Filmle gelen şöhret: Casablanca

Casablanca-port1

Fas’ın Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Casablanca, tarihi, kültürü, ile Kuzey Afrika’nın en gözde kenti. Farklı kültürleri bir arada yaşamak, deniz ve güneşin tadını çıkarmak ve eğlenmek isteyenler için ideal bir kent.  1515’te Portekizliler, Fas’ın Atlantik kıyısında küçük bir kent inşa ederek adını Casa Branca yani beyaz ev koymuşlar. 18.yy.’da bölgeye gelen İspanyollar kentin adını Casablanca olarak değiştirmişler. Casablanca bugün Fas krallığının en büyük şehri, aynı zamanda da  kuzey Afrika’nın en işlek limanına sahip olduğu için ekonominin başkenti olarak gösteriliyor.

CASABLANCA MAIN

Tarihi bir yana Casablanca denince akla ilk olarak 1942 yapımı bir Hollywood klasiği olan Casablanca filmi geliyor. Kentin ününe ün katan film, sanılanın aksine bu şehirde çekilmemiş. Film ekibi sadece  havaalanı sahneleri için Fas’a gitmiş, ama Casablanca’ya uğramamışlar bile. Ama Casablancalılar filmin ününden fazlasıyla yararlanmayı başarmışlar. Şimdi kentin her yanında filmden esinlenerek açılmış ‘Rick’in barı’ isimini taşıyan pek çok kafe ve restoran bulunuyor.

İşte kentte mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları:

5 (1)

Hasan II Camii: Atlantik Okyanusu kıyısındaki 2. Hasan Camii, İslam dininin Mekke’den sonra en kutsal yerlerinden bir tanesi olarak gösteriliyor. İçinde 25 bin kişinin, avlusunda da 80 bin kişinin namaz kılabildiği camiinin inşası 1993’te tamamlanmış. Hassan 2 camii aynı zamanda gece ve gündüz kilometrelerce uzaktan görülebilen  210 metrelik dünyanın en uzun minaresine sahip. Cami ,Fransız bir mimar tarafından tasarlansa da tamamen fas mimarisini yansıtıyor çünkü yapımında tam 6 bin Faslı sanatçının emeği var. Yarı açılabilir tavanı sayesinde sıcak günlerde içerisinin havalanması sağlanıyor

24710_10150138501435133_271650060132_11461135_3767184_ngraham-lawrence-quartier-habous-casablanca-morocco-north-africa-africa

 

 

 

 

 

Habous bölgesi: 1920 lerde inşa edilen Habous bölgesindeki en eski yapı şühnesiz 12. yüzyıl Almohad hanedanlığından kalma tarihi kule olmuş. Çarşının daracık sokaklarında  dolaşırken, en çok karşılaşacağınız manzara naneli dükkanların önünde naneyli çay içen esnaf olacaktır…

Eski şehir: Casablanca’da Fas’ın geleneksel yüzünü görebileceğiniz yegane yerlerden biri. Fas’ın  her kentinde, küçük ya da büyük bir medina var. Kentlerin kuruluşunda ilk yerleşim ve yaşam, hep bu medinalarda başlamış. ‘ etrafı surlarla çevrili kent’ anlamına gelen medinalar birer labirentten farksız.İşte Casablanca’nın medinasında da hediyelik eşyalar, el işi ürünler, ayakkabılar, kıyafetler hem turistler hem de yerli halk için tezgahlarda yerini alıyor. Ancak turistseniz , satıcıların biraz daha ısrarcı olmalarına hazırlıklı olmalısınz…

681x454681x454 (2)

 

Okyanus kıyısı: Casablanca sakinlerinin sıklıkla ziyaret ettiği The Corniche Avenue üzerinde, uzun plajlar, yüzme havuzları, kafeler, oteller, restoranlar ve gece kulüpleri bulunuyor. Korniş, aynı zamanda güzel bir yürüyüş parkuru.Manzaranın keyfini çıkarın.

681x454 (1)

Anfa: Etrafı çiçekler ve ağaçlarla çevrili geniş caddeler; teraslı, yüzme havuzlu lüks villalar Anfa’yı şehrin en elit semtlerinden biri haline getiriyor.

2144342880_c028964a82

Nane çayı için, Tajin’in tadına bakın!

Fas mutfağı diğer Kuzey Afrika mutfakları gibi et yemekleri ve pilav gibi iki ana unsura dayanıyor. Bizim tandır kebabı olarak bildiğimiz yemeğe yakın bir lezzette olan Tajin, Fas mutfağının temel yiyeceklerinden bir tanesidir. Bol safran kullanılmış pilav, Tajinle birlikte yeniyor. Tajin etle ya da tavukla yapılabiliyor, isteğe göre bolca sebze de kullanılabiliyor. Kuskus pilavı da Fas’ta karşınıza çıkan yemekler arasında, üzerine nohut, sebze ve et konularak yeniyor. Faslılar da nane çayı içiyor. Taze naneden yapılan bu çay her yerde karşınıza çıkıyor ve lezzeti de çok güzel.

 mint-tea

Ne alınır?

 İpek ve pamuklu kumaşlar, Cellabe, Kaftan gibi yöresel giysiler, Berberi kilimleri, elişi takılar Casablanca’dan alınabilecek en güzel hediyelik eşyalar arasında sayılabilir.Fas genelinde  özellikle pazarlarda alışveriş ederken pazarlık etmeyi unutmayın. Ödemeniz gereken tutar genellikle size ilk söylenen ilk  fiyatın üçtebiri hatta beşte biridir, benden söylemesi….