En efsane havuzlar

Hem havuz hem deniz sezonu açıldı. bir adım ötenizde… Hiç öyle “deniz mi havuz mu” muhabbetine girerek kendimizi sıkıntıya sokmuyoruz. İkisinin de tadı, keyfi başka. Niye birinden vazgeçelim ki! Ama “su” konusunda vazgeçilmez şeyler de var. Dünya üzerinde suyu, teknolojiyi, tasarımı, doğayı, zevki sefayı öylesine bir araya getiren havuzlar var ki, işte onlardan vazgeçmeniz mümkün değil. Allah sahiplerine bağışlasın diyor ve bazılarını sıralıyoruz:

deniz11-İşte dünyanın en büyük havuzu. Şili’deki San Alfonso del Mar Seawater Pool,  1000 genişliğinde ve deniz suyuyla doluyor. Toplam büyüklüğü 20 hektar olan havuzun en derin noktası ise 3.5 metre…

deniz22-Bu enfes havuz, Singapur’daki Marina Bay Sands Hotel’e ait. 4 milyar dolara açılan ve dünyanın en pahalı oteli unvanını elinde bulunduran Marina Bay Sands Hotel’in havuzu, son derece ürkütücü olmasının yanı sıra, dünyanın en iyi havuzlarından biri olarak gösteriliyor. Tam 226 metre yükseklikte yer alıyor ve saat 23.00’e kadar açık.

deniz3a3-Herhalde daha huzurlu yüzülebilecek bir havuz olamaz… Bali’nin en gözde otellerinden biri olan Ubud Hanging Gardens’ın 38 odası da fotoğrafta gördüğünüz gibi. Her odanın balkonunda yer alan özel havuzlar, doğa ile baş başa kalıp kendinizi dinlemeniz için biçilmiş kaftan.

deniz44- Amalfi kimilerine göre sadece İtalya’nın değil, dünyanın en güzel koylarından biri. Bu koya komşu olan Ravello kasabasın en tepesinde konumlanmış Hotel Caruso ise, dünyanın en keyifli havuzlarından birine ev sahipliği yapıyor.

deniz55-Alplerin tam göbeğinde yer alan The Cambrian, “ben kışın da havuza girerim” diyenler için düşünülmüş. Ne dersiniz, böyle bir manzara karşısında sıcak suyun içinde olmak hiçte fena olmaz değil mi?

Bu yazı Postkolik dergisinin mayıs sayısından alınmıştır.