Ernest Cline ile oyunu Başlat

Atari salonlarında hatırı sayılır zaman ve jeton harcadıysanız, Lost Boys, Labirent, Geleceğe dönüş gibi kült filmler hayatınızda önemli bir yer tutuyorsa, Star Wars, Star Trek ve çizgi romanları yoğun geek seviyesinde takip ettiyseniz ve hala ediyorsanız mutlaka okumanız gereken muhteşem bir kitaptan haberiniz olmalı. Ernest Cline – Başlat. Aslında orijinal ismi kitabın retro ruhu ile ilgili daha fazla ipucu veriyor. READY PLAYER ONE.  Jetonu atariye attıktan sonra 8 bitlik yazıyla ekranda yanıp sönen bu üç kelimeyi unutmak mümkün mü?

tumblr_lx8cu2SIOI1qjp0avo1_500

80’ler pop kültürüne ait ciddi bilgiler içeren ve neredeyse her sayfada ayrı bir referans gönderen kitabı 1 haftada tamamladım. Hayatımda en hızlı okuduğum kitap buydu dersem sanırım soğru söylemiş olurum. Kendi çocukluğumdan ve yaşantımdan onca bilgisayar oyununu, filmi, şarkıyı ve hastası olduğum 80’ler pop kültürüne ait bu kadar fazla bilgiyi içeren neredeyse bir almanak görevi bile görebilecek olan bu kitabın, yazarın ilk kitabı olması da ayrı bir güzellik tabi. Yazarın komple bir geek olduğunu ise belirtmeme gerek bile yok çünkü kitabın daha beşinci sayfasına geldiğinizde bunu kendiniz de kolayca göreceksiniz.

Kitabın konusu şöyle. Yıl 2044 ve dünya her bilim kurgu filminde ya da kitabında söylendiği gibi yaşanması zor bir yer haline gelmiş. Şehirler talan edilmiş ve insanlar üst üste dizilmiş konteynırlarda sefil bir hayat sürüyor. Sınırlı bir kısım zengin dışında sürünen tüm bu insanların kaçabilecekleri tek sığınak ya da özel alanları ise OASIS adında sanal bir dünya. Ama OASIS bildiğimiz sanal dünyalardan biraz daha farklı. İçerisinde on binlerce farklı gezegen olan, insanların okula bile sanal olarak gittiği, gerçek hayatla fazlasıyla iç içe geçmiş devasa bir dünya.

Ernest CLine ve DeLorean

Ernest CLine ve DeLorean

OASIS’in yaratıcısı ve iflah olmaz 80’ler kültürü hastası James Halliday bir gün aniden ölüyor ve geriye bir vasiyet bırakıyor. Vasiyetine göre OASIS içerisine yerleştirdiği 3 kapıyı bulan ve ardındaki ödüllere ulaşmayı başarabilen şanslı kişi OASIS’in ve Halliday’in tüm mirasının tek sahibi olma hakkı kazanıyor. Öldükten sonra yayınlanmak üzere hazırladığı videosunda Halliday ilk kapıya giden ipucunu veriyor ve yüzbinlerce Gunter (büyük ödülün peşinde koşan sanal avcılara kitapta verilen isim)  büyük arayışa başlıyor. Tabii ki de bu ipuçlarını bulmak için Halliday’in hayatını çok iyi takip etmiş olmak ve 80’ler pop kültürüne ait neredeyse her şeyi biliyor olmak gerekiyor. USA Today’in kitapla ilgili “Matrix, Willy Wonka ile buluştu” yorumu gerçekten de bu kitap için yapılabilecek en iyi yorum.

Kitapta referans gösterilen bazı filmlere, müziklere ve atari oyunlarına gelince… Dungeons and Dragons, Asteroids, Galaga, Space Invaders, Golden Axe, X-men, Star Wars, Star Trek, Blade Runner, Geleceğe Dönüş, Indiana Jones,  Superman, Matrix, Ghostbusters, He-Man, Godzilla, Bon Jovi, David Bowie, Def Leppard, Pink Floyd, R.E.M ve bu liste daha da uzayıp gidiyor. Tam liste için şu sayfadan yeterli bilgiyi alabilirsiniz. İmkanınız varsa kitabın İngilizcesini okumanızı tavsiye ederim, çünkü Türkçe çeviride anlam kaybına uğrayacak bir çok öğe var ne yazık ki. Şimdiden keyifli okumalar. Geek ruhunuza sağlık.