Erkekler kısa saçlı kadınları beğenmiyor mu?

Geçenlerde elime geçen International Herald Tribune Style Magazine’da bir konu dikkatimi çekti: Başlığı “The Kindest Cut After 23 years, Joyce Maynard faces her short-hair phobia”ydı. Özetle, bir kadın 23 yıl sonra uzun saçlarını kestirmeye karar verince yaşadıklarını, yani hissettiklerini anlatıyordu.

En son 35 yaşındayken, hasta annesine baktığı bir dönemde, pratik olduğu için saçını kısacık kestirmiş. Yani travmatik bir dönemde… Daha sonra hep çok uzun, upuzun saçları olmuş. Bir gün, genç ve tarz sahibi bir arkadaşı kısa saçın kendisine çok yakışacağını, uzun saçın enerjisini düşürdüğünü ve demode göründüğünü söyleyince, bu hikayenin kahramanı Joyce ilk defa bunu düşünmüş. Hatta eve dönerken yol boyunce vitrinlerdeki yansımasına bakıp evde kısa saçlı ünlülerin fotoğraflarını incelemiş. Tüm bunlar New York’ta oluyor… Devamı anlatmayayım.

Güzel bir hikayeydi. Ve bana kısa saçı ne kadar sevdiğimi hatırlattı… Dokuz yaşındayım. Saçlarım belime kadar uzun. Saçımı neden bu kadar uzattığımı bilmiyorum, çocukken insan bunları düşünmüyor. Okulda, benden iki yaş ve üzeri öğrencilerden oluşan 20-25 kişik bir grup bir haftalık okul kampına gideceğiz. Ciddi bir organizasyon, her gün 30 km kadar sıkı yürüyüp çadırlarda uyuyacağız. Tüm ülkenin farklı okullarından temsilen öğrenciler aynı kampa katılacak, ülke çapında bir etkinlik, rota belli. Ve akşamları tiyatro ve benzeri etkinlikler, yarışmalar düzenlenecek. Buna ancak 12-13 yaş üzeri öğrenciler katılabiliyor. O yaşlarda pek bir “artiz”, olduğum için okulum beni de olaya katmaya karar veriyor. Nasıl mutluyum! Çadırlı kampa gideceğim ya, hemen orada uzun saçla uğraşamayacağıma karar verip en yakın kuaför gidip saçımı kısacık kestirdim. Ve aynadaki halime bayıldım! Süper mutluyum. Eve gidince annem şok geçirdi: Beline kadar uzun saçını kim kestirir? “Ben”. Dokuz yaşındaki bir çocuk annesinden izin almadan bunu nasıl yapar? Konu benim saçım, benim kafam, benim “güzelliğim” olduğu için annemin neden kızdığını anlayamıyorum. Umurumda değil, kendimi güzel ve hatta hafiflemiş hissediyorum.

Kısa saça en son dokuz yaşımdayken “cesaret” ettiğimi sanmayın. Daha sonra da en az üç-dört defa benzerini yaptım. Saçım kabarmasa, herhalde %70 kısacık saçla gezerdim. O yüzden kuaför ve kısa saç fobisi olan insanları, “uçlarından iki milim” aldıranları, kendini asla kısa saçla hayal edemeyenleri anlayamıyorum. Bence de herkes istediği rengi ve modeli ve uzunluğu sevebilir. İnsan farklı bir saçla nasıl görüneceğini hiç merak etmez mi? Oscarlı oyuncu Michelle Williams (en son Marilyn Monroe’yu canlandırdı) kısa saçta ısrarlı. Michelle “Erkeklerin kısa saçlı kadınları beğenmediğini biliyorum. Ancak beni böyle de çok çekici ve seksi bulan tek erkeğin anısına böyle kullanmaya devam edeceğim” demiş. Galiba çocuğunun babası, 2008’de kaybettiği Heath Ledger’dan bahsediyor. Sahi, erkekler bizleri kısa saçlı beğenmiyor mu? Öyleyse, saçımızı hiç kestirmeyeceğiz. Bir de bununla uğraşmayalım. Uzlaşalım, olsun gitsin. Erkekler kısa saçlı kadınları beğenmiyorsa o zaman Emma Watson, Carey Mulligan, Rihanna, Sienna Miller, Halle Berry, Keira Knightley, Cate Blanchet ve Sharon Stone’u (ve şimdi aklıma gelmeden daha birçok ünlü/ünsüz kadını) kimseler beğenmiyor mu? Yoksa uzun saçla bir derdim yok tabii ki, nasıl olsun, şu an bayağı uzun. Gerçi zaman zaman şeytan diyor ki…

Comments
 1. Max Lee Cooper

  uzun saç herdaim “kezban” dir.hele hele çok matah birşey yaptigini zanneden ördek suratli arkadaşlarin saçlarini topuz yapip dolaşmalari çevrenin doğal dengesini bozan unsurlardandir 😉
  Kisa mi uzun mu demeden önce aslinda şu detay önemli ; ördek gibi görünüyor ve ördek gibi ses çikariyorsa o ördektir :)
  Biraz bakim ve makyaj,gerisi teferruat

 2. Mustafa Gündoğdu

  beğenmiyor, doğrudur : ) varsa yoksa uzun saç ( :

 3. Lead Hetger

  Yukarıda isimleri geçen (Emma watson, Rhianna vb.) ünlülerin dikkat ederseniz hepsi yüz güzeli. Ayrıca uzun saç her daim “Kezban” tanımı ancak ve ancak uzun saç sevmeyen kişiden gelir ki bu da konuya objektif bakılmadığını yansıtıyor. Doğrudur erkeklerin hatırı sayılır bir yüzdesi uzun saçları sever, aynı zamanda saçlar kadının “en iyi aksesuarıdır”. Şahsi görüşüm şöyle : Eğer güzel yüz hatlarına sahipseniz ve sevdiğiniz kısa uzun gözetmiyorsa dilediğiniz gibi kullanın. Uzun saçlardan hoşlanıyorsa sevmediği bir şeyi yapmak onu mutlu etmeyeceği gibi sizi de mutlu eder mi?

 4. Uzunsaçlıkız

  Saçlarım çok uzun ve kıvırcık. Çok karışıyor. Bana çok yük oluyor. Saçlarımı Miley’nin saçları gibi kestirmek istiyorum çünkü rahatlayacağımı ve daha güzel duracağını düşümüyorum. Ama kısa saç ve benim aramda çok büyük bi problem var. “Annem”. Annem benim saçım ile ilgili olan hiçbirşeyi yapmama izin vermez. Kabaracağını ve çok kötü durcağını söylüyor. Ma bunlar ve erkekler çokda umrumda değil. Erkekler belki biraz. Sizce ne yapmalıyım? Lütfen yardım edin…

 5. Kısaa Saaççç galpp benn

  Allah ım sana geliyorum sjaksj yaklaşık olarak 1 yıldır sacimi kisacik kestirmek istiyorum erkekler begenir begenmez unrumda olan kisim irasi değil de sadece yuzume gider mi gitmez mi bilmedigimdendir tereddütüm. Bir de ne zaman kesin karar alsam mutlaka onume bi engel cikti benim de aklim hemen kaymaya musait tabii erteleyip durdum. Hala yakisip yakismayacagi konusunda kararsiz miyim evett ama bunu yapmaya karar verdim en fazla 1 yil evden disari adim atmam olur biter sjaksj ama en azindan yapmadigimdan degil de yaptigimdan pisman olurum ha ne dersiniz?
  Ya bu arada burnum kemerli de biraz sjals cogu insanin derdi ama bu beni tereddude dusuren nedenler arasina cok şeyetmez di mi siritmaz cok da kemerli degil zaten sjaks minikcik bi cikinti 😂 neyse insallah cevap verirsiniz bu insan evladina cunku dedim ya sac kestirme konusu artik bi hayale donustu benim icin cok istiyorum (ecap verin nutfen dedim ama size soru sormadim farkindayim sjaks sadece yazin deyin ki bana git kestir :’)) neysem artikin cok konustum ben bu guzel yazi üçün teskurler der kacarim gud bayy :)

 6. furkan

  Hastasıyım kısa saçlı kadınların