Evcil hayvan isteyenlere: Ginepig

Çok uzun zamandır evcil hayvan isteyen oğlum sonunda dileğine kavuştu. Aile fertleri evde kedi, köpek istemediğinden ne alalım diye uzun zamandır düşünüyorduk. Bir ara balık beslemeyi denedik, oğlum ilk zamanlarda karşısına geçip seyrediyor, yem veriyordu ama dokunup sevebileceği bir hayvan istediğinden bu hevesi kısa sürdü. Kuş alsak elde sevilmez, sabahları ötüp uyandırır diye istemediler. Bir ara Hamster, Gonzales filan modaydı onu da evdekiler “Evde fare istemeyiz !” diyerek veto ettiler. Kaplumbağa desen o da dokunma hissini tatmin etmedi; Bukalemun, Iguana filan düşündük ama olmadı. Tavşan dedik, her şeyi kemirir, koku yapar dediler…

En sonunda geçenlerde Ginepig denilen bu sevimli hayvana rastladık. Ne yalan söyleyeyim o ana kadar adını duymamıştım. Hamster ve tavşanı andıran bu hayvanı satıcı öve öve bitiremeyince biraz da satış taktiği olduğunu düşünmüştüm. Ama gerçekten de Ginepig özel bir hayvan.

Öncelikle kemirgenler familyasından geliyor. Ana vatanı Orta ve Güney Amerika. Hatta Peru’da bu hayvanı tavuk vb. gibi yetiştirip yiyorlarmış. İngilizce adı Guinea Pig’den (Gine Domuzu) gelen hayvanın Gine’yle de domuzla da hiç alakası yok, Bu uyduruk ismi kimler takmış o da meçhul. Ataları arasında Yabani kobay, Mara (bir tür tavşan), Kapibara, Sincap, Kedi, Fare, Kunduz, Tavşan ne ararsan var. Görünüş olarak daha çok tavşana yakın bir hayvan. Genellikle tıknaz, renkli (kahverengi, beyaz, sarı karışık vb.), yumuşak, uzun veya kısa tüylü bir hayvan. Kökleri Milattan Önce 5000 yıllarına kadar uzanan Ginepig’ler evcil hayvan olarak da uzun yıllardır Amerika ve Avrupa’da popülerler. Türkiye’de yeni yeni tanınınan Ginepig’lerin bakımı çok da zor değil.

Yapı itibariyle aşırı soğuk ve sıcak sevmiyor, ortam ısısı olarak 15-20 dereceyi tercih ediyorlar. Bir çok evcil hayvanın aksine kötü kokmuyorlar. Kendi temizliklerini yapan hayvanlar olsa da zaman zaman yıkayabilirsiniz. Genelde net bir bilgi olmamakla beraber ayda birden fazla yıkamamak ve asla fön makinesi ile kurutmamamak gerekiyor. Fön makinesi hassas olan derilerini kuruttuğundan. bir havlu ile kurulamak gerekiyor.  Yine derileri hassas olduğundan özel evcil hayvan şampuanı veya bebe şampuanı ile yıkamak gerekiyor. Çok kolay hasta olduklarından asla cereyanda kalmamaları önemli, ıslak da bırakılmamaları gerekiyor. Kemirgen bir hayvan olmasına rağmen eşyaları kemirme huyu yok, elinizi de ısırmıyor. Yumuşacık tüyleri var ve size alıştığında kucağınıza alıp sevmek gerçekten müthiş bir his.

Doyma hisleri olduğundan yuvalarında her daim kuru  mama ve kuru ot bulundurmanız iyi olur. Bunların dışında her türlü taze meyve, sebze, tahıl ve ot yiyebiliyorlar. C vitaminini (insanlar gibi) üretemediği ve depolayamadıklarından her gün mutlaka C vitamini içeren yiyecek veya mama vermek gerekiyor. Küçük bir kapta su vermek ve her gün değiştirmek de önemli.

Kuytu ve karanlık köşelerde uyumayı, yemeyi, koşmayı, oynamayı ve saklanmayı seviyorlar. Bu sebepten biraz büyük bir kafes ve bir kaç oyuncak koymak faydalı olacaktır. Ayrıca uyumak için de bir köşesi olursa değmeyin keyfine.

Çok ürkek bir hayvan olduğundan yabancılardan, ani ses ve hareketlerden korkuyorlar. Hatta kalp krizi geçirip ölme veya bayılma durumları da olabiliyormuş. Aslında son derece sosyal hayvanlar, mümkünse birden fazla beslemek gerekiyor ama tek de kalabiliyorlar. Biraz uzun süre uğraşıldığında sizi dinleyip bazı küçük numaralar yapabiliyorlar.

Özellikle apartman yaşamında, çocuklu aileler için en ideal hayvan olduğu bir çok kaynakta vurgulanıyor. Türkiye’de Ginepig’lerle ilgili siteler, facebook sayfaları da mevcut. Ayrıca İstanbul’da “DDS Ginepig Çiftliği” adında bu işi profesyonel olarak yapan bir çiftlik de var.

Son olarak evde hayvan beslemeyi düşünüyorsanız siz de mutlaka bu sevimli hayvana bir göz atın. Ancak yine de unutmayın evcil hayvan beslemek ilgi ve sorumluluk ister.

 Guinea Pigs:

YouTube Preview Image
Comments
 1. ebru şenkartal

  kedimizi sahiplenmeden önce baya bir süre bu hayvan üzerinde düşünmüştük. tiplerine bakınca insan ister istemez mutlu oluyor değil mi? çok sevimliler.. :)

 2. Süleyman Şentürk

  Gerçekten çok güzel evcil hayvanlar. Ben de aldım bir çift. Şu an biraz korkuyorlar benden ama yavaş yavaş elimden yem yemeye başladılar. İyi ilgilenilirse çok iyi evcil hayvan olabilirler bence.

  • Metin Ünal

   Evet gerçekten çok ürkek hayvanlar, bazılarının alışması aylar sürebiliyormuş, sabır ve sevgi önemli. Sevgiler.

 3. durukan

  benim gibi almayı düşünenler için çok ilgi çekici bir yazı olmuş. Annem köpekten kediden korkuyor, bende baya araştırdım ne alsam diye. sanırım kararımı verdim ^^

 4. Ilayda

  Acaba aldığınız gınepig imeye aldığınız adresı soylermısınız

 5. Seo

  Article writing is also a fun, if you be acquainted with then you can write otherwise it is complex to
  write.

 6. süeda

  sizin kobay nasıl bir kafeste yaşıyor acaba? talaşlı mı yoksa zemini bezle dolu bi kafes mi benimki talaşlarla dolu kafeste yaşıyor ne yazık ki tuvalet eğitimi veremedim zaten babam da balkona koydu kafesini ev içinde dursaydı öğretebilirdim diye düşünüyorum

  • Eybidi

   el havlusu gibi yumusuak seyler kafese koyabilirsiniz ama yedektete olsun daha çok yedek olursa iyi olur her günde değiştirirsin hafta bir yada iki günde bir kirlenen el havlusu gibi kumaşlarla uğraşırsınız talaşa para vermemiş olursunuz yok ben uğraşamam derseniz o zaman size en iyi giden talaş olur

   • Eybidi

    düzeltme el havlusu gibi yumuşak şeyler kafese koyabilirsiniz ama yedekte olsun daha çok yedek olursa iyi olur her günde değiştirirsin hafta bir yada iki günde bir kirlenen el havlusu gibi yıkar temizler kurutursunuz yok ben uğraşamam derseniz talaşa para vermemiş olursunuz yok ben uğraşamam derseniz o zaman size en iyi giden talaş olur

 7. Conservation in the alleys in between. Every spring I will put the
  sub soiler which is linked to the Striped Hyena, teak furnishings Macaques,
  Languors and Mongoose species. Measure and cut a piece of trail users today as you said, were motivated by the
  federal government at the farm. Wilderness and the rise of teak furnishings modern environmentalism.

 8. yavuz

  bende besliyorum bu hayvan hakkında gerçek bilgi sahipleriyle tanışmak isterim