Eğlenerek kilo vermenin 10 yolu

Öncelikle şu gerçeği kabul etmekle başlayalım işe; doğa bizleri kandırdı (!) Evet, güzelliklerin paylaşımı konusunda adil olmadı. Olamadı… Zenginden alıp, fakire de veremedi. Bu gerçekten, pesimist gibi gözüken bir yaklaşım hemfikirim; ancak bizi,  içinde bulunduğumuz aymazlık durumundan kurtaracak , harekete geçirecek yegane gerçek yaklaşım aynı zamanda…

İşte bu gerçeğin farkına vardık varalı bir devinim içindeyiz.

Nasıl daha güzel, daha fit olurum’ un çabası…

Bir kere, neşterli güzelliklere aklımızın kaydığı, fikrimizin çelindiği; fakat korkularımızın da esiri olduğumuz o karanlık çağlarda değiliz artık.  Kullanıcısına neştersiz güzellik vadeden ürünlere pirim vermeyi bırakalı da çok yıllar oldu. Şimdi aydınlık çağdayız. En güzel çağımızda, yani spor çağında… Neler yapıyoruz?

Yürüyüş yapıyoruz, ki en bilindik sportif eylemdir. Açıkhavada yaptığımız uzun yürüyüşlerle bedenimizi ve ruhumuzu tazelemekle kalmaz;  kritik bir karar mı vermemiz gerekiyor,  önemli bir adım atmanın eşiğinde miyiz ya da, en uygun zemini hazırlar. Hayal kurmak, şarkı söylemek, ona buna söylenmek, bakış açımızı, odağımızı değiştirmek için hatta, ondan iyisi yoktur. Hesapsız kitapsız, çalakalem yaptığımız spordur.  Bu saydıklarımdan en az birisinden nemalanmıyorsanız bu spordan, boşa yürümeyin derim o zaman..Yürümekle yollar aşınmaz ne de olsa.

Yüzüyoruz… Her şeyden uzaklaştığımız, suyun ipeksi dokunuşlarıyla hayat bulduğumuz, mucizevi spordur. Haftada üç gün yüzebilirsek eğer, gerek ruhsal gerekse fiziksel stres ve gerilimimiz azalır. Dolaşımımız düzene girer. Kilo kontrolümüzü ele geçiririz. Kalbimiz güçlenir. Dayanıklılık ve esnekliğimiz gelişir, fiziksel görünümümüz değişir. Ayrıca sudaki vücut ağırlığı karadakinin 10 misli az olduğundan, suda yapılan rehabilitasyonun fizik tedavinin etkin bir formu olduğu kanıtlanmıştır.

Tenis, basketbol, futbol, voleybol, hentbol da oynayabilenlerimiz; pilatesi, yoga’ yı yaşam biçimi haline getirenlerimiz…Su sporları, kış sporları, dağcılık, hatta okçuluk da yapabilenlerimiz var elbette…

Oysa ki, daha neler yapabiliriz, gelin Top 10 listemize bir göz atalım:

Ama önce bir parantez açalım…

Kilo vermek, ideal kilomuzda kalmak, metabolizma hızımızı artırmak, sıkılaşmak, sıkıntılarımızdan uzaklaşmak, kas yapmak…Kas yaparken göz çıkarmamak (!) Bu uzun spor yolculuğumuzda hedefimiz ne olursa, ne kadar büyük olursa olsun, “devamlılık” altın anahtardır. Bu anahtara sahip olmak, spora olan inancımızı kaybetmemek, yılmamak demektir ve sonuca ulaşmakta çok kapılar açar. Devamlılığı sağlamak için de yeni motivasyonlara ihtiyacımız olacaktır.

Sh’ bam: Hem sıkılaşmanız, hem de adeta içinizdeki starı ortaya çıkarmanız için dizayn edilmiştir. En popüler hit şarkılar, gece kulüplerinin en sevilen müzikleri eğlenceli ve etkili bir egzersiz formunda Sh’ bam ile bizlere sunuluyor. Faydaları: Yeni dans figürleri öğrenmenizi sağlarken, koordinasyonumuzun gelişmesine de yardımcı olur. Biz eğlenirken, yağ oranımızın azaldığından  haberimiz bile olmaz. Genel fitness seviyemizi arttırır.

Zumba: Ateşli latin müziklerini, egzotik dans figürleri ve dinamik egzersizler ile birleştirerek fit ve zinde görünüm sağlayan eğlenceli bir dans dersidir. Faydaları: Yüksek kalori harcanmasını sağlayıp kilo vermeye yardımcı olur. Vücudunuzu forma sokar. Basit, göz korkutucu olmayan koreografileriyle dans etmenizi kolaylaştırır. Ritim duygusunu geliştirir.

Brasilian Butt’s: Kendi vücut ağırlığımızı kullanarak bacak ve kalça kaslarımızı çalıştıracağımız eğlenceli bir kardiyo egzersizidir. Faydaları: Kalça, bacak kaslarımızı şekillendirerek Brezilya fönünden sonra, Brezilyalı kalçalarına da sahip olmamızı sağlar.

Fat Breaker:“Heart Breaker” ı çağrıştırıyor olsa da kendisi,  ekipmanlar kullanılarak, bel, karın ve kalça kaslarının yoğunluklu olarak çalıştırıldığı fonksiyonel bir egzersizdir. Faydaları: Karın ve kalça bölgesindeki yağ dokularının azalması, estetik yapılı karın ve kalça kasları kuvvetli core ve omurga yapısı sağlar.

Body Art: Yoga ve pilates egzersizlerinden oluşan vücudun kuvvetlenmesini ve eklem hareketliliğinin artmasını sağlayan çalışmalardan oluşur. Faydaları: Eklem esnekliğini geliştirerek, hareket kabiliyetini ve vücut gücünü artırır. Core bölgenin güçlenmesini sağlar.

Body Pump: Yüksek tempolu müzik eşliğinde, çeşitli ağırlık egzersizleriyle tüm kas gruplarının çalışması sağlanır. Step platformu, ağırlık barı ve kondisyon durumuna göre ağırlıklar kullanılır. Faydaları: Genel fitness kondisyonumuzu geliştirir. Kaslarınızı şekillendirir ve güçlendirir. Kemik erimesini önlemeye yardımcı olup, kemik yoğunluğunuzu arttırır. Tüm kaslar eşit çalıştığından postürünüzün düzelmesini sağlar.

Cxworx: Vücudunuzun güçlenmesi ve fitness seviyenizin artması için ilham olacak kısa ve sert bir egzersiz arıyorsanız, Cxworx sizin için! Faydaları: Core bölgesini sıkılaştırır ve kuvvetlendirir. Yaralanmaların en aza inmesi için denge ve hareket kombinasyonunu sağlar.

Express Core: Adı üstünde…30 dakika boyunca yüksek yoğunlukta core kaslarınızı (karın-bel-kalça) çalıştırmak istiyorsanız bu egzersiz tam size göre! Faydaları: Core kaslarının sıkılaşmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Kuvvetli bir vücut için altyapıyı sağlamlaştırır.

Rowing: Concept 2 cihazlarıyla gerçek kürek egzersizlerinin müzik eşliğinde kapalı alana taşınmış halidir. Faydaları: Özellikle bacak, kalça, bel ve sırt kas gruplarının kuvvet ve dayanıklılığını sağlar. Bu kas gruplarını sıkılaştırır ve atletik görünüm kazandırır. Kalp-damar ve solunum sistemini geliştirir.

Overall: Müzik eşliğinde vücut ağırlığı ve kişiye uygun çeşitli zorluk seviyelerinde thera band kullanılarak yapılan bütün kas gruplarına yönelik egzersiz programıdır. Faydaları: Kuvvet ve esnekliğin gelişmesine, sıkılaşmaya, yağ yakımına, koordinasyon ve denge gelişimine katkı sağlar.

Şimdi kendinize bir iyilik yapın, yeni bir şeyler denemekten geri durmayın. Hayatınızdan sporu, gülümsemeyi sakın ola eksik etmeyin ve sağlıcakla kalın…

Comments
 1. Mine Yılmaz

  Çok güncel bir konu ve akıcı bir yazı. Zevkle okudum, sporun hayatımız için vazgeçilmezliği ustalıkla vurgulanmış.

  • ekinoks osgb

   teşekkürler,
   ekinoks, osgb, istanbul osgb