En “vejetaryen tasarımcı”: Stella McCartney

Ona hayran olmamak mümkün değil. Bana gelince, bahanem çok. O çok sevdiğim Beatles grubun üyesi Paul McCartney’nin ve (artık hayatta olmayan fotoğrafçı ve sıkı bir hayvan hakları savunucu Linda McCartney’nin kızı. Daha da önemlisi, tasarımlarını çok beğendiğim, başarılı bir tasarımcı. Ancak onu meslektaşlarından farklı kılan, pek çok insanın gözünde büyüten, Stella McCartney’nin çevreci bir modacı olması. Gerçek manada.

Rahmetli annesi gibi (ve çocukluğundan beri) sıkı bir vejetaryen olan 1971 doğumlu Stella McCartney, söylemesi kolay ama uygulaması hiç de bu kadar basit olmayan bir işi başarıyor: Tasarımlarında katiyen hayvanlardan elde edilen malzemeler kullanmıyor. Yani ne kıyafet ne de ayakkabı, çanta veya kemer gibi ürünlerde gerçek deriden yararlanmıyor. Kürk onun için büyük tabu. (Benim için de.) Mümkün olduğu kadar da organik kumaşlar ve doğal boyalarda ısrar ediyor. PETA’yı destekliyor, sadece sözde değil… Saygılar Stella!

YouTube Preview Image

Ve Aman Tanrım, çok sade, sade olduğu kadar iddialı, ve bir o kadar da feminen ve seksi tasarımlar yapıyor.Hani derler ya, insan kendini çok küçükken belli eder diye, Stella henüz 13 yaşındayken kendine bir ceket tasarlıyor. Londra’nın prestijli Central St Martins tasarım okulundan mezun olduğunda, pek çok kişinin onu fazla ciddiye almadığını, babasının isminden, yani şöhretinden yararlanarak, belki bir-iki koleksiyon hazırlayıp “modayla biraz eğleneceğini” düşünmüştü. Gerçi Stella’nın daha yolun başında çok şanslı olduğu bir sır değildi: Mezuniyet defilesinde podyuma arkadaşları Kate Moss, Naomi Campbell ve Yasmin le Bon (ücret almadan) çıktı, fonda da babasının söylediği Stella May Day şarkısı çalıyordu.

YouTube Preview Image

Bu ilk mezuniyet koleksiyonun tamamı daha o an alıcı buldu. Yani herkesin az çok tahmin ettiği durum yaşandı. Ama Stella McCartney dişli bir kız çıktı, işini çok ciddiye aldığını zaman içinde herkese gösterdi. Mezun olduktan sadece iki yıl sonra, Paris’te Chloe markasının kreatif direktörü olarak tecrübe biriktirdi, ardından 2001 yılında kendi ismini taşıyan markasını kurdu. Stella’nın bir de %100 organik olan kozmetik ve iç çamaşırı markası da var.

Sıkı durun, tüm bunların yanı sıra, bir yayıncıyla evli olan Stella, bir de dört çocuk annesi. Stella McCartney bir de yıllarca adidas için hem çok şık hem de çok kullanışlı spor kıyafetler tasarlıyor. Madonna’nın Guy Richie’yle evlenirken giydiği gelinlik de onun imzasını taşıyordu. Stella 2012 Londra Olimpiyatları’na da el attı, İngiliz sporcular onun yine adidas’la birlikte hazırladığı özel koleksiyonu giyiyordu.

YouTube Preview Image