Facebook profiliyle yıldıranlar – Bölüm 1

Ne sosyal medya aşkıymış arkadaş hayret valla. Cep telefonu yokken ne yapıyorduk acaba sorusunu artık sosyal medya yokken ne yapıyorduk şeklinde sormanın vaktidir. Saatlerimiz Instagram’a resim koymakla, twit atıp yetmiyormuş gibi bir de elalemi retweet yapmakla (twitterim olmadığı için tabirler konusunda cahil olabilirim kusuruma bakmayın),Foursquare’de gittiğimiz her yeri bir görev edasıyla bildirmekle ve devamlı facebook’un orasıyla burasıyla oynamakla geçiyor.

Ben fotoğraf merakım yüzünden Instagram, kişisel zevklerim için de facebook kullanıyorum. Bilgisayarımda açık, cep telefonumda açık, yakında tuvalete de tablet koyacağım orda da açık olacak şu facebook denen meret. O kadar hayatımıza girdi ki kapı çalıp Mark Zuckerberg gelse “Ooo hoş geldin birader dur sana bi terlik getireyim” deyip eve buyur edeceğiz. Çünkü o artık ailemizden biri. Adam evlendi sanal altın taktık var mı daha ötesi? Ben cumhuriyet taktım bu arada tereddüt olmasın.

Tabi hal böyle olunca Facebook da kendi kullanıcı tiplerini yaratmaya başladı. Ama ne tipler. Genelde BirinciBlog’daki günlük yazıların bazılarını ve Instagram fotoğraflarımı paylaşmak ve irtibatta kalmak için Facebook kullanan bendeniz son derece verimsiz bir kullanıcı oldum çıktım. Efendim hal böyle olunca, işte Facebook paylaşımlarıyla ve hareketleriyle yıldıran tiplerden bir demet size.

– Kendi iletisini ya da post’unu beğenenler : Sevgili kardeşim, zaten o iletiyi sen yazdığına göre beğendiğin için yazdın. Bir de üstüne kendi kendine beğenmek niye? Kimse beğenmezse şanım yürüsün mü demektir bu sanal ortam raconunda? Sal gitsin, isteyen beğenir isteyen beğenmez. Geçenlerde bir arkadaş koyduğu video beğenilmedi diye serzenişte bulunmuş resmen hayretler içerisinde okudum. Efendim aptal bir video 50 “like” alıyormuş da benim kendi emeğim olan bu video neden hiç beğenilmiyormuş falan. Üşenmemiş bir de satır satır döşenmiş.

Seni "Like"lamayan ölsün barbi :)

– İnsanların profil duvarına “Ne haber nasılsın uzun zamandır görüşemiyoruz” şeklinde yazanlar: Haberiniz var mı dostlar, çok sevdiğimiz Faceook’da özel mesaj uygulaması da var. Hem de tam yazmak istediğiniz bu tarz cümleler için. Kullanın kullandırın gariiiii.

– Her bebek resminin altına “oooooyyyyyyy uuuuyyyyy yerim ben onuuuuuu,ısırırım” falan filan yazanlar: Başkalarını bilmem ama benim gözümde çocuk taklidi yaparak konuşan kızlardan kategori olarak farkı yoktur bu tarz yorum yazanların. “Oooyy” yazarken eklediğin “o” ve “y” harflerinin sayısı o iletiyi şirin yapmamakla beraber seni de çok antipatik yapıyor bilmem farkında mısın sevgi böceğim.

– Aşk acısı hepimiz az çok çekmişizdir. Ama bunu 4.sınıf aşk şiirleri ya da alakasız alıntılarla facebook duvarına mütemadiyen koymak suretiyle perçinleme aksiyonuna kaçımız girdik? Tabi bu iletiyi yazan kadar bunu beğenip altına  züğürt tesellileri yazan arkadaşlar da en az onun kadar güzidedir bence. Bir de dikkat ettiniz mi bu iletiler hep geceyarısından sonra yazılıyor. Sanırsam acı tavan yapıyor o saatlerde.

– Özlü sözler konusu ise bence bambaşka bir mecradır. Bir gün Neitzche’ye ait olan yazı ertesi gün Ferhat Güzel’in bir şarkısının sözleri olarak karşınıza çıkabilir. Bunu bazı arkadaşların sürekli olarak ingilizce yazarak bize engin dil bilgisini gösterdikleri yetmiyormuş gibi, aynı aristokrat zümreden gelenlerin buna ingilizce yorum yazması ve bu grubun tamamının pasaport kuyruğunda T.C. vatandaşları bölümünden geçmeleri de ayrı bir muammadır.

– Uzakdoğu felsefesi bence artık konunun doruk yaptığı yerdir. Tibet’in bir köyünde, doğayla iç içe huzur dolu bir hayat yaşayan bir keşişin hayat felsefesini, metrobüste yaz sıcağında değişik aromalarla bayılmamaya çalışarak yolculuk ederken kendi hayatına adapte etmek ne kadar mümkündür söyle bana ey zalım.

Normal şartlarda bu konuya şöyle ucundan değinmek istemiştim ama elimdeki liste bir yazıya daha yetiyor. Bu arada sizin de gözlediğiniz şahane hareketler varsa yorumlarınızı bekliyorum. Bir dahaki yazımda onları da katıveririm. Haydi “poke”layıverin gaaariii :)

Comments
 1. Ceki Mitrani

  Özlü sözler ve uzakdoğu felsefe bölümleri harika olmuş, tebrik ediyorum

  • Enis Hazan

   Teşekkür ederim kardeş :) meğer ne çok filozof varmış içimizde de bilmiyormuşuz :))

 2. Ters

  Hayatı değiştiremeyeceğini kabul edip,koyun sürüsüne dahil olan koyunların bulunduğu ortamlar,bu kadar çok takmıyorum ben.Kızların dedikodu ortamına,erkeklerin abaza ortamına döndü

  • Enis Hazan

   Orası öyle kesinlikle, yakında hepimiz birer USB girişi taktırıp rahat ederiz artık, 24 saat çevrimiçi iyice androide bağlarız :)

 3. Berrin Akcan

  :) Yazı çok eğlenceli olmuş. Ağzım kulaklarımda okudum. Valla 2007 de facebook popüler olduğunda “facebook da bir gün bitecek” grupları açılıyordu. Ama tık yok ! (kendim de dahil) Ama şu kendi yazdığını beğenenler, hatta fotoğrafını yükleyip; kimse beğenmedi diye sanal aleme küsüp, içine kapanıp hemen geri silenler.. sürekli bulunduğu mekanı bildirenler.. sanırsın onlar zaten event esnasında doğmuşlar ve etkinliklerde geçiyor ömürleri. Bir de yolda görsem tanımayacagım insanlar , facebook da eklemeden duramıyor. sadece ben değil, o da görse tanımaz, konuşmaz; ama illa kanka ayağı çekecek orda haspam ! Oyunu bitmez..uygulaması bitmez.. derdi bitmez! Şikayet ediyoruz ama kurtulamıyoruz. Bir de zaman tüneline girdik, hadi hayırlısı.Bir tünele girmediğimiz kalmıştı; artık ne zaman çıkarız bilinmez. sen yine ingilizce yazanlardan bahsetmişsin. Öyleleri var ki, fransızca, rusça,hatta çince bile yazıyor.Kendi de bilmiyor ki.baksan bilstesine anlayacak tane adam da yok o yazıları. Kime yazıyorsa artık.. Ama olmaz, illa entel olunacak. benim de çok yazasım varmış :) eline sağlık, ama bu yazıda ki favorim “barbi mehmet” :)

 4. Berrin Akcan

  bir de belirtmeden geçemeyeceğim, yeni bir uygulama çıkmış. adı “facebook durum beğendirme uygulaması” şaka sandım önce. içeriğini aynen buraya geçiyorum (Facebook dan millete durumlarımı beğenirmisin demekten bıkmadınız mı ! İşte sizi bu dertten kurtarmak için bir uygulama gelişitrdik.Facebookda durumlarınızı fotoğraflarınızı paylaştığını videoları beğendirmeye sağlayan bir uygulamadır.VİP üye olarak sınırsız beğeni yaptıra bilirsiniz… Üstelik 20 TL)

  inanabiliyor musun üstelik 20 tlymiş :) “barbi mehmet” kesin kullanmalı bundan. kullanmayanın aklından şüphe ederim :)

  • Enis Hazan

   Gerçekten de yazasın varmış Berrin çok teşekkür ederim yorumun için, bu yazının ikinci bölümünde senden de alıntı yapabilirim :) Arada o beğendirme uygulamasını ben de farkettim geçenlerde, bir nevi iletinizi artık iyice milletin gözüne sokun biz de üstünden para yapalım uygulaması, şahane olmuş ama bir konuda sana katılmıyorum, Barbi Mehmet’in bu uygulamaya kesinlikle ihtiyacı yoktur :))))

 5. Berrin Akcan

  haklısın sanırım :) yok gibi görünüyor

 6. İbrahim Sali

  Facebooka buyuk sayfalarim olmasi dolayisi ile girmek zorundayim ama oy seyler varki bir ara durumumu begenirmisinciler fotomu begenirmisinciler turedi daha neler neler facebook uyeleri bozdu fakat bu aralar facebookta yayin reklamindan kaynakli sayfalarimizi magdur etmiyor degil.

  • Enis Hazan

   Herkes bir dümen tutturmuş gidiyor facebookta, ama sahtekarlara da gün doğdu o ayrı tabi :)