En iyi 10 Disko parçası

Bugün kulüplerde bangır bangır bağıran, basları damarlarınızı açacak kadar titreten, tamamı elektronik ortamda hazırlanmış, müzikten anlayan bir kulağa bile dinletseniz birbirinden hiç farkı yokmuş gibi görünen ve nerdeyse 45 dakika aynı ritm ve 4 notalık melodiyle giden müziklerle gerçekten eğlendiğinizi mi düşünüyorsunuz? Bu uzun cümleyi okurken yarısında sizin de kalbiniz sıkıştıysa ve aklınıza bir anda Bee Gees geldiyse, kral jenerasyondansınız ve yazının devamındaki içerik tam da size göre. Disko dönemine tekrar hoş geldiniz. Bu şarkılarda ruh var, anlamlı sözler var ve en önemlisi her birinin ardında birer müzik efsanesi var.

1- Bee Gees – Staying alive : Bee Gees’i tanımayan var mıdır? Disko döneminin en bomba hitlerini çıkartan bu grup, birçok parçasıyla haftalarca liste başı kalmayı başarmış bir efsanedir. John Travlota’nın oynadığı Cumartesi Gecesi Ateşi filmi zaten bu grubun “Disko Kitabı”nı yeniden yazdığının kanıtıdır. Ne yazık ki yakın geçmişte grubun kurucu üyelerinden Robin Gibb’i de kaybettik. İyiler gittikçe çok üzülüyorum.

YouTube Preview Image

2- Gloria Gaynor – I will survive : Zencilerin müziğe katkısı yadsınamaz bir gerçektir. Ses tonları ve gırtlak yapıları neredeyse her tür müziğe uygun ve çok kuvvetli. Gloria Gaynor da bunun en iyi örneklerinden birisi. Disko kraliçesinin bu parçası ise halen 80’ler partilerinin vazgeçilmezidir. Ajda Pekkan’ın “Bambaşka Biri” adlı aranjman versiyonu da en az bu kadar başarılıdır bence.

YouTube Preview Image

3- KC & The Sunshine Band – That’s the way I like it : Bugün bilinen en iyi disko parçaları listesinde bu grubun birçok şarkısını bulabilirsiniz. Genel anlamda tarzını hiç bozmamış ve çizgisinden hiç ayrılmamış olan grubun en büyük hiti ise tabii ki de bu şarkısıdır.

YouTube Preview Image

4- Michael Jackson – Don’t stop till you get enough : Her ne kadar “Pop’un Kralı” diye kendisini ansak da, zenci olduğu dönemlerde disko parçalarının en babalarına imza atmıştır. Bu arada Seinfeld dizisi hayranları, Kramer’ın bu şarkıdaki muhteşem dansını da hatırlayacaktır.

YouTube Preview Image

5- Donna Summer – Hot stuff : Mayıs ayında kaybettiğimiz Amerikalı güçlü vokal Donna Summer’ın, disko denince akla gelen ilk parçasıdır. Bakıyorum da bu sene ardı ardına büyük sanatçıları kaybetmişiz ve yerlerini doldurabilecek kimsenin gelmemesi de çok acı.

YouTube Preview Image

6- Barry White – Cant get enough of your love : Konserde canlı canlı izlemek isteyeceğim sanatçılardan biriydi Barry White. Cüssesiyle doğru orantılı davudi sesi,soyadıyla tamamen uyumsuz ten rengi ve yerinizde durmanıza her türlü engel olan parçalarıyla bugün halen dinlenmesi kesinlikle tesadüf değil.

YouTube Preview Image

7- Boney M – Sunny : Boney M olmadan disko müziği yarım kalırdı. Sadece müzikleriyle değil klipte göreceğiniz üzere enteresan koreografileri ve sahne şovlarıyla da gerçek bir disko deryasıdır. Nerdesin Boney M? Özlüyoruz ama.

YouTube Preview Image

8- Earth Wind & Fire – Lets Groove : Tabii ki EWF denince akla ilk olarak Fantasy gelir ama bu şarkı bir dönem dans pistlerini İspanyol paçalara sildirmiştir. Kardeşimin 3-4 sene önce konserine gidip grubun eski elemanlarından Al McKay ile tanışması da nefret edilesi bir durumdur benim için.

YouTube Preview Image

9- Village People – YMCA : Sayısız diziye parodi olarak girmiş, genel anlamda eşcinsel mesajlarıyla bilinen ama parçaları çalındığında hemen vücutlarımızla Y,M,C ve A harflerini bize çizdiren sevimli arkadaşlar. YMCA’in açılımı “Young Men of Christian Association”, yani “Hristyan Birliğinin Geçn Adamları”. Şarkıyla alakasını çözemesem de zevkle dinler hoplar ve zıplarım.

YouTube Preview Image

10 -Sister Sledge – We are family : Bu şarkı YMCA ile birlikte neredeyse eşcinsellerin milli marşı olmuş gibi. Hatırlarsınız Birdcage filminin son sahnesinde Nathan Lane ve Gene Hackman kadın kılığında bu şarkı eşliğinde kulüpten çıkarlar. Efsane filmin efsane soundtrack’inden müthiş bir disko parçasıdır.

YouTube Preview Image

O zaman disko nesli olarak siz ne yapıyorsunuz? Bu listeye eklemek istediklerinizi, kendi favorilerinizi hemen yorum bölümüne yazıp “1.Geleneksel  İnteraktif BirinciBlog Diskotek Günü”ne katkıda bulunuyorsunuz.

Comments
 1. gürcan

  disco ball olmadan disco olmaaaaz.

  • Enis Hazan

   O zaten standart donanım Gürcan :)

   • gürcan

    standart donanım ama o top stüdyo 54 ün topu.

 2. Metin Tiryaki

  Bunlar da kardeşime benden gelsin…

  Funky Town – Lipps Inc. – 1979
  I’m So Excited – Pointer Sisters – 1982
  Macho Man – Village People – 1978
  Never Can Say Goodbye – Gloria Gaynor – 1974
  It’s Raining Men – Weather Girls – 1982
  Le Freak – Chic – 1978
  Don’t Leave Me This Way – Thelma Houston 1977
  You Should Be Dancing – Bee Gees
  Ring My Bell – Anita Ward 1979
  Last Dance – Donna Summer 1976
  Macho Man – Village People 1978
  D.I.SC.O. – Ottowan 1980
  You Sexy Thing – Hot Chocolate 1975
  Funky Town – Lips Inc.
  Night Fever Bee Gees 1978

  — Boney M —-
  Daddy Cool
  Ma Baker
  Rasputin
  One Way Ticket

  Ve…
  —- ABBA —–
  Take A Chance On Me
  Voulez-Vous
  Dancing Queen
  Gimme Gimme Gimme
  Super Trouper

  • Enis Hazan

   Sağolasın Metincim o zaman ben de hemen ekleme yapıyorum

   Pet Shop Boys – It’s a sin (daha iyisi yoktur)
   Gilbert Montagné – On Va S’aimer

 3. Berrin Akcan

  süper liste :) burda yazlık diskolarda aynen o dımtıs dımtıs manasız müzik ve hep aynı ritm var. onlarca şarkı dinliyorum, diğer şarkılara geçtiğinde öncekini hatırlamıyorum bile. ellerine listeyi vereyim de disko müziği görsünler.

 4. Enis Hazan

  Bence de hemen bu sayfanın komple bir çıktısını alıp DJ’e göstermelisin :)

 5. Orhan Meric

  Patrick Hernandes Disco Inferno eklerim ben de buna Enis kardesim. Bir de Top 10 de bir sey dikkatimi cekti. Disco neredeyse tamamen Afro-American muzisyenlerin isi.

  • Enis Hazan

   Orhan’cım zaten disko döneminin Kudüs’ü olan Stüdyo 54 de Afro-Amerikan bir oluşum değil miydi? Bu müzik bu adamların işi baba kimse inkar edemez bunu. White men can’t jump gibi bişey bi yerde

 6. Bahadır EKİCİ

  Yazoo-Dont Go’yu nasıl eklemezsiniz ? :O

  • Enis Hazan

   E sen eklersin diye düşünmüştüm sevgili Bahadır :) Bak yanıltmadın beni :)