Film gibi operasyon: ARGO

Yanılmıyorsam iki yıl önceydi Kapalı Çarşı’da geziyordum, hep kalabalıktır orası ama o gün daha ayrı bir kalabalık vardı. Pek ilgilenmedim ama akşam haberlerinde Ben Affleck’in yeni filmi için mekan arayışında olduğu bunun içinde Türkiye’ye geldiğini gördüm. Kalabalığın sebebi anlaşılmıştı. Gelmişken halı almadan da olmaz tabii. Affleck o hafta mekan araştırmalarını yapıp halılarını alıp ülkeden ayrıldı. Sonrasında ara ara Türkiye’den set görüntüleri haberlerde görüldü.. Ve gün itibariyle söz konusu film vizyona girdi. Operasyon : ARGO (ARGO)

Dürüst olmakta fayda var nedense Ben Affleck’e oldum olası pek sıcak bakmam. Pearl Harbor belki bir çokları için harika filmdir ama benim için oyuncudan ciddi anlamda soğuduğum filmlerden biridir. Ardından gelen Korkusuz ve birkaç filmde üstüne tuz biber olmuştu sanırım… Fakat ilk yönetmenlik denemesi Gone Baby Gone / Kızımı Kurtarın filmi beni oldukça şaşırtmıştı. İkinci filmini izleyememiş olsam da muhtemelen pek tat vermeyen oyunculuğunu yönetmenliğiyle değiş tokuş ettiğinde daha izlenesi işler çıkaracak gibi duruyordu.Artık onun için kendini yönetmesini bilen bir yönetmende diyebiliriz..

Gelelim Operasyon: ARGO’ya.. Sinema diliyle anlatmaya kalksam nasıl bir türe girer tam olarak bilemiyorum. Fakat ortalama bir izleyiciyseniz ve Münih, Spy Game tarzı filmleri sevip baş köşenize koyduysanız bu filmde aradığınızdan fazlasını bulacaksınız bence. Hemen konunun bir köşesinden tutup fazlada spoiler kısmına girmeden anlatayım. Yıl 1980 devrik Şah Rıza Pehlevi Amerika’dan sığınma almış fakat kızgın İran halkı Şah’ın iadesini ve infazını istemekte. Böylece film İran’da ki Amerikan Konsolosluğu önünde cereyan eden oldukça gergin bir baskın sahnesiyle açılıyor. O dönem 444 gün esir edilecek konsolosluk çalışanlarının rehin alınışıyla başlayan filmde kaostan kaçmayı başaran altı konsolosluk çalışanının peşinden sürükleniyor hikaye. Kanada Büyük Elçisinin evinde saklanan bu altı kişiyi kurtarmak için bir operasyon gerekiyor. Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde insanı şaşırtan CIA’in bir operasyon planlarken ortaya inanması güç fikirler attığını görmek. Tony Mendez’de  (Ben Affleck) önce kabul görmesi güç ‘İran’da çekilecek bir bilim kurgu film için mekan arayışına giren Hollywood sakinleri’ sıfatıyla ülkeye sızıp, kurtarması gerekenleri alıp ülkeden çıkacağına dair yaptığı plan onay alınca önce bir Hollywood’a uzanıyoruz. Hayli eğlenceli ve Hollywood dünyasına göndermelerle dolu bu kısımda ARGO adında bilim kurgu filmi için stüdyolar, ön okumalar, basın bültenleri derken çekilmeyecek bir filmin reklamları dünyayı sarıyor..

Göstermelik tüm hazırlıklar tamamlanıp Mendez İran sahnesinde boy göstermeye başlayıp günlerdir saklanan altı kişiyle bir araya gelince  film kimliğini buluyor. Yavaş yavaş sinen sigara dumanı gibi filmin gerilimi üzerinize siniyor. Özellikle Affleck seyirciyi kovalamaca, takip vs gibi alışagelmiş çekip koparma yöntemlerine hiç bulaştırmadan finalde bir airport sahnesiyle sizi gerilimi yüksek bir kapalı mekana hapsediyor ve sanki o sahnede sıkışıp kalıyorsunuz.

Bu filmde tüm alkışlar Affleck’e gider gibi olacak ama bir kahramanı bu kadar normal bir adam olarak canlandırmak ve çok az oynamak sanırım ona daha çok yakışmış. Onun dışında filmin künyesinden hemen bahsedeyim. Senaryo Chris Terrio, başrolleri paylaşanlar Byran Cranston, Tate Donovan, Alan Arkin, John Goodman, Clea Duvall… Son söz diyorum; Güzel anlatılmış bir hikaye izlemek isterseniz bu haftanın  ilk seçeneği kesinlikle ARGO’dur!

Operasyon: ARGO Fragman:

YouTube Preview Image