Festival Ekspresi

lollapalooza_160845709340.jpg_article_gallery_slideshow_v2

1970 yazında bir grup müzisyen bir trene doluşup 5 gün boyunca koskocaman bir ülkeyi baştan sona dolaşarak konserler verir. Bu acaip fikrin yaratıcıları Ken Walker ve Thor Eaton’dır. Trendekiler ise şöyle sıralanır:

Janis Joplin, the Grateful Dead, the Band, the Flying Burrito Brothers, Delaney and Bonnie, Ian and Sylvia, Buddy Guy, Sha Na Na…

Festival ekspresinin macerası müzikseverlerin kaçırmaması gereken 90 dakikalık bir belgesel formatında 2003 yılından bu yana raflarda. Bu yıl beklenen Janis Joplin filmi vesilesiyle şu sıralar İngiltere’de ve Amerika’da yeniden gündemde. Janis Joplin filmini bu yıl görür müyüz bilmem ama, Festival Ekspresi’nin görücüsü pek çok olacaktır kesin.

Şahsen ben izledim ve çantamı toplayıp bir trene atlayıp festival festival gezmek istedim. Chicago’ya Lollapalooza’ya gitmek istedim mesela. Ya da Rock di Rio’ya… Belçika’da Tomorrowland, Danimarka’da Roskilde, Budapeşte’de Sziget, Sırbistan’da Exit, İrlanda’da Oxegen da olabilir pekala.

festival express

Ama sonra vazgeçtim çünkü zaten bu yıl yine Ada’da yapacak çok işim var. Olimpiyatlar nedeniyle mola veren Glastonbury muhteşem bir line-up ile yeniden kıyametleri koparacak. Biletler çoktan sold-out. Reading’de geçen yıl Cure’u izlemiştik. Bu yıl büyük harfle yazılan isim Eminem. Line-up’ta Foals, Fall Out Boy, Johhny Marr, Tame Impala, The Lumineers, Editors var.

İngiltere’nin büyük müzik olaylarından bir diğeri Bestival yaz sonunda, Eylül’de. Bu yılki yıldızlı isim Elton John. Bu yıl 10’uncu yılını kutlayan ve 3 gün süren festivalde Sir’ün adının altında; Franz Ferdinand, The Faliming Lips, Bombay Bicycle Club, The Roots, Belle & Sebastian, Dexys gibi gibi sıralanan onlarca isim yer alıyor.

Şehirdekilerden bazılarıysa şöyle:

I’ll Be Your Mirror

Geçen yıl kuzeydeki Alexandra Palace ile beni tanıştıran, gençliğimin, faili meşhul aşklarımın tesellisi The Afghan Whigs ile bizi yeniden buluşturan ve bu vesilelerle şahsi müzikal tarihime altın harflerle geçen bir festival I’ll Be Your Mirror.  ATP (All Tomorrow Parties) tarafından 5-6 Mayıs’ta düzenlenen festivalde sürpriz bol. Geçen yıl biz mesela Tennis ve Yack ile burada tanışmıştık. Bu yılki ağır toplar arasında the Bad Seeds’den Mick Harvey var. Amerikalı indie rock grubu Yeah Yeah Yeahs ilk gün sahnede. İkinci gün Grizzly Bear ile başlıyor. Sürprizleri gidince öğreneceğiz.

hardrock

Hard Rock Calling

Londra’nın orta yeri park! Hard Rock Calling, Hyde Park’ın ev sahipliği yaptığı en şahane olaylardan. Geçen yıl Soundgarden’ı dinleme şerefine nail olduğumuz festivalde bu yıl büyük ve güzel insan Bruce Springsteen var. Kasabian, Miles Kane ve Paul Weller partideki diğer isimler olacak. Vasiyetim var, Hyde Park’ta Paul Weller “You do something to me”yi söylerse, o şarkıya gömecekler beni.

YouTube Preview Image

Wireless

Bu biraz popçik bir festival ama benim böyle dediğime bakmayın, meraklısı fanatiği çok. Haksız da değiller zira bu yılki isimler arasında Justin Timberlake, Snoopy Dogg, John Legend, Jay-Z ve Emeli Sandé var. Pazar günü Timberlake ile Jay-Z birlikte sahne alacakmış. Festival Olimpik Park’ta, 12-14 Temmuz’da.

Lollapalooza

Field Day

Bu benim eve yakın festival. Hackney’de Victoria Park’ta düzenleniyor. Mayıs’ın 25’inde. Geçen yıl Beirut vardı. Bu yıl Brooklyn’li art pop grubu Animal Collective var. Ayrıca Beyoncé’nin-bence ona 5 basan- kızkardeşi Solange da bu yıl parkta olacak isimlerden. Bu yıl ayrıca Bat for Lashes da canım parkımda olacakmış. Daha ne olsun, gidilir.

YouTube Preview Image

The Stone Roses

Indie müziğin devleri yeniden biraraya geldi malum. Geçen yıl memleketleri Manchester’dalardı. Bu yaz Londra’dalar. Sahnede olacakları gün şehirde festival ilan edildi. “Kırışıklıklarına yakından bakmak isteyenler, buyursun gelsin” diye reklam veriyorlar. 7-8 Haziran’da Finsbury Park’ta olacaklar. Kendilerine bu yılın en popülerlerinden Jake Bugg ile Primal Scream ve The View da eşlik edecekmiş.

Hadi atlayın bir uçağa, bu yaz Londra’ya gelin. Festival festival gezin.