En iyi rock müzik filmleri

70’li yıllardan bu yana rock müziği temel alan pek çok film, dokümantasyon ve belgesel türü yapıma imza atıldı. Genelde müziğin ve sanatçıların popülaritesini  kullanmaya çalışan bu tarz filmlerin çoğu başarısız oldu veya eleştirmenlerden iyi not alamadılar. Yine de müzik ve sinemayı iyi harmanlamış, izleyicinin hem gözlerine hem de kulaklarına hitap etmeyi başarabilmiş bazı filmler vardır. Bunlardan en göze çarpanları bir liste haline getirmeye çalıştım…

Jailhouse Rock (1957): Elvis Presley’in oynadığı film Rock’n Roll’un kralının şarkılarıyla öne çıkıyor.

A Hard Day’s Night (1964): Beatles üyelerinin rol aldığı filmde John, Paul, George ve Ringo kendilerini oynuyorlar. Grup olarak Liverpool’dan Londra’ya konser vermeye giderken başlarından geçenler anlatılıyor. Oyunculukları çok göz doldurmasa da o yıllarda fenomen olmaları ve harika şarkıları sayesinde başarılı bir film ortaya çıkmış.

Tommy (1975): Ken Russel’ın yönettiği, senaryosunu The Who grubundan Pete Townshend’ın yazdığı filmde Roger Daltrey, Elton John, Eric Clapton, Tina Turner, Jack Nicholson ve The Who üyeleri gibi pek çok ünlü yer alıyor.

The Wall (1982): Bob Geldof’un uyuşturucu bağımlısı ve sorunlu Pink adlı bir rock yıldızını oynadığı filmin yönetmeni Alan Parker. Pink Floyd’un müzikleri ile dikkat çeken filmin senaryonu da Roger Waters yazmış.

Crossroads (1986): Ralph Macchio filmde ünlü bir Blues gitaristi olmaya çalışan son derece yetenekli Eugene adında bir genci canlandırıyor. Filmin finalinde gitarın efsanelerinden Steve Vai ile karşılaştığı düello sahnesini kaçırmayın.

Almost Famous (2000): Cameron Crowe’un yönettiği filmde Billy Crudup, Frances McDormand ve Kate Hudson yer alıyor. Film William Miller adında 15 yaşında bir Rolling Stones muhaberi gencin Stillwater adlı grup ile tur izlenimlerini yazmak üzere yola çıkmasını anlatıyor.

The Doors (1991): Oliver Stone’un yönettiği filmde başrollerde Val Kilmer ve Meg Ryan yer alıyor. Film The Doors ve Jim Morrison’un gerçek hayat hikayesini anlatıyor.

That Thing You Do (1996): Tom Hanks’in yazıp, yönetip, oynadığı filmde Tom Everett Scott, Charlize Theron, Liv Tyler gibi ünlü oyuncular yer alıyor. Oneders adlı amatör bir grubun şöhretin basamaklarını hızlı tırmanışı ve yaşadıklarını anlatan filmin, aynı adı taşıyan şarkısı gerçekten harika.

Rock Star (2001): Stephen Herek’in yönettiği filmde Mark Wahlberg, Jennifer Aniston ve Dominic West oynuyor. Filmde hayran olduğu Steel Dragon adlı gruba teseadüfen vokalist olan Chris Cole adlı bir rockçının hikayesi anlatılıyor. Filmde Zakk Wlylde (Ozzy Osbourne, Black Label Society), Jeff Pilson (Dokken, Foreigner), Jason Bonham gibi Rock dünyasının çok başarılı isimleri de yer alıyor. Şarkıların çoğu film için bestelenmiş. Bu arada önemli bir not, film gerçek bir olaydan esinlenmiş; hikayede anlatılan karakter aslında efsanevi Judas Priest grubunun vokalisti Rob Halford’un yerine gruba katılan Tim “Ripper” Owens.

 

Belgesel ve Dökümantasyonlar:

Woodstock (1970): Woodstock festivali

Gimme Shelter (1970) : Rolling Stones

Ziggy Stardust and the Spiders from Mars (1973): David Bowie

The Last Waltz (1978): The Band

The Kids Are Alright (1979): The Who

This Is Spinal Tap (1984): Spinal Tap

Stop Making Sense (1984) : Talking Heads

Heavy Metal Parking Lot (1986): Judas Priest

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years (1988): Heavy Metal müzik üzerine bir belgesel.

Some Kind Of Monster (2004): Metallica

 

(Not: Tom Cruise’un 80’li yıllardan kalma bir rock yıldızını canlandırdığı “Rock Of Ages” Ağustos ayında vizyona girecek. Sakın kaçırmayın…)

 

RockStar filminden güzel bir şarkı : We All Die Young

YouTube Preview Image

 

 

Comments
 1. İbrahim Salı

  Eğer The Doors dinliyorsanız, The Doors filmini kesinlikle izlemeniz gerek, Birde Johny Deep Reyizin seslendirdiği bir film/belgesel vardı When you strangers olabilir ismi, Rockstar özellikle benim gibi glam/hard rock severler için mükemmel bir film, kilise sahneleri kopartıp geçirir.

 2. live at pompala

  Live At Pompei’yi saymama sebebinizi öğrenebilir miyiz?

 3. Metin Ünal

  Valla sebebi seyretmemiş olmam ve hakkında bir fikrim olmaması :).
  Ben onu daha çok konser kaydı olarak düşündüğümden yazmamıştım açıkçası.
  Sevgiler.

 4. serhat sayici

  ex-drummer, searching for sugar man, the boat that rocked ve daha niceleri :)

 5. Levent Güngör

  Dağıldıktan yirmi yıl sonra tekrar birleşmeye çalışan Strange Fruits adlı grubun anlatıldığı Still Crazy ve rockçı işi alacakaranlık kuşağı tarzındaki kısa bölümlerden oluşan Strange Frequency filmlerini tavsiye ederim.