Eski Groupie’lerden Kim Kaldı?

Kimilerine göre groupie’ler  ünlü olamayacak kadar yeteneksiz olduklarından, şöhreti rock star’ların yatağında arayan, alkol ve uyuşturucu bağımlısı, güzel ama basit genç kızlardı. Kimilerine göreyse rock&roll’un olmazsa olmazlarından! Birçok şarkıya ilham kaynağı olmuş, rock tarihinin önemli olaylarına tanıklık etmiş, medyanın ve insanların kulaklarına çok sevdikleri “ilahları” hakkında bilinmeyen küçük kirli sırları fısıldamış, her konser ve turnede peşlerinden giderek bir “anne” ya da “sevgili” rolünü oynamış, güçlü ve cesur genç kadınlar…

Bu yazıda 60’lı ve 70’li yılların en meşhur ve yaramaz groupie’lerinden bahsederek rock star’ların kulaklarını çınlatacağız!

1. Pamela Des Barres

Pamela 60’lar ve 70’lerin rock&roll  rüzgârına kapılarak, Los Angeles’in  eğlence alemlerine sürüklenen nice kızdan biriydi. Yaşadıkları sahne arkaları ve turne otobüslerinden,  limuzinler, otel odaları ve konforlu yataklara kadar uzanan bir hayat öyküsüydü. Kimilerine göre ünlü müzisyenlerin takıldığı onlarca kızdan biriydi; para ve şöhret düşkünü, kimilerine göreyse tam anlamıyla bir rock&roll geyşasıydı. Fakat hepsi bir yana, Mick JaggerJimmy Page ve Keith Moon başta olmak üzere, en sıkı rock star’larla takılarak o zamanlar genç kızlarının kalbine kıskançlık tohumları ektiği inkâr edilemez.

1

Des Barres için groupie’lerin en ünlüsü desek abartmış sayılmayız. Hayat hikâyesini meraklılarıyla paylaştığı kitapları; I am With The Band,  Take Another Little Piece of My Heart’dır. Pamela’ya göre Mary Magdalene de bir groupie’ydi, tek farkı İsa’ya hizmet etmiş olmasıydı!

2.Tura Satana

Burlesque dansçısı olarak bu kadar tutulmasının ve beğenilmesinin nedenlerinden biri hiç şüphesiz göz dolduran fiziğiydi. Dolgun vücut hatlarıyla erkeklerin hayallerini süsleyen Tura Satana, listemizdeki yerini genç Elvisle olan macerasından dolayı haketmektedir. Söylentiye göre Elvis, Tura’ya evlenme teklif etmiştir ama Tura reddetmiştir.

3

 

3. Cynthia Plaster Caster

Cynthia Plaster Caster deyince ilk akla gelen, ünlü müzisyenlerin penislerinden çıkarttığı kalıplardı. Kolejde okurken sanat öğretmeni sınıftaki öğrencilerden sert bir objenin alçıdan heykelini yapmalarını isteyince, Cynthia’nın da aklına ünlü rock star’ların penislerinin kalıbını çıkartmak gelmiş ve böylece ünlü rock star’ları ile takılmaya başlamış. 2000 yılında  Cynthia Plaster-Caster Foundation’u kurarak, cesur ve sıra dışı işler yapan sanatçıları desteklemeye başlamış.

4

 

4.Connie Hamzy

Connie Hamzy yani nam-ı değer Sweet Connie’nin takıldıkları arasında; Led Zeppelin, The Who, Bad Company gibi grupların elemanları ve Neil Diamond gibi isimler yer alıyor. Daha da şaşırtıcı olanı Connie; Bill Clinton Arkansas valisiyken kendisine asıldığnı iddia ediyor, her ne kadar bu Clinton ve çevresi tarafından yalanlansa da, Connie Hamzy sansasyon yaratmayı iyi biliyor!

6

 

5.Bebe Buell

 

Bebe Buell hakkında bilinen en yaygın şey, Steven Taylor’la yaşadığı kısa birlikteliğin meyvesi, LOTR‘nin Arweni güzellik tanrıçası Liv Taylor‘ın annesi olmasıdır.

8

 

6. Lori Maddox

Lori Maddox ve en yakın arkadaşlarından Sable Star, Holywood’un teenage groupie’lerindendi. Söylentilere göre Lori aşk hayatına David Bowie ile başlamıştı. Fakat aradığı heyecanı ve aşkı Led Zeppelin gitaristi Jimmy Page’de buldu. Üstelk Page o sıra Pamela Des Barres ile birlikteydi, fakat bu onları durdurmadı, Jimmy başka kadınlarla beraber Lori’yle de görüşmeye devam etti ta ki onu Bebe Buell için terk edene kadar.

10

 

7. Sable Starr

Sable Starr LA groupie sahnesinin açık ara teenage kraliçesiydi. 13 yaşında adım attığı ortamlarda yakınlık kurduğu kişiler arasında; Robert Plant, Mick Jagger, Rod Stewart, Alice Cooper, David Bowie, Marc Bolan vardı, Iggy Pop, Richard Hell ve Johnny Thunders vardı.

12

 

8. Devon Wilson

Wilson 1941’de Milwaukee, Wisconsin’de doğdu. 15 yaşındayken evden kaçarak Las Vegas sokaklarında takılmaya başladı, 1965 yılında Jimi Hendrix ile tanıştı; böylelikle yorucu ve bir o kadar da çalkantılı ilişkileri  başlamış oldu. Yakınlık kurduğu müzisyenler arasında; Mick Jagger, Brian Jones(Rolling Stones), Eric Clapton ve Duane Allman gibi isimler vardı. Sonraları New York’a yerleşen Devon  Wilson stüdyo kayıtlarına Hendrixle berber gidiyor ve onun kişisel asistanlığını yapıyordu. Fakat bu hızlı yaşam tarzı Devon’ı madde bağımlısı yapmıştı. Hendrix’in ani ölümünden sonra  kendini bir türlü toplayamayan Wilson, 1971 yılında meşhur Chelsea Hotel’den düşerek ya da atlayarak hayata veda etti.

14

 

9.Cathrine James

Bob Dylan, Andy Warhol, Mick Jagger ve Jimmy Page gibi isimleri yakından tanıma fırsatı bulup, müziğin dünyayı değiştirmesine tanıklık eden Cathrine, yaşadıklarını kitaba dökerek tüm dünyayla paylaştı; Dandelion: Memoir Of A Free Spirit.

16