Ekim ayı ‘konser ayı’

Sonbahar bir geldi, pir geldi.. Eylül ayında güzel ve hatta über konserlere gark olan bünyelerimiz, yine ekim ayına da aynı şekilde –ki bence daha harlı bir şekilde- giriş yaptı. Hem yurt içinden hem de yurt dışından çok kaliteli müzisyenler geliyor bu ay. Biliyorsunuz 3 Ekim-21 Ekim  tarihleri arasında Akbank 22. Caz Festivali var. Başladı ve devam ediyor. Onun dışında Salon İKSV’de çok kaliteli iki konser bekliyor bizi. Ayrıca Akbank Sanat, Jolly Joker ve Ghetto’da yine harika konserler olacak. Altta geçiriyorum bir iki. Bu ay için bence ajandanıza not alın. Çoğuna katılmaya çalışacağım ben de:

10 Ekim The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble Konseri (Babylon) 21:30:
Bileni var mı pek bilmiyorum, ama inanılmaz bir grup Kilimanjaro.. Dark jazz ile trip-hop’u karıştırın, üzerine bir tutam post-rock ve ambient ekleyin. Harika sample ve akustik pasajlar taşıyan müzikleriyle özellikle caz dinleyen kitleyi etkisi altına alan Hollandalı grup, yarın Akbank 22. Caz Festivali kapsamında Babylon’da çıkacak. Tam bilet 33.75 lira, öğrenci 23.75 lira olarak belirtiliyor. Çok farklı bir konser olacak. Bu ay içinde en çok beklediğim iki konserden biri buydu. Diğeri geçen Korhan Futacı & Kara Orkestra’ydı tabii ki..

12 Ekim MFÖ Konseri (Jolly Joker) 22:00:
MFÖ, ayın 12’sinde Jolly Joker’de olacak. Onları tanıtmamı beklemeyin, tanıtırsam komik duruma düşerim. Babalar bu cuma akşamı güzel bir konser verecek her zamanki gibi. Normal bilet 79 lira, VIP 134 lira. Evet biraz tuzlu dursa da, nihayetinde MFÖ’dür. Ve Jolly Joker güzel bir konser mekanı biliyorsunuz. Cuma gecesini en iyi şekilde değerlendirebileceğiniz şeylerden biri derim. Kaçırılmamalı.


17 Ekim 123 Konseri (İKSV Salon) 21:30:

Salon’un konserlerini az çok takip ediyorsanız, onların nasıl müzisyen/gruplar getirdiğini de bilirsiniz. Ana akım dışında kalan, daha ziyade indie ve caz ağırlıklı gruplara ev sahipliği yapan Salon, 17 Ekim Çarşamba akşamı 123’ü ağırlayacak. 123, Tamburada ve DANdadaDAN’dan (idare edin ‘dan’lar art arda gelince böyle oluyor) sonra oluşan enfes bir alternatif grup. Elektronik, modern caz ve yer yer lounge tarzı bünyesinde barındıran grup, 17’sinde bizimle. Biletler öğrenciye 20, normal 25 lira olarak belirtilmiş ve yanına da bir ibare konulmuş: ‘şimdilik’.. Elinizi çabuk tutun derim.

19 Ekim Scorpions Konseri (Küçükçiftlik Park, Maçka) Kapı açılış: 18:00:
Almanların efsane grubu, on binlerce kişinin katıldığı 2010 konserinin ardından İzmir ve İstanbul konserleri ile 2012’ye de damga vurmaya hazırlanıyor. 17 Ekim’de İzmir Arena’da 19’unda da Küçükçiftlik Park’ta konser verecek babalar. Bilet fiyatları 67 TL ve 265 TL arasında değişiyor. Deluxe biletler, sınırsız yerli/yabancı içki ve snack ikramlarını kapsıyormuş. Deluxe bilet sahipleri ayrıca sahne önüne geçme imkânına da sahipmiş.

19-20 Ekim Nils Frahm, Ólafur Arnalds & AWVFTS Konseri (Salon İKSV) 21:30:
Açıkçası sadece Ólafur Arnalds’ı tanıyorum ve sırf onun için o konserde olmaya çalışacağım. Elektro-akustik olarak tanımlanan müziği ile son yıllarda dünya çapında ismi en çok duyulan müzisyenlerden biri olan Ólafur, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Salon’da bizlerle olacak. Nils Fhram ve Adam Wiltzie ve Dustin O’Halloran’ın ortak müzik projesi A Winged Victory For The Sullen da Ólafur’la birlikte aynı konserde olacaklar. Nasıl bir şey olacak pek emin değilim ama Ólafur için o konsere gidilmeli. Biletler de 25 ile 50 lira arasında değişiyor.

21 Ekim Duman Konseri (Bostancı Gösteri Merkezi) 18:00:
Duman.. Sanırım herkesin bir canlı Duman tecrübesi olmuştur hayatında. Her zaman iyiler, her zaman güzeller; çok samimiler, bu yüzden de bizim tarafımızda sonsuz kredili olur, deli gibi de sevilirler.. 21 Ekim’de o çok sevdikleri Bostancı Gösteri Merkezi’ndeler yine. Biletler 45 lira olarak belirlenmiş, ki makul bir fiyat Duman için. 21 Ekim Pazar akşamında yapılabilecek en iyi şeylerden biri olarak düşünüyorum bu konsere gitmeyi. Kaçırmasın fanlar, üzülürler..

21 Ekim KonstruKt Konseri (Akbank Sanat) 19:00:
Davulda Korhan Argüden, vurmalılar, bas, flüt ve gonglarda Özun Usta, gitar, org ve synthesizer’da Umut Çağlar, saksafonlar ve flütte Korhan Futacı’nın oluşturduğu KonstruKt, free jazz yapan bir grup. Doğaçlama bir caz yapan grup, cazseverler için beklenen bir konser. Akbank 22. Caz Festivali kapsamındaki konserin biletleri tam 22.75 lira ve öğrenci 12.75 lira olarak belirlenmiş. Korhan Futacı’yı bir şekilde dinleyen biriyseniz, onların bu caz grubunu da sevebilirsiniz. Yine de free jazz bana gelmez diyorsanız (ki bu çok olası) siz bilirsiniz. Bana sorarsanız, kaçırılmayacak bir diğer konser..

27 Ekim Vega Konseri (Ghetto) 22:30:
Bu konserin afişini ilk gördüğüm an kalakaldım.. Vega, en sevdiğim Türk gruplarından biri. İlk albümünden 2005 yılında çıkardıkları son albüme kadar.. O kadar kaliteliler ki, kendimi çok şanslı addediyorum onları dinledikçe. Ve şimdi benim grubum, oldukça uzun bir aradan sonra bu ayın 27’sinde Ghetto’da olacak. Tam 38.50 lira, öğrenci ise 28.50 lira denmiş biletler için. Eğer bu konseri kaçırırsam tüm kasımım berbat geçecek. Dolayısıyla orada, en önde olacağım.. Vega yahu, sonunda canlı izleyebileceğim!!

Konserlerden bir demet bunlar. Gerçekten de enfes konserler var ve şu yukarıdaki konserlerden bir tanesini bile kaçırsam çok üzüleceğimi biliyorum. Bilet sitelerine girin ve bu konserleri ajandanıza bir yere not edin. Güzel bir ekim var önünüzde, tadını çıkarın ahali.. İyi seyirler hepinize şimdiden.. Belki oralarda bir yerde karşılaşırız, el ederiz birbirimize..

Comments
 1. Elif Sarıoğlu

  uzun yıllardır vega’yı sahnede izlememiştim ayrıca ellerine emeğine sağlık çok güzel bir etkinlik takvimi olmuş!

  • Mustafa Gündoğdu

   çok teşekkürler.. daha çok alternatif kitleyi hedef alan bir konser takvimi ve hepsi de alanında çok iyi.. kaçırılmasın diyoruz!! ( :

 2. Seyhan Ahen

  artık konserlere pek gidemiyorum.eski yıllarımı özledim.hemen hemen sevdiğim grupların konserine giderdim ne güzel yıllardı :/

  • Mustafa Gündoğdu

   ana akımın dışında kalan müzisyenleri ıskalamamaya çalışıyorum ben de; yani bir korhan futacı, bir 123 ya da herhangi bir post-rock grubu (god is an astronaut gibi, this will destroy you gibi).. yoksa zaten ben de diğer ana akımların önde gelen gruplarını izledim zamanında.. alternatif anlamda iyi işler var, onlara biraz yönelmek lazım..