebir hem de grup halinde çalışılabilen alanlar yaratılıyor.

Hillside City Club 6 haftalık Hillside Evolution programlarına katılanları bu sürede fit yapma hedefiyle yola çıkmış. Hillside Evolution programlarına katılan kişilerin ilk olarak, tüketim kapasitelerinden, proporsiyonel vücut analizleri ve metabolik değerlere kadar birçok bilgiyi sağlayan, 13 farklı ölçümden oluşan B.A.R. ölçümü (Body Assesment Report-Vücut Değerlendirme Raporu) yapılarak hedefleri belirleniyor. Program kapsamında katılımcılarla takip ve motivasyon toplantıları yapılıyor. Hillside Functional Training® sistemindeki antrenmanları katılımcılar birebir Hillside eğitmenleriyle yapabildikleri gibi hedeflerine uygun grup egzersizlerine de katılabiliyorlar. Hillside Evolution programlarına katılan kişiler, bu program kapsamında kendilerine verilen Tband ile evde ya da ofiste, Hillside eğitmenlerinin önerdiği, gün içinde kendilerini rahatlatmaya yardımcı olacak egzersizler yapabiliyorlar.

Sınırlı sayıda kontenjanı bulunan bu özel programa katılmak isteyenler Hillside City Club’lardan ya da www.hillsidecityclub.com’dan kayıt yaptırabiliyorlar.

Hillside City Club-Etiler 0212 352 23 33

Hillside City Club-İstinye 0212 367 20 00

Hillside City Club-Trio 0216 324 11 11

Comments
  1. Yavru Kartal

    Bütün yazılarınızı tek tek okuyor, hepsine katılmakla birlikte hepsini çok güzel ve faydalı buluyorum, kaleminize sağlık Aziz Bey !

    • Aziz Alparslan

      İlginize teşekkür ederim.