Başka bir gıda mümkün mü?

tambugdayekmegi

Parklar biz sporcuların antrenman alanlarıdır. Yurt dışına çıktığımda antrenman yapmak için kaldığım yerden sokağa çıkmak yeterli oluyor, çünkü her sokağın açıldığı bir park var. Bizdeki durumu söylememe gerek var mı ?

İstanbul’un en iyi 10 koşu parkuru yazımı yazarken nasıl zorlandım tahmin edemezsiniz. Öyle her ilçede park, parkur bulmak mümkün mü ? ! Her semte ait bir veya bir kaç AVM bulmak isterseniz 5 yaşında çocuktan yol tarifi alabilirsiniz.

ekolojik devrim

Ne oldu bize ?

Ben Bostancı’ da doğdum büyüdüm. Çocukluğumun İstanbul’u top sahaları bekçisi olan çocuk parklarına sahipti. “Önce o ailemizin bireyi gibi olan sevgi dolu bekçileri gitti”. Sonra çocuğu ağlayan kaptığı gibi AVM’ lere koşmaya başladı. Kapalı alanlarda hafta sonu tatillerimizi geçirir olduk. Buralarda sahte kahvaltılar yapıyor çoluk çocuk satın alarak dinleniyoruz. Sadece fizyolojik olarak insana benzer canlılara dönüştük. Fark etmiyor olabiliriz ama bu durum bizi her gün daha çok hasta ediyor. Sağlık için sonradan çözüm aramaktan daha kolayı var… daha doğal yaşamak.

Hafta sonunu gelişmiş ülke örneklerindeki gibi parkta uzanarak, kitap okuyarak ( çok zararlı olsa da ) geçirmek ve şehirden – şehir stresinden biraz olsun uzaklaşmak. Bunun için kıyıya sıkışmış kalmış parklar bile kalmadı ne yazık ki.Hyde Park london

İş yerinden öğlen arasında kaçıp yemek saatini parkta atıştırarak geçirmenin tadını kaçımız denedik.

İstanbul’ un en iyi 10 parkurundan biri olan Maçka Parkına mutlaka gezi Parkından geçilmelidir. O küçük geçiş nasıl da keyif verir insana.

Parklarımızı kimse elimizden alamaz!tim-

Bu ülke insanı ne olursa olsun kaybetmediği “insaf”  gibi bazı duygulara sahip. İnsaf kelimesi  “acımaya, vicdana veya mantığa dayanan adalet” anlamına geliyor!

Biz canı yananı görünce aynı acıyı duyan bir milletiz. Bu nedenle film izlerken bile ağlarız. İşte sömürülen tarafımız da budur. Ama bu sömürü başkasına zarar verince acı duyar uyanırız! Bu duygu bu topraktan geliyor, kimse yok edemez. Yeri gelir en uç noktalar bir araya geliriz kanlı bıçaklı taraftar gruplarımızla . Gurur duyuyorum sizinle Çarşı!

İstanbul’un az sayıda koşu parkurlarından biri hayatta kalmak için direniyor. Orada çok güzel şeyler oluyor. Her gün yeni bir şey görebiliyor, umutlanıyorum. Son bir haftada olduğu gibi dün yine oradaydım Timur ve Ender’ le bahçe çapaladık ve domates salatalık diktik. Gidip görün ve bu muhteşem iki insanla sohbet edin derim.

Yaşasın ekolojik devrimimiz!

YouTube Preview Image

 

Comments
  1. Dilek

    Öğlen, gece, haftasonun sabahı akşamı destek verdik destek vermekteyiz, güzel bir Türkiye için el ele olmalı, yazınla eline sağlık Aziz hocam…yolunuz açık olsun.