En iyi film müzikleri albümleri

Bir filmi izlerken sizi en çok saran şey nedir bilmiyorum. Oyuncu seçimi mi, yönetmen faktörü mü, efektlerin nasıl kullanıldığı ya da senaryo mu.. Beni en çok bağlayan şeylerden biri film müzikleri. Buradan kastım o filmle özdeşleşmiş olan jingle ya da tek şarkı olayı değil, (örn: Titanic-My Heart Will Go On) tüm albümden yani ‘orijinal film müzikleri’ dediğimiz (OST, score) kavramdan bahsediyorum. Birkaç ay evvel Enis, kendine göre en iyi 10 film müziğini dökümlemişti hatırlarsanız. Ersay da facebook’tan bana Nick Cave soundtrack’i gönderince böyle bir şey yapmayı düşündüm ben de. Kısacası en iyi OST’leri, yani film müziklerini kendime göre sıraladım..


Rocky IV – The Rocky Story:

Tek kelime: efsane!! Dünyanın en iyi soundtrack’i gözümde. Altı filmin de OST’si çıkmıştı hatırlarsanız. Hatta bir best of gibi bir şey de çıkarmışlardı. Ama The Rocky Story, IV’üncü filmin müziklerinden oluşuyor. Burning Heart, Training Montage, War, No Easy Way Out, Eye of the Tiger ve Hearts On Fire gibi artık efsane olmuş şarkıların tümü bu kayıtta. Dinlerken araba kullanmamanız tavsiye edilir:

YouTube Preview Image

Nick Cave & Warren Ellis – The Assassination of Jesse James By the Coward Robert Ford:
Nick Cave ve Warren Ellis ikilisinin hayatları boyunca yaptığı en iyi OST işi. Albüm baştan sona inanılmaz bir bütünlükte. Rather Lovely Thing’ten son şarkı Song for Bob’a kadar tüm şarkılardan buram buram Jesse James kokusu alıyorsunuz. Filmde Nick Cave’in gitarıyla arz-ı endam ettiği bir sahne de mevcut, ki bu şarkı albümde yok maalesef.. Song for Jesse ise, bütün filmin ve albümün özeti sanki:

YouTube Preview Image

The Crow – Music from the Original Picture:
Crow, bir nesli etkisi altına almış bir film. O kadar iyi bir film olduğunu söyleyemeyeceğim, fakat taşıdığı atmosfer efsane.. ‘Gothic’ kavramını serinin ilk filminde sonuna kadar vermişlerdi, bu açıdan çok önemlidir bu film. Müzikleri ise bence filmden de efsane: The Cure’dan The Jesus and Mary Chain’e, Nine Inch Nails’tan Rage Against The Machine’e uzanan inanılmaz bir liste var. The Cure’dan Burn bu:

YouTube Preview Image

Pulp Fiction – Music from the Original Picture:
Pumpkin ve Honey Bunn’ın birbirlerine sevgi sözcükleriyle başlayan bu albüm ise Misirlou’nun o unutulmaz şarkısı ile başlıyor. Quentin Tarantino’yu bir yönetmen olarak deli gibi sevsem de bence onun müzik seçimleri bende hep bir adım önde gidiyor filmlerine nazaran. Girl, You’ll Be a Woman Soon’u kim unutabilir Urge Overkill’dan. Ya da şu You Never Can Tell’deki inanılmaz dans sahnesini:

YouTube Preview Image

Eşkıya – Film Müzikleri (Original Sountrack)
Bir film müziği albümü ne kadar insanı tarumar eder, nasıl bu kadar duygu yüklü olur. Mevz u bahis Erkan Oğur olursa, olur hanımlar/beyler.. Fırat Ağıtı ile başlayan bu seramoni, Fırat Final’e kadar içinizi yakarak gidiyor. Uğur Yücel’in vokal yaptığı Karanlığın İçinden, rahmetli Kazancı Bedih’in okuduğu Urfa’dan Gazel, ve Erkan Oğur Hoca’nın enfes nefesinden Seyreyle Güzel.. Buyrunuz:

YouTube Preview Image

Léon: The Professional – Original Motion Picture Soundtrack:
Yaylılarla sizi koltuklarınıza gömen bir film müziği albümü bu. Bir de seçilen şarkılar o kadar özenli ki; Björk’ten Venus as a Boy, Madonna’dan Like a Virgin, Nacio Brown’dan Singin’ in the Rain ve tabii ki filmin sonundaki özü olan Sting’in Shape of My Heart’ı.. Jean Reno’nun oynarken çılgın attığı, Natalie Portman’ınsa bugünlere geleceğinin belli olduğu bu film, OST’si ile de çok konuşulmuştu:

YouTube Preview Image

Bir filmi en sevdiren şeylerin başında film müzikleri geliyor kanımca. The Rocky Story’i her dinlediğimde küçüklüğüm aklıma geliyor, mahalleliyi toplayıp ‘Hadi olm. Rakicilik oynıycaz. Antrenman saat 2’de başlayacak!!’ diye çocukları gaza getirmem, onlarla dövüşürken (!) Eye of the Tiger’i mırıldanmam.. Bu yüzden o albümü hep ayrı bir yere koyacağım OST’ler söz konusu olunca. Sizin de aklınızda ve kalbinizde yer alan film müzikleri albümünüz varsa, paylaşmaktan çekinmeyin ahali.. Öpüyorum hepinizi..

Comments
 1. Mehmet Erdoğan

  Nicolas Winding Refn’in yönettiği 2011 tarihli Drive filminin film müzikleri son dönemde en beğendiğim çalışmalardan biri..tavsiye ederim..

  • Mustafa Gündoğdu

   bugün indirip deneyeceğim abi.. aklımda o OST.

 2. gokhan

  the crow’u koymadilarsa cemkireyim diye baktim yaziya, gorup sakinledim. (:

  • Mustafa Gündoğdu

   bir cure ve jesus and mary chain manyağı olarak the crow’u dahil etmeseydim, uyku uyuyamazdım (:

 3. Ebru Şenkartal

  Garden State (soundtrack) ^^

  • Mustafa Gündoğdu

   hey ben onu da bilmiyorum yav :/

 4. Elif Sarıoğlu

  Troy’un albümü bombadır, quentin tarantino death proof un soundtrackleri de iyidir sonra Kaybedenler Kulübü candır :)

 5. Ebru Şenkartal

  the million dollar hotel soundtrack’de unutulmazdır ya^^

 6. NaturalBornJedi

  Garden State kesinlikle son dönemin en iyi OST Albümü benim için.. buna bir de Once OST ekleyebilirim, malum Glen Hansard & Marketa..