En çok kazanan DJ’ler

calvinharris

Forbes enler listesine bir yenisini eklemiş. Hiçbir masraftan kaçınmadan bu sefer en çok kazanan DJ’leri araştırmış. Listenin zirvesindeki isim çoğu kişi için bir sürpriz sayılabilir. Evet listenin bir numarasında David Guetta, Tiesto gibi isimleri sollayan Calvin Harris var. Kazandığı rakam ise dudak uçuklatıyor: 46 milyon dolar.

Gerçek ismi Adam Richard Wiles olan Calvin Harris, 1984 Dumfries İskoçya doğumlu. Çocukluğunda her İskoç gibi futbolcu olmak istemiş. Hatta çocukluk kahramanı ünlü futbolcu Steve McManaman. Genç Calvin Harris her işte bir hayır vardır diyerek kendini müziğe adamış. İlk şarkılarını 1999 yılında yapmaya başlayan Calvin Harris’in yıldızı ilk albümü ‘I Created Disco’dan sonra parladı diyebiliriz.

guetta-live-three

Calvin Harris’in bir numaraya çıkmasında elbette son dönemde şöhret isimlere para için yaptığı remixler büyük rol oynadı. Calvis Harris; Kylie Minogue, Sophie Ellis Bextor, Dizzee Rascal, Rihanna gibi isimlerle çalıştı. Özellikle Rihanna için yaptığı ‘We Found Love’ büyük ilgi gördü. Şahsi fikrim olarak; İbiza havalarının aranan ismi apaçi David Guetta’yı ve gittikçe kendini tekrar eden Tiesto’yu düşününce Calvin Harris ismi kulağa daha hoş geliyor. Özellikle Calvin Harris’in ilk iki albümünü hala çok severek dinlediğimi düşünürsek.

Laf aramızda bu İbiza havaları nedir cidden. Sürekli aynı ritim etrafında dönen sığ, yavan, tatsız, tuzsuz bilgisayar müzikleri. Zaten büyük üstad Morrissey yıllar öncesinde Panic şarkısında ne diyordu: Hang the DJ, Hang the DJ, Hang the DJ…(Türkçe meali; bütün DJ’leri sallandıralım.)

fig,slate,mens,ffffff.u2

Listenin tam sürümü ise şu şekilde;

1-      1- Calvin Harris – $46 milyon

2-      2- Tiesto – $32 milyon

3-      3- David Guetta – $30 milyon

4-      4- Swedish House Mafia – $25 milyon

5-      5- Deadmau5 – $21 milyon

6-      6- Avicii – $20 milyon

7-      7- Afrojack – $18 milyon

8-     8-  Armin van Buuren – $17 milyon

9-     9-  Skrillex – $16 milyon

           10 – Kaskade – $16 milyon

Listede bir gün bende olurum umuduyla, ‘zenginin parası, züğürdün çenesini yorarmış’ diyerek konuyu kapatalım.

Calvin Harris – Stars Come Out

YouTube Preview Image