Erkin Koray’dan “Meçhul” bir albüm

Erkin Koray denince benim gibi birçok insan için akan sular durur sanırım. Türk Rock müziğinin babası kabul edilen Erkin Koray 24 Haziran 1941’de İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi Vehice hanım, Belediye Konservatuarında piyano öğretmeni olarak çalışıyordu. Bu nedenle annesi Koray’ın müzikle tanışmasında büyük bir rol oynadı. 5 yaşında piyano dersi alarak müzik yaşamına başlayan büyük usta, daha sonra gitara ilgi duymaya başladı. Alman Lisesi’nde öğrenciyken arkadaşlarıyla Galatasaray Lisesinde bir konser vermeleri ile ilk sahne deneyimini yaşamış oldular. 1960’lı yılların başında Erkin Koray Ritmcileri isimli grubuyla bar programları yapmaya başladı. Bu dönemde kendisine gelen 45’lik doldurma teklifini kabul eden Erkin Koray, ilk 45’liği olan “Bir Eylül Akşamı/ It’s So Long”u çıkarmış oldu. Bundan sonraki süreci zaten az çok biliyoruz. Elektro bağlamaya getirdiği yorum, doğu ve batının müthiş bir senteziyle yarım asırdan uzun bir süredir hep yanı başımızda olan bir Erkin Baba.

 

Erkin Koray’ın Türk rock müziğine katmış olduğu özgün ruh asla tartışılmaz. Bir dönem ondan ilham alarak eline gitar alan birçok müzisyen Erkin Baba’nın izinden gitmeyi kendilerine hedef olarak seçtiler. Canlı olarak birkaç kez izleme fırsatı bulduğum Erkin Baba’nın sahnede vermiş olduğu mesajlar, onun müzisyen kimliğine ilave olarak bu dünyanın gidişatına karşıda ne kadar duyarlı bir insan olduğunu gösteriyordu.

Ustanın eşsiz müziğine yabancı kalamayan Seattle kökenli Sublime Frequencies plak şirketi “Meçhul” singles & rarities adlı albümü plak ve CD formatında yayınladı. Erkin Koray’ın kişisel plak kolleksiyonunda alınan 11 adet parça 1970-1977 arasındaki dönemi kapsıyor. 2011 yılında yayınlanan albüme ülkemizde de ulaşmak mümkün. Geçen günlerde bu albümü plak olarak arşivime kattığım için büyük bir keyif yaşadım. Ünlü müzik sitesi Pitchfork tarafından 10 üzerinden 8.1 gibi yüksek bir not verilen albüm, yayınlandığı yıl, Amerikan radyolarında çok sık çalınan albümlerden bir tanesi olmuştu. Albüme Amerika’nın yanı sıra, Avusyralya, Yeni Zelanda ve Japonya gibi ülkelerde büyük ilgi olduğunu söyleyen Sublime Frequencies şirketi yetkilisi Mark Gengis, çalışmanın Erkin Koray’ın ABD’deki ilk çalışması olduğunu söyledi.

 

Albüm için yapılan yorumlardan bazıları ise şu şekilde:

–  Türkiye’de Rock müziğin ikonlarından Erkin Koray, son yıllarda Batı’ya da derleme çalışmalarıyla ulaştırılmaya başlandı. Böylece yeni dinleyiciler, Anadolu’ya Rock müziğini getiren adamı tanımış oluyor…Bu eşsiz koleksiyonu, Hendrix, Amon Duul gibi isimleri seven dinleyiciye tavsiye ediyoruz. “Othermusic internet sitesi”

–  Erkin Koray Türkiye’de rock müzik yapan ilk isimlerden biri. ABD’de dinleyicileriyle buluşacak olan Koray, birer kopyasını da imzalayacak. Kaçırılmaması gerekir. “San Francisco Chronicle”

–  Albümdeki ’Kendim Ettim Kendim Buldum’, ’Hadi Hadi Ordan’ gibi parçalar insanı mutlu ediyor. Acaba Koray’ı turneye çıkarsalar çok mu fazla şey istemiş oluruz. “Aquarius  Records’un internet sitesi”

 – Albümü aldığım gün 5 kez dinledim. Erkin Koray, Elvis Presley, Jimi Hendrix ve Beatles’ı bir araya toplayan bir sanatçı. “Blastitude”

 –  Koray’ın ’Meçhul’ albümünü dinlemek, müziğin farklı dönemlerine tanıklık etmek gibi bir şey. “Blurt”

 

Umarım uzun bir süre daha başımızdan eksik olmazsın Erkin Baba diyerek, kapanışı  Erkin Koray’ın albüme yazmış olduğu bir notla bitirelim.

Whenever I see that the audience is LESS than what I expect, I always think:

“There must be something wrong with ME”

My thoughts are the same, When the audience is MORE than what I expect…

Erkin Koray – Hadi Hadi Ordan

YouTube Preview Image