Ev sinema sistemleri

Ev sinema sistemleri günümüzde neredeyse sinema keyfini birebir eve taşıma iddiasında. Bu konuda temel olarak 2 seçenek mevcut. Profesyonel sistemler veya hazır ev sinema sistemleri. Hangisini almalı, neye göre seçmeli, hangi özelliklere bakmalı? İşte cevapları…

Ev sineması seçerken cevaplanması gereken en temel soru profesyonel bir sistem mi yoksa hazır bir sistem mi istiyoruz. Profesyonelden kastımız neredeyse konser salonu akustiği verebilen, pahalı sistemler. Bu sistemler çoğunlukla müzik dinlemek amacına da yönelik olduğundan ön 2 hoparlör çok güçlü ve kaliteli olurlar. Bunlar 2.1 olabildiği gibi yine güçlü arka hoparlörler ve bir merkez hoparlör ile 5.1’e kadar çıkarlar (Not: Rakamlardan sonra konulan “.1” bilindiği üzere subwooferı simgeler.). Profesyonel sistemler high end ve elit sistemler olduğundan teknoloji marketlerinde (Media Markt, Saturn vb.) özel alanlarda sergilenirler. Onlarca değişik boy ve ebatlarda hoparlörler yan yana dizilidir; ön ve arka hoparlörler, medya oynatıcı, anfi ve subwoofer tek tek, ayrı ayrı seçilirler. Ses gücünün kaç Watt olması da sizin keyfinize bağlı tabii ki. Profesyonel sistemlerin bir çoğu el yapımı veya özel tasarım olduğundan onbinlerce dolar seviyelerine kadar ulaşırlar. Aşırı merakınız, şişkin bir cüzdanınız ve biraz teknik bilginiz yoksa bu sistemler sizin için çok da gerekli değildir açıkçası. Profesyonel sistemlerin başarılı örnekleri arasında Bose, Klipsch, JBL, Denon, Marantz, Harman Kardon, Bang and Olufsen, Nakamichi, Onkyo, Technics, Krell gibi markalar sayılabilir.

Bizim bugün bahsedeceğimiz ev sinema sistemleri hazır, kompakt sistemler. Yani genellikle Samsung, LG, Sony, Philips gibi seri üretim yapan markalar tarafından üretilen, medya oynatıcı, dahili anfi ve hoparlörlerin bir arada olduğu sistemler.

Ev sinema sisteminin ilk koşulu tabii ki büyük ekran bir televizyon. 40″ (102 cm) ve üzeri bir LED veya plazma televizyon olmazsa olmaz. Tabii ki televizyonlar ev sinema sistemlerine dahil değildir ve ayrı alınır. Dilerseniz projeksiyon cihazı da kullanabilirsiniz.

Ev sinema sistemlerinin ilk parçası medya oynatıcı. Bunun için DVD player veya daha kaliteli görüntü için Bluray playerlı modellere bakmalısınız. Bluray playerlı modeller hemen tüm disc formatlarını (Bluray, DVD, CD, VCD…) oynatırlar. Medya oynatıcının aynı zamanda USB girişlerinden bağlanan memory stick veya hard diskinizde bulunan film, müzik, resim vb arşivinizi de oynatması önemli. Dolayısıyla her türlü resim(jpeg,bmp), müzik (mp3,wma), ve video formatını (MPEG-2, MPEG-4, XviD, MKV, WMV, WMV2, WMV3, WMV7, WMV9, AVCHD, MOV, AVI, ASF, 3GP) da çalabildiğine ve altyazı desteğine (ttxt, *.smi, *.srt, *.sub, *.txt) dikkat edin. Ayrıca hard disk bağlayacaksanız dosya formatı FAT32 veya NTFS destekleyip desteklemediğini kontrol edin. Oynatıcıların hepsinde yüksek görüntü kalitesi için HDMI çıkışı mevcut. Yeni bazı modellerde birden fazla HDMI çıkışı da var. Bu da receiver (Digiturk, Dsmart vb), oyun konsolu (XBOX, Play Station vb) gibi ek bir cihazınızı da bağlayabilmeniz açısından hoş bir özellik. HDMI kablo deyip geçmeyin, mutlaka kaliteli bir kablo kullanın. Bluray için minimum 10.2 Gbps, 3 boyutlu cihazlar için 15.8 Gbps ve üzeri veri taşıyan, 24K altın uçlu bir kablo kullanmanızı tavsiye ederim.

Oynatıcılarda bazı ekstra özellikler olup olmaması da yine fiyatı arttıran ama kullanışlı özellikler. 3D olması 3 boyutlu film izlemenizi sağlar. WiFi olması, kablosuz ağınıza ve internete bağlanması açısından kullanışlı bir özellik. Bazı modeller direkt Ipod, Iphone bağlantısı destekliyor. ARC (Audio Return Channel) özelliği televizyon ve kablonuz da destekliyorsa tüm sesleri eksiksiz alabilmeniz açısından çok yeni bir özellik. Yine bazı oynatıcılarda hazır sosyal medya ve internet uygulamaları (Web tarayıcı, Youtube, Facebook vb.) yüklü geliyor. Bluetooth özelliği varsa akıllı telefonunuzdaki müziklerinizi sistem üzerinden dinleyebiliyorsunuz.

Hoparlörler de genellikle 5.1. Bu sistemde 2 ön (sağ ve sol), 1 merkez ve 2 arka (surround, sağ ve sol) hoparlör ile bir subwoofer (bas sesler için) bulunuyor. Bazı sistemlerde 7.1 ile, orta yanlara da hoparlör eklenerek daha da zengin ses elde edilebiliyor. Kablo karmaşasından kurtulmak adına arka hoparlörler kablosuz olan modeller de mevcut. Sesin daha güçlü olması ve yüksek volümlerde zenginliğini kaybetmemesi adına ayrı anfisi olan modeller bakabilirsiniz ama çoğu modelde anfi sistem içerisinde dahili olarak yer alıyor. Ses gücünü ifade eden Watt ise ne kadar yüksekse o kadar güçlü ses verir. Hazır sistemlerde 200 Watt’dan başlayarak 2000 Watt’a kadar giden modeller mevcut. Hoparlör yerleşimi için aşağıdaki resme bakabilirsiniz.

Ülkemizde orta halli bir ev sinema sistemi yaklaşık 500-600 TL’den başlıyor. İyi bir şey istiyorsanız 1500 TL civarında fiyatlarla bir sistem edinebilirsiniz. Marka olarak benim tercihim ise Sony veya Samsung.

 

(Bu da benim yeni oyuncağım: Samsung HT-E6750W, çok başarılı bir sistem, tavsiye ederim.)

YouTube Preview Image

 

Comments
  1. Teknoseyirde bu konuda hazırlanmış çok güzel bir video var. Yazıyı beğenenler bu videoyu’da seveceklerdir.

    http://www.teknoseyir.com/75862/evinizin-orkestra-sefi-av-receiverlara-genel-bakis/