Eskişehir’de “Palto”lu film günleri

Mehmet‘in yazdığı Eskişehir’de yaşamak için 10 neden yazısı, BirinciBlog’un en çok okunanlar listesinden düşmek bilmiyor. Buradan da anladığımız kadarıyla, Eskişehir havalisinden ziyadesiyle takipçimiz, okuyanımız mevcut; ne mutlu! Hepsine selam olsun :)

Bütün kültür-sanat etkinlikleri, festivaller, konserler İstanbul ya da Ankara’da olacak değil ya! Bu kez Eskişehir’de düzenlenen bir film festivalinin müjdesini vermek üzere toplanmış bulunmaktayız. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sinema Kulübü tarafından düzenlenen Palto Film Günleri‘nin altıncısı, 25-30 Aralık tarihleri arasında Eskişehirli sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Etkinlik bağımsız sinemadan çarpıcı örneklerle dopdolu. Açılışı, Altın Portakal’da 4 ödül birden alan Zerre (Erdem Tepegöz), filmi yapacak; bunu Acı (Kim Ki Duk), Aşk (Haneke), Baskın (Gerath Evans), The Master (Paul Thomas Anderson), Roma’ya Sevgilerle (Woody Allen), Meleklerin Payı (Ken Loach), Cennetteki Çöplük (Fatih Akın), Gözetleme Kulesi (Pelin Esmer), Hayalimdeki Aşk (Jonathan Dayton, Valerie Faris) ve yedi yönetmenli Havana’da 7 Gün izleyecek.

Zerre’nin yönetmeni Erdem Tepegöz, yapımcısı Kağan Daldal ve Gözetleme Kulesi’nin yönetmeni Pelin Esmer ile oyuncu Nilay Erdönmez düzenlenen panelde seyirciyle buluşacak, sorular sorulacak, cevaplar alınacak. Ayrıca gelenekselleşen Palto Film Günleri Atölye çalışmalarında Sara Merih Ertaş “Sette kim kimdir, ne işi yapar?” konularında ufukları açacak;  Nizam Eren 18 yıllık tecrübesiyle sinemanın sadece sinema olmadığını, yapım, PR ve pazarlama etkinliklerine ışık tutarak açıklayacak.

Etkinliği düzenleyenler öğrenciler olur da, işin içine “Askıda Bilet” uygulaması gibi cin fikirler girmez mi?  Seyirciler şayet isterlerse fazladan bilet alıp, bunu gişeye bırakacak, bu sayede ekonomik zorluk çeken sinemaseverlerin de bu etkinlikten faydalanmasına yardımcı olacak. Bu uygulamayla etkinliğe renk ve pozitif enerji katacak zehir gibi çalışan kafalara sağlık!

Velhasıl kelam, Palto Film Günleri, sinemaya gönlünü kaptırmış, beyaz perdede gördükleri kadar perde arkasında yaşananları da merak eden herkes için hayli güzel bir etkinlik olacak. Gidecek olanlar biz gidemeyenler için de izlesin, zira burada İstanbul ellerindeyiz!