Endülüs’ün gözdesi GRANADA

Granada, İspanya’nın Endülüs bölgesinin en çok turist çeken kentlerinin başında geliyor. Coğrafi konumu gerçekten çok avantajlı. Sierra Nevarda dağlarının eteklerinde kurulu olduğundan hem kayak yapabilmek için hem de costa del Sol sahiline yakın olduğundan deniz ve güneş tatili yapmak isteyenler için fırsatlar sunuyor.

Hemen tarihi bilgilerle başlayalım, Granada şehri en parlak çağını, Nasri sultanlığının yönetiminde geçen 1238 ile 1492 yılı arasında yaşamış. Kent,  bu dönemde kültür merkezi olarak uluslararası ün kazanmış. Kent aynı zamanda İberya yarımadasında kalan son İslam devletinin son başkenti olmuş. Bugün Granada’ya gelen her görende hayranlık uyandıran  Elhamra Sarayı da bu dönemde yapılmış…

Plaza Nueva’da yani Yeni Meydan kenti gezmek için iyi bir başlangıç noktası diyebiliriz. Restorantlar ve kafelerle çevrili meydanın arka sokaklarında Fas, Suriye ve Lübnan esintileri taşıyan Fas Çarşısı’nı gezebilirsiniz

Granada şehrinin ilk yerleşim bölgesi, bir tepe üstüne kurulu olan Albayzin semti. Albayzin  ismi Arapça ‘’el baizin’’den türemiş, yani ‘’atmaca avcılarının yeri’’ anlamına geliyor. İki-üç katlı, teraslı beyaz evler, dar sokaklar, yaz sıcağını serinleten palmiye ağaçları bu semtin tipik özelliklerini oluşturuyor. Albayzin semtinin dar sokaklarından yuakrıya doğru tırmandığınızda karşınıza seyir terası çıkacaktır. Günbatımında Elhamra nın manzarası gerçekten nefes kesici..

 Granada da bulunan Sacromonte semtinde nüfusun çoğunlunu İspanyol çingeleri oluşturuyor.  Dünyaca ünla Flamenco şarkıcıları, dansçıları ve müzisyenleri bu semtten çıkarak Flamenco’yu tüm dünyada tanınır hale getirmişler. Sacromonte’deki mağara evlerde şimdi turistik falmenko gösterileri izlemek mümkün.

Ve tabi Granada denince akla gelen en önemli yer Elhamra Sarayı. Kırmızı kil kullanılarak yapıldığı için bu kaleye kırmızı saray anlamına gelen Elhamra ismi verilmiş. Sarayı gezen ziyaretçi sayısı yılda iki milyonu buluyor. Bu anlamda Elhamra, İspanya turizminin en güçlü tarihi eserlerinden biri olarak gösteriliyor. Sarayı sabahın erken saatlerinde ya da akşamüstü gezmekte yarar var.

İslam mimarisinin ulaşabileceği en yüksek noktalardan biri olarak bugünlere ulaşan sarayın temeli 1232 yılında , Beni Ahmer devletini kuran I.Muhammed zamanında atılmış.  Elhamra’nın doğal çevreye uyumu , eşsiz süslemeleri ve havuzları, su kanalları  kazandığı şöhretin pekiştiriyor. Araştırmalar sarayın inşaatının yüz yıldan fazla sürdüğünü gösteriyor. Dışarıdan bakıldığında fazla etkileyici olmasa da içine girdikçe kendisine hayran bırakıyor. Her kenarı, her köşesi el emeği göz nuru süslemelerle kaplı. 1354’te bitirilen Elçiler Salonu’nda göğün yedi katı sembolize edilmiş. 124 mermer kolonun süslediği Aslanlar Avlusu adını Yahudilerin hediyesi olan, 12 kavmi temsil eden aslanlı çeşmeden almış ve bu bölüm sarayın haremi olarak kullanılmış.

 

Generalife bahçeleri

Arapların Bilgin Cenneti olarak adlandırdığı bahçelere İspanyollar Generalife ismini vermişler.Sarayın bahçesi, saray kadar efsanevi. Nasri krallarının yazlık sarayı olan Genaralife, teraslar ve yürüyüş yollarıyla süslü..

V.Carlos Sarayı görülmesi gereken yerlerden bir başkası. Arapların İspanya’dan sürülmelerinden sonra bu topraklarda kalan Müslümanlardan  toplanan vergilerle yapımına başlanmış.Saray şimdilerde bir müze olarak kullanılıyor ve dönemsel olarak sergilere ev sahipliği yapıyor.

 Garcia Lorca’nın kenti

8. Yüzyılda Arap hakimiyetine giren bu şehir, aynı zamanda İspanya’nın en ünlü şairlerinden Federico Garcia Lorca’nın doğduğu ve iç savaş sırasında hayatını kaybettiği kent olmasıyla da ayrı bir önem taşıyor. Lorca çok sevdiği bu kent için ‘ bir aşığın sevgilisine aşkını yazabileceği en güzel şehirdir Granada’ demiş.

Ne alınır?

Yeni meydanın hemen arkasında yer alan fas çarşıları alışveriş meraklıları için biçilmiş kaftan. Mağribi çinileri ,antikalar, Elhamra Sarayı’nın küçük bibloları, yöresel flamenko aksesuarları ve şallar en çok tercih edilen hediyelik eşyalardan bazıları…

Gecelik oda fiyatı 50 Euro’ya kadar:

Puerta de Las Granadas (3*) – www.hotel-puertadelasgranadas.com

Hotel Alixares- www.granadahotelalixares.com

Guadalupe-www.hotelguadalupe.es

 Gecelik oda fiyatı 50-100 Euro arasında:

Parador Granada (4*) – www.parador.es

Hesperia Granada (4*) – www.hesperia-granada.com

Carmen de la Alcubilla del Caracol (3*) – www.alcubilladelcaracol.com

 Gecelik oda fiyatı 100 Euro üzerinde:

Alhambra Palace Hotel (5*) – www.h-alhambrapalace.es

Hospes Palacio de los Patos (5*) – www.hospes.es

AC Palacio de Santa Paula (5*) – www.ac-hotels.com