En iyi IPhone uygulamaları: Sosyal medya

Facebook : Sosyal medya denilince ilk akla gelen tabii ki facebook oluyor. Facebook’un kendi uygulaması hem IPad hem de IPhone versiyonu olarak Appstore’da yer alıyor. İlk zamanlarda yetersiz olan uygulama gittikçe gelişiyor. Chat için Facebook Messenger adında ayrı bir uygulaması da yer alıyor. Facebook’un kendi uygulamasının dışında MyPhone for Facebook (0.99 $) uygulamasını da deneyebilirsiniz. Güzel bir ara yüzü olan uygulama aynı zamanda Instagram ve Twitter da destekliyor. Friendly for Facebook adlı başka bir uygulama da alternatif olarak bakılabilir.

Google + : Google’ın Facebook’a cevabı. Benzer şekilde arkadaş ekleyip, paylaşımlarda bulunabilir, mesajlaşabilirsiniz. Facebook’dan sıkıldıysanız mutlaka bir göz atın. Uygulamanın en büyük eksilerinden biri davet edilmeden üye olamamanız; gerçi yakında Google’ın bu kuraldan vazgeçececeği söyleniyor ama şimdilik durum bu. Facebook’tan artısı ise video chat yapabiliyor olmanız.

Bump : Telefonlarınızı tokuşturarak arkadaş ekleyebildiğiniz ve paylaşımda bulunabildiğiniz ilginç bir uygulama. Tabii ki uzaktan da erişim mevcut.

Twitter: Sosyal medyanın temellerinden olan Twitter’ın kendi uygulaması. Twitter ne olduğunu anlatmaya gerek yok sanırım. Twitter günümüzde ciddi bir haberleşme ve tartışma platformu haline gelmiş durumda. Orijinal uygulamanın dışında TweetBot (2.99 $), TweetCaster, Twitterrific uygulamaları da alternatif olarak öne çıkıyor.

Seesmic : Birden fazla Facebook, Twitter ve Google Buzz hesaplarını aynı anda kullanabileceğiniz bir uygulama. Facebook ve Twitter’a full entegre olduğundan hemen tüm özellikleri de kullanabiliyorsunuz.

WhatsApp Messenger : İşte mesajlaşma uygulamalarının kralı. Her platformda çalışıyor, yani Blackberry veya Android kullanan arkadaşlarınızla da mesajlaşabiliyorsunuz. Bir kez para ödendikten sonra (0,99 $) bedava kullanıyorsunuz. Uygulama üzerinden yazı, resim, video vb de paylaşılabildiğinden ücret olarak internet kotanızdan gidiyor tabii ki. Üyelik çok basit, uygulamayı yükledikten sonra gelen bir kısa mesajla kullanmaya başlıyorsunuz. En güzel tarafı da adres rehberinizde arkadaşlarınız da bu uygulamayı kullanıyorsa otomatik olarak onları gösteriyor ve mesajlaşmaya başlayabiliyorsunuz. Bulunduğunuz lokasyonu da paylaşabiliyor ve arkadaşlarınızı size ulaşmasını da sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama üzerinde gruplar oluşturup toplu sohbet etme imkanınız da mevcut. Alternatifler Kik Messenger, Omo-Im, Google Talk. Rastgele insanlarla chat yapmak isterseniz bir de Omegle 2 var.

Foursquare : Temel fonksiyonu gittiğiniz yerde kendinizi işaretlemek (check in) olan uygulamanın başka bir çok özelliği daha mevcut. Mesela bulunduğunuz çevredeki her türlü restoran, mağazayı vb görebiliyor, daha önceki kullanıcıların yorumlarını okuyorsunuz. Adreslerini görüp, yol tarifi alabilir, aynı mekandaki diğer kişileri ve arkadaşlarınızı da görebilirsiniz. Uygulamayı kullandıkça puan kazanıyor ve değişik rozetler alıyorsunuz. Bu da sizi bir çeşit oyun, yarışmanın içine sokarak eğlenmenizi de sağlıyor. Alternatif olarak Yelp ve Sonar’a da bakabilirsiniz. Ülkemizden de Mekanist başarılı bir uygulama.

LinkedIn : İş dünyasının en popüler uygulamalarından biri LinkedIn. Son yıllarda özellikle firmalar ve danışman şirketler adaylarını LinkedIn üzerinden buluyor ve inceliyorlar. İş profilinizi (CV) yaratabileceğiniz uygulamada deneyim, yetenek ve özelliklerinizi de paylaşabiliyorsunuz. Mesaj atma imkanınız da olan uygulama ücretsiz. En ilginç yönlerinizden biri de profilinize bakanları görebilmeniz.

Viber : Sesli veya görüntülü görüşme uygulaması. Kablosuz bağlantı üzerinden bedava görüşme yapma imkanı sağlıyor. İsterseniz internet kotanız üzerinden 3G görüşme de yapabiliyorsunuz ki özellikle yurt dışı aramalarda maliyet açısından çok uygun. Alternatifleri Fring, Skype ve Tango da güzel uygulamalar.

Instagram : Temel özellikleri fotoğraf paylaşma uygulaması. Çeşitli efektlerle resimleri daha ilginç ve güzel bir hale getirebiliyorsunuz. Alternatifi Flickr ve Path de çok başarılı. Facebook ile entegre çalışan uygulamalar bu ara çok popüler.

Pinterest : İlginç bir uygulama. Temeli iğnelemekten (pin) geliyor yani bir nevi pano gibi düşünebilirsiniz. Aklınıza gelen fikir, resim veya videoları bir mantar panoya iğneler gibi paylaşabiliyorsunuz. Internette hızla yükselen bir trende sahip uygulama.

Skout : Bir arkadaşlık uygulaması olan Skout ile yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Bir nevi çöpçatan uygulaması anlayacağınız. Alternatifi Dating DNA Plus, Match.com, MeetMe, eHarmony, KikDate ve OkCupid, FlirtMaps. Bu uygulamalar genelde ücretli.

Calenderised : Facebook ile entegre olan bir takvim uygulaması. Bu uygulama ile tüm önemli tarihler, randevular, doğum günlerini takip edebilirsiniz. Arkadaşlarınız da yüklediğinde birbirinizin uygun zamanlarını görüp aktivite planlayabilirsiniz.

 

Sosyal Medya Uygulamalarından Örnekler

YouTube Preview Image
Comments
  1. Harika uygulamar var hepinize cok tsk ederim siteniz cok faydalı ve bilgiyi tam analiz ederek yayınlıyor kolay gelsin.

    • Metin Tiryaki

      Teşekkürler, serimiz devam edecek.
      Sevgiler.