Erkekler de Blush içer !

Bu yaz, bugüne kadar hiç içmediğim kadar pembe şarap içtim. Hatta bütün hayatımda içtiğim pembe şaraptan daha fazlasını, bu yaz tükettim desem, burnum uzamaz eminim. Zaten bir iki yıldır, lüks veya sosyetik diye adlandırabileceğim mekanlarda, sürekli bir Blush olayı aldı başını gidiyor. Başlangıçta kadınların ellerinden düşüremedikleri pembe kadehleri, artık erkekler de bırakmak istemiyor. Ulen erkek adam iki buzlu pembe şarap içer mi diye düşünenler de yok değil. İçer efendim. Bira içip, göbek yapmak istemeyen adamlar da var.

Roze şarap ya da Blush. Nedir farkı ?  Bazı rozeler kırmızıya çalıyor olsalar da, pembe renkli şaraplar dediğimizde, görüntüde birbirinden pek farkı yok gibiler. Oysa mantarı açıp, ilk yudumu damağınıza bıraktığınızda, çoğu zaman hangisi Roze hangisi Blush, bilmeniz pek zor değil. Bu iki şarap üretim tekniği açısından birbirlerinden ayrılır. Tadlarının farklı olması, bir tek üzümünden değildir anlayacağınız.

Kırmızı ve kara üzümlerin kabukları, şaraba birçok fenol madde katmak haricinde, kırmızı rengini de verir. Kırmızı şarap üretimi ile beyaz şarap üretimi arasındaki en büyük fark, şarap ezildikten (ya da preslendikten) sonra, kırmızı şarabın kabukları ile birlikte fermente edilmesi, beyazların ise kabuklarından süzülerek, şıra halinde fermantasyona bırakılmasıdır.Rozeyi elde etmek için ise, kırmızı üzüm preslenir, bir süre kabukları ile birlikte şırası fermente edilir (genelde max.1 gün), sonrasında ise kabuklarından ayrıştırılarak ileri fermantasyona bırakılır. Roze şarap elde etmenin başka yöntemleri de vardır; ancak en kabul edilir yöntem budur.

Yaklaşık 40 yıl kadar önce, Amerika’daki TV dizilerinde kadınların verandada içtiği beyaz şarap, öyle bir popüler olur ki, beyaz üzüm bağları talebi karşılamakta zorlanırlar. Kırmızı şaraplık üzümleri, hızlıca presleyerek ve kabuklarından ayrıştırarak, beyaz şarap elde etme yöntemini kullanırlar. Kırmızı zinfandel üzümü bu yöntemle preslendiğinde, Amerikan ekolü olan koyu beyaz bir white zindanfel elde edilmekteydi ki, Amerikalılar bu şarabı pek severler.

Arz düşüklüğü sebebiyle diğer üzümlerle de bu yöntemi denemek isteyen şarap üreticileri, bazı sıkıntılarla karşılaşırlar. O da elde edilmek istenen beyaz şarap yerine, rengi pembeyi andıran ve rozelere göre daha açık renkte olan, sek pembelere göre daha tatlı bir şarabın oluşmasıdır. İşte bu şaraba Blush (blaş) dedi Amerikalılar. Yaklaşık 30 yıl önce Amerika’da epey popüler oldu. Blush, İngilizce de yüzü kızarmış, utanmış anlamında kullanılır. Kabukları ile üzümün suyunun preslenme esnasındaki temasından bu şarap ortaya çıkar. Biraz hatalı bir üretim gibi düşünebiliriz, üreticisi de o nedenle herhalde ‘yüzü kızarmış’ şarap demiştir adına. Fakat neticede blush, çok tutulur.

Blushın içimi Rozeye göre daha yumuşak ve serinleticidir. O yüzden sıcak yaz aylarının içkisi olarak kadehlerdeki yerini alır. Rozeden daha şekerli ve ondan daha az tanenli olur. Yumuşak içimi de bundandır. Ancak gene de sek olarak sınıflandırılacak kadar şekersizdirler. Tanen, şaraba burukluğunu veren ve kırmızı üzümün kabuğunda bulunan bir fenol maddedir. (Bknz: Kırmızı şarap neden buruktur?). Bu şaraplar, kabukları ile bekletilmediğinden, roze kadar tanen içermez ve onlar kadar bile buruk olmazlar. Neticede roze, kırmızılara göre zaten çok az buruk bir şaraptır.

Birçoğumuzun sanısı, roze şarap, beyaz şaraba kırmızı katılarak elde edildiği yönündedir. Bu durum şarap üreticilerince hoş karşılanmaz. Hatta Fransa’da yasaklanmıştır. Ancak Champagne firması için bir ayrıcalık sağlanmıştır. Buna rağmen çok ciddi kısıtlamalara tabi tutulmuştur. Bu sebeple Champagne dahi çok fazla bu yönteme başvurmamaktadır.

Neredeyse her şey ile tüketebileceğiniz meyve suyu kıvamındaki blush, gene de içilirken şarap olduğu unutulmadan tüketilmelidir. Gün ortasında, hızlıca içip kafayı bulmayasınız diye, aman dikkat diyorum. Kulağınıza küpe edin. Roze’nin yerini şarap anlamında tutmaz, ancak size farklı bir lezzet vaad ettiği de bir gerçektir. Kimilerine göre Blush bir şarap bile değildir; içimi hoş, serinletici, başka güzellikte bir alkollü içecektir. Ancak neticede, Blush da bir şaraptır ve sıcaklarda iki buzu da attın mı içine, keyfime iyi gelir. Afiyetler ve iyi seyirler…