Facebook’dan ters köşe…

Bir süre önce Facebook tarafından 15 Ocak 2013 tarihinde bir basın toplantısı yapacağı açıklanmıştı. Aynen Microsoft gibi toplantının konusunun ne olduğu açıklanmadı. Genel kanı Facebook’tan yeni bir akıllı telefon duyurusu yapılacağı şeklindeydi.

Facebook’un merkezi Menlo Park, California’da küçük bir konferans salonunda yapılıyordu toplantı. Apple, Microsoft’un aksine gayet sade bir salonda sade bir toplantı hazırlanmıştı. Mark Zuckerberg dahil tüm çalışanlar da aynı rahat giyim ve davranışlar içerisindeydiler. Yerel saatle 10:00 Türkiye saatiyle 20:00 ‘de başladı toplantı.

Sahneye ilk olarak çıkan Zuckerbeg “Our mission is to make the world more open and connected.” (Misyonumuz dünyayı daha açık ve daha bağlantılı bir yer yapmak) sözleriyle başladı sunumuna. “Facebook sisteminin 3 ayağı vardır. Birincisi, Newsfeed (Haber kaynağı), ikincisi Timeline (Zaman Tüneli), üçüncüsü nedir ?” diyerek devam etti sözlerine, (Sanırsınız ki Evren’in oluşumunu açıklayacak.) Ve (kendince) büyük bombayı patlattı. Graphsearch, yani resim araması.

Dünya üzerinde sosyal platformlarda 1 milyar insan ve 240 milyar fotoğraf olduğundan bahsederken , bunları endekslemekten, gerektiğinde kolayca bulabilmenin öneminden bahsetti Zuckerberg. Aynı zamanda kişi aramaları da yapan bu sistem sayesinde California’da yaşayan ve Game of Thrones izlemeyi seven veya favori restoranınıza giden kişileri bulabilmekten bahsetti. İnsanlar, mekanlar ve ilgi alanları arayabilecek olan bu sistemin henüz hazır olmadığından ama demosunu “facebook.com/graphsearch” adresinden görebileceğimizi iletti. Sonrasında fikri bulup geliştiren kişiler olan Tom Stocky ve Lars Rasmussen sahneye çıkıp daha detaylı olarak anlattılar. Arkadaşlarımızın 1990’dan önceki resimleri, Yosemite Park’ta çekilen resimler gibi aramalar yapmak mümkünmüş. Yalnız önemli bir detay bu aramalar sadece Facebook veritabanından yapılabiliyor.

Tekrar sahne alan Zuckerbeg bunun son zamanlardaki yaptıkları en “cool” şey olduğunu söylerken gelecekte mobil cihazlarda da kullanılacağını söyledi. Google ile çatışma yaşayıp yaşamayacağı sorusuna ise kısa bir sessizlikten sonra “O web araması, bu ise grafik araması” gibi kaçamak bir cevap verdi. Yani aslında bu arama motoru sadece Facebook içerisinde çalışıyor, tüm web üzerinden değil. Yapılan aramaları da bugün olduğu gibi bundan sonra da sadece kişinin kendisi görecek, aranan kişilerin ise bundan haberi olmayacak.

Instagram konusundaki hatalı davranışları ile 13 milyon olan kullanıcı sayısını 5 milyona kadar düşüren, yanlış hisse senedi stratejileri ile şirket değerinin bir anda milyarlarca dolar düşmesine sebep olan, zorla herkesi timeline geçiren, reklamlarla insanları rahtsız eden, gözünü para bürümüş Zuckerberg ve Facebook’tan yine yanlış bir zamanlama ve strateji.

Tamam belki hoş bir uygulama olabilir ancak parmak ısırtacak bir durum da yok, buna benzer şeyler yapan (yeni yeni de olsa) başka uygulamalar da var. Uzun zamandır Facebook’tan yeni bir akıllı telefon bekleniyordu açıkçası. Bu konudaki dedikodular da had safhadaydı. Öncesinde merak uyandıran ve gizemli açıklamalarla 15 Ocak’ı işaret eden Facebook tüm beklentileri boşa çıkararak herkesi ters köşeye yatırdı.

 

Comments
  1. İbrahim Salı

    Aha yeni kız düşürme yöntemi diyorum.