En profesyonel oyun

İki yıldır her ay kovaladım. Bilet almak için her seferinde “Tükendi” yazısıyla karşılaştım. Sonunda geçtiğimiz ay yine umutsuz bir şekilde “Acaba bilet var mıdır?” diye yokladığımda gözlerime inanamadım. Profesyonel’den bahsediyorum tabi ki… Yetkin Dikinciler, Bülent Emin Yarar… İki hayran olduğum oyuncu… Üstelik ikisi bir arada… Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde seyirciyle buluşmaya hazırlanan Profesyonel’e nihayet hem de ön sıralardan yer bulabilmiştim.

Bilmeyenler için hemen söyleyelim, Profesyonel, yıllardır İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda kapalı gişe oynayan bir Duşan Kovaçeviç oyunu. Işıl Kasapoğlu rejisindeki oyunun Bülent Emin Yarar ve Yetkin Dikinciler’in sahnede devleştiği hatta doz aşımı bir oyunculuk sergilediği bu oyunu görebilmek adına, tatili bile bir gün erken bitirip koşar adımlarla izlemeye gittim.  Sonuç mu: Muhteşem oyunculuk, rollerini oynayan değil yaşayan oyuncular, samimi bir ortam, güldüren, hüzünlendiren, düşündürten bir oyun ve iyi işlenmiş bir kurgu, kısacası övgüyü sonuna kadar hak eden bir iş çıkmış ortaya…

Kısaca oyunun konusu ise şöyle: Oyun, yıllarca edebiyatla uğraşmış, şimdilerde bir yayınevinin genel yayın yönetmenliğine getirilmiş Teja’nın (Yetkin Dikinciler) odasında başlıyor. Geri planda politik değişime uğramış bir Yugoslavya görüyoruz. Oyunun başlarında Balkan müziklerini duyuyoruz. Bu bize, dönemle ilgili ilk tüyoları veriyor. Sonrasında yer alan bolca politik göndermelerle karakterlerin ait olduğu çevreye hakim oluyoruz.

Okuduğu başarısız kitap denemelerinden sıkılmış Teja, izleyiciye bir kişinin gelip hayatlarını değiştirip değiştiremeyeceğini soruyor. Teja’yı ziyarete gelen Luka Yoldaş’ın (Bülent Emin Yarar) başlardaki gizemi, kendini açıkladıkça yerini Teja’nın geçmişine bir yolculuğa, geçmişi, geleceği sorgulamasına yol açan olaylar bütününe yol açıyor. Teja, kendisini ziyarete gelen Luka’yı önce, romanını okutmaya gelen başarısız bir yazar adayı sanıyor. Hatta onunla görüşmeyi dahi kabul etmiyor. Ancak Luka, kendini açıkladıkça ve Teja’ya geçmişinden kesitler sundukça baştaki soğuk başlangıç yerini kısa süreli dostluğa, bir kader birlikteliğine bırakıyor.

Oyun, iki yıl önce hayatını kaybeden ünlü Çek oyun yazarı ve Devlet başkanı Vaclav Havel’e de selamını çakıyor. Profesyonel, sanata, siyasete ve aileye dair önemli mesajları yer yer güldürerek yer yer düşündürerek izleyiciye aktarıyor. Yugoslav komünizmine yapılan vurgu ise sizi çok tanıdık bir ülkeye götürüyor… Parantezin bu oyunda önemli bir rolü olduğunu belirtmekte fayda var. Zira parantez içindeki hayatların hikayesi Profesyonel .

Oyunda, sanki oyuncular ve seyirciler karşılıklı oturmuş, keyifli bir muhabbet ortamı yaratılmış. Zira Dikinciler, seyirciyle sürekli göz teması kuruyor, bazen sorularla seyirciyi de oyuna dahil ediyor. Zaten seyircinin dikkatini, tek perdelik bir oyunda yaklaşık iki saat boyunca başka türlü canlı tutamazsınız sanırım. Oyun bittiğinde tüm salon aynı anda ayağa fırlıyor ve kopan alkış yaklaşık 6-7 dakika hiç kesilmeden devam ediyor. İşte 1 saat 45 dakikanın genel özeti bu.  

Yetkin Dikinciler’in etkileyici ses tonu, sıcak gülüşü ve ‘didaskali’ dedikten sonra “Hep tekrar etse de ben de dinlesem” hissiyatı uyandırması, Bülent Emin Yarar’ın sevimli mimikleri ve esprileri, uzun süre hafızamda kalacak. Zira ikisi de oyunculuk üstü sergiledikleri performansla bize ne kadar ‘profesyonel’ olduklarını bir kez daha hatırlatmış oldular.  

Mutlaka gidin, görün. Oyun bittiğinde ikinci kez izlemek istemezseniz, gelin bana hesap sorun…

Not: Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde bilet bulmak daha kolay görünüyor. Sık sık kontrol ederseniz, bilet bulmanız mümkün.

Comments
 1. Seyhan Ahen

  Bu oyuna ben de çok zor bilet bulmuştum.Onun üzerine 2 farklı arkadaş grubumla oyunu iki defa izledim.Gerçekten mükemmel bir oyun.Yetkin Dikinciler’i gerçekten çok severim ama Bülent Emin’in performansının bu kadar mükemmel olacağını düşünmemiştim.Bilet konusunda ise önceden grup satışlara öncelik verdikleri için genel satışa sunduklarında zaten salon kapasitesinin yarısı şeklinde satışa sunuluyor.Bu da bilet alımını zorlaştırıyor tabii ki.Benim de tavsiyem sürekli sabah saatlerinde özellikle takip edilmesi :)

 2. Burcu Tuvay

  Sanırım Ahmet Mithat Efendi Sahnesi’nde bulmak daha kolay… Teşekkürler tavsiyeler için!

 3. yavuz

  ben ahmet mithat efendi salonunun sesçisiyim bilet bulamadığınız zaman biz kendi ayrılan biletimizi veririz yerimiz her zaman müsaitdir yazını okudum ve çok beğendim dediğim gibi gelmek istediğiniz zaman kafanız rahat bi şekilde gelebilirsinz.

 4. Fatih

  Merhaba arkadaşlar bende 23.12.2016 da Cevahir salonda gerçekleşecek ‘Profesyonel’ tiyatro oyunu bulunuyor. D sırası 10-13 4 kişilik. İlgilenen arkadaşlar bana tel üzerinden ulaşabilirler. Tel : 05377656162 Fatih Yiğit