Eklem ağrıları önlenebilir

mal-de-dos

Son zamanlarda çevremden sıkça eklem rahatsızlıkları şikayetleri duyuyorum. Bunu sadece hava değişimine bağlamak yanlış olur. Günlük hayatta hareket ederken dikkat etmediğimiz hususlar özellikle eklem rahatsızlıklarına zemin hazırlıyor. İşte size sorunlar ortaya çıkmadan önlem almanıza yardımcı olacak bir kaç öneri.

habillage_mal-de-dos_3Oturuşa dikkat: Doğru oturma alışkanlığı bel ağrılarını önlemede en önemli etkendir. Ofiste, evde veya aracınızda kısacası özellikle uzun süre oturarak zaman geçirdiğiniz her yerde kollu sandalye ve koltuk kullanın. Oturuşunuzu ara sıra kontrol ederek doğru bir oturma açısı alışkanlığı edinin. Araç koltuğunuzu rahat bir pozisyon bulana kadar ayarlayın. Beliniz için gerekiyorsa destekleyici bir yastık kullanın.

Yatma şekli: Yataktan kalkış ve yatağa girerken yaptığımız hareketler bel rahatsızlıklarını en çok tetikleyen etkenlerdendir. Yatağın sırtınıza uyumlu olması kadar doğru hareket ederek yatmak ve kalkmak da çok önemlidir. Yatmadan önce Sırtınız dik şekilde yatak yanına oturun dizlerinizi bükerken yavaş bir hareketle önce dirsek sonra omzunuz üzerine yan yatın. Daha sonra kalça omuz ve diz eklemlerinizi sabit tutarak sırt üstü yatış pozisyonuna geçin.
Tüm vücudun en hazırlıksız olduğu an yataktan kalkış anıdır. Ani hareketten kaçının! Önce yan dönün. Dizleri bükerek ayakları yataktan sarkıtırken ellerle vücudun üst kısmını iterek dik pozisyona geçin

mauvaises-positions-dosGiyinirken: Aşırı eğilme ve esneme hareketlerinden kaçının. Günün en hızlı olunması gereken bölümü olan sabah saatlerinde vücudunuzun hareket etmeye henüz hazırlıklı olmadığını unutmayın. Ne kadar aceleniz olursa olsun çorap veya ayakkabılarınızı oturarak veya ayağınızı yüksek bir yere koyarak giyin. Ani sağa veya ani sola hareket etmekten kaçının.

Uzun süreli bekleme veya yürüyüşler: Uzun süre sabit beklenilmesi gereken durumlarda bir yere oturun veya düz şekilde yaslanın. Sabit uzun süreli ayakta kalınan durumlarda ayak için bir destek bulun ve ayakları ara sıra değiştirerek desteğin üzerine koyun.
Yürürken tabanlarınızın yere tam ve ağırlık topuklara binecek şekilde bastığınıza emin olun. Her zaman zemine ve koşullara uygun ayakkabı tercih edin.

Merdiven çıkma ve inme: Özellikle diz sorunu olan dostlarımın dikkat etmesi gereken bir hareket şeklidir. Sanki yokuş çıkıyor muşçasına hafif öne eğilerek çıkılmalı ve kontrollü şekilde yavaş inilmelidir. İki bacağa eşit yük dağıtılmalıdır.

Monter-les-escaliers-sportYerden bir şey alırken ve kaldırırken: Bacaklara yük binecek şekilde destek alınmalı. Yük vücuda yaklaştırarak taşınmalıdır. Mümkünse taşınacak yük bölünmeli, acele edilmemelidir.

Vücudu koruyan bu hareketlere yaşam boyu alışkanlık edinecek şekilde dikkat edin.
Fazla kilolardan bir an önce kurtulmaya çalışın. Fazla olan her bir kilonun vücuda taşıtılan ek yük olduğu unutmayın.
Alkol ve özellikle sigaranın hareket kabiliyetine karşı olumsuz etkilerini de bir kez daha hatırlatmak isterim. Keyif miktarını aşmayan alkol ve hayattan çıkarılan tütün ürünleri yaşam kalitenizi arttıracaktır.