En güzel webcomicler (3. bölüm)

Beleş internet çizgi romanları yazı dizisine biraz gecikmeyle kaldığımız yerden devam ediyoruz. Kaçırdıysanız ahanda birinci ve ikinci yazılar.

Remind

http://www.remindblog.com/

Remind’ın yaratıcısı Jason Brubaker, bir yandan Dreamworks’ün animasyon departmanında çalışmakta, ve bir yandan kendi yayınladığı ve dağıtımıyla uğraştığı, tamamen çizgi roman aşkından yaptığı bu hikayeyle uğraşmakta. Seri, Sonja isminde bir genç kızın kedisini yanı başında yaşadığı gölde kaybetmesi ve kedinin başka bir yaratığın kimliğiyle konuşabilir bir şekilde geri dönmesi üzerine. Sonja bu mahlukun bir şehir efsanesinden ibaret sandığı kertenkele adamlardan biri olduğunu öğreniyor ve su altındaki krallığına dönmesine yardım ediyor. Remind’ın en güçlü yanı kesinlikle görselliği. Brubaker’ın çizimleri muhteşem ve yağlı ve sulu boyayla hazırladığı dokularla çok kendine özgü bir renklendirme tarzı var.

Dr. McNinja

http://drmcninja.com/

Her şey serinin yaratıcısı Christopher Hastings’in internette nick olarak “dr mcninja” adını kullanmasıyla başladı. Hastings nickinden esinlenerek forumda doktor gömlekli bir ninja karakteri çizdi, ardından okul projesi olarak bu karakterin McDonalds’a karşı savaştığı bir hikaye çizdi. Dr. McNinja hem hemen her alanında uzman bir doktor, hem de süper kahramanlık yapan bir ninja. Kendisinin ninja olan ailesi doktorluk kariyerinden utanç duymakta. Bir de 12 yaşında, bıyıklı ve binek bir dinazoru olan meksikalı bir yardımcısı bulunmakta. Hastings, Dr. McNinja’nın başarısı üzerine Marvel tarafından Deadpool serisine yazar olarak işe alındı.

 Nedroid

http://nedroid.com/

Nedroid komik, absürd ve sempatik bir bant serisi. Bu kadar sert ve vahşi bir internet ortamında bu kadar naif bir serinin bu kadar tutması ilginç ve hoş bir olay. Biri kuş, biri ayı olan iki arkadaşın saçma sapan geyiklerini konu almakta. İzler miydiniz bilmiyorum ama bana eski Nickelodeon çizgi dizilerini hatırlatıyor.

 Pictures for Sad Children

http://archive.picturesforsadchildren.com/

 Pictures for Sad Chidren, ölüp hayalet olarak dönen Paul’un boş boş dolaşması ve herkesi ve her şeyi küçümsemesiyle başlıyor ve dünyasını giderek zenginleştiriyor. Karakterlerin çoğu “loser”, alaycı ve depresyonun çeşitli türlerinden çekmekte. Özellikle internet ve hipster kültürleriyle acayip kafa bulmakta. Çok zekice konseptler ve diyaloglar içeren, inanılmaz komik ve aynı zamanda buruk ve hüzünlü bir havası olan bir seri. Basit çizimleri atmosferi mükemmel bir şekilde tamamlıyor. Pictures for Sad Children’ın kendine özgü bambaşka bir mizah anlayışı var. Herkese hitap etmeyebilir, ama severseniz bağımlısı olacaksınız.

 Battlepug

http://battlepug.com/

Runaways, Young Justice gibi büyük serilerde çalışmış Mike Norton’un kişisel projesi. Norton’un buldoga binmiş barbar tişört dizaynının çok sevilmesiyle doğuyor. Bir barbarın devasa buldokuyla çıktığı fantastik,geyik ve efaneleşmiş bir macera. Çizimler harika.

Lackadaisy

http://www.lackadaisycats.com/

Lackadaisy, Disney filmi dizaynlarıyla Boardwalk Empire olarak özetlenebilir. Kedi karakterlerin 1920’ler alkol yasağı dönemindeki hikayelerini konu almakta. Yaratıcısı Tracy Butler, 100 yıllık bir ev alıyor ve mahallenin tarihine öyle merak salıyor ki bu konuda bir çizgi roman yapmaya karar veriyor. Butler’ın karakalem çizimleri muhteşem ve eski fotoğrafları anımsatıyor.

 Gunshow

http://gunshowcomic.com/

KC Green’in absürd karakterleri ve popüler kültür parodileri. Looney Tunes mizahının yetişkinler için yapılmış sapık ve psikopat versiyonu olarak özetlenebilir. Seri üç karelik kısa bantlarla başlayıp uzunca hikayelere evrildi.

 Ve liste burda bitiyor. Tabi o kadar fazla iyi webcomic var ki hepsine yer vermek mümkün değil. MS Paint Adventures, Freakangels, Nothing Nice to Say, Explosm, Dresden Codak, xkcd, Ratfist, Oglaf atladıklarımdan bazıları. Kalite kontrol ve sansür diye bir şey olmadığından webcomicler daha bir kuralları yerlebir edip farklı şeyler deneyebiliyor. Bunun sonucunda bir sürü berbat örnek çıksa da çok yaratıcı ve farklı işler de bulunuyor.