Elementary: Sherlock New York’da!

Sir Arthur Conan Doyle’ın kaleminde hayat bulmuş edebiyat dünyasının en ilgi  çekici polisiye karakteri olan Sherlock son yıllarda filmleri ve dizileriyle oldukça revaçta. Ben başrollerini Robert Downey Jr. ve Jude Law’ın paylaştığı oldukça kaliteli görünen ama bir türlü içime sinmeyen film versiyonlarından çok günümüze uyarlanmış haliyle beni SHERLOCKED eden dizi versiyonunun hayranıyım..  (bkz: Beneditch Cumberbatch)Şimdi de Amerikan ver. VS İngiliz ver. Kapışmasına sebep olacak bir Sherlock uyarlaması daha karşımızda. Elementary!

‘It’s elementary my dear Watson!’ cümlesi aslında Conan Doyle’ın kitaplarında geçen bir Sherlock cümlesi değildir fakat 20’li yıllarda beyaz perde de Sherlock tarafından söylenmiştir. Basitliğe vurgu yapan cümle 2012 Amerikan Sherlock uyarlamasının isim babası olmuş diyebiliriz bir yerde.

Sherlock severlerin yabancısı olmadığı bir giriş ve gelişmesi olsa da konu nedir hemen bahsedelim:

New York Polis Departmanı’nın çözülmesi imkansız davaları çözmesine yardım eden ikilinin günümüze uyarlanmış versiyonu ELEMENTARY’de Sherlock Holmes’u Jonny Lee Miller, Dr. Joan Watson’ı ise Lucy Liu canlandırıyor. Londra’da itibarını yitirdikten sonra rehabilitasyondan kaçan Sherlock zengin babasının en kötü kabusuyla –ciddi bir arkadaş olan Dr. Watson ile- yaşamaya zorladığı Manhattan’a geliyor. Üç yıl önce bir hastasını ve lisansını kaybedene dek başarılı bir cerrah olan Watson yeni işini insanlara yardım edebileceği ve cezasını ödeyebileceği bir fırsat olarak görmektedir. Ancak, huzursuz Sherlock eski müşterileri gibi değildir.

Sherlock Watson’a bir bağımlılık uzmanı olarak üzerinde uyguladığı çalışmalarının hiçbirinin kendisine uygun olmadığını ve kendi rehabilitasyon sonrası rejimini bulduğunu söyler: New York City’de polis danışmanı olarak çalışmak. Watson’ın huysuz Sherlock’a yeni işinde eşlik etmekten başka çaresi yoktur. Sherlock da Watson’ın tıbbi geçmişinden yararlanabileceğini düşünür. Watson da aslında araştırmacı bir yönünün de olduğunu keşfeder. Sherlock’un polis dostu Yüzbaşı Tobias “Toby” Gregson (Aidan Quinn) Scotland Yard’daki deneyimlerinden Sherlock’un davaları kapatmakta usta olduğunu bilmektedir, bu nedenle onu takımın bir parçası olarak karşılar. Artık New York sokaklarında davaları çözmek için özgürce koşuşturan yaramaz Sherlock’un onu dizginleyecek birisine ihtiyacı olduğu açıktır. Bu iş de Watson’a düşmektedir. (divxplanet)

Başta Jonny Lee Miller’ın Sherlock triplerini garipsemiş olsam da Watson’un kadın hali arasında ki dişi ve er kişi dialoglarına ısındım diyebilirim. Genel anlamda da çözülen cinayetler oldukça sarıyor izlerken. Ama benim için hala en iyi Sherlock Beneditch’tir üstüne tanımam. Eğer izlemek isterseniz Digitürk Fx’de her pazartesi bölümler ekranlarınızda olacakmış. İyi seyirler. İmdb notu : 7.4

Elementary Trailer :

YouTube Preview Image