Dünyayı masallar kurtaracak!

Bana sorarsan ey bahtı güzel okur;
Aşk arayandır!
Çünkü arayan, aşkını bulunca, asıl o zaman, tek olacağını hissedecektir.
Sevgilisine, “Ben senim” diyecektir.
Aşk, biz doğarken yitirilmiş ötekini bulmaktır.

Nerede teki yitirilmiş bir pabuç öyküsünü işitirsen, ona kulak ver; çünkü sana, hiçbir fikri zorla dayatmadan, yalnızca gizemler tülünün ardına sakladığı aşkın sırrını fısıldıyordur.

Hem de en önemli sırrını.

Özcan Yüksek’e çocukluğumdan beri aşinayımdır. Bunda sıkı Atlas koleksiyoneri bir anneyle büyümemin, uzak diyarlara duyduğum merak ve ilginin büyük payı olduğu kadar, durmadan gezen, gören, fotoğraflayan, anlatan, üreten ve tüm bunları gıpta edilecek bir içsellik ve yoğunlukla harmanlayarak okura aktaran Özcan Yüksek’in de katkısı büyüktür.

Bu dingin adamla ’98 yılında Harbiye Askeri Müzesi’nde Atlas’ın 100. sayısı şerefine düzenlenen Orta Asya Türkleri sempozyumunda tanışmış, bu tanışmanın büyüsünü o küçücük halimle bile uzun zaman üzerimden atamamıştım. Çünkü karşımda durup bana bir şeyler anlatan kişi, tüm dinginliği ve sakinliğine rağmen içinden dünyaya dair kocaman bir deryanın taştığı, dopdolu, buna rağmen mütevazi bir adamdı.

Gel zaman git zaman, evde yerine başka hiçbir gezi/coğrafya/doğa dergisini koyamadığımız Atlas koleksiyonu iyiden iyiye genişledi, ben edebiyata merak saldım, okulları bitirdim, büyüdüm; sonra bir baktım, Özcan da içindeki deryayı bu kez kitap sayfalarına aktararak edebiyat okurlarıyla paylaşmaya karar vermiş… Duyduğum sevinci tahmin etmeniz mümkündür – çünkü bazı insanlardan daha çok şey öğrenmek için sürekli daha fazlasını üretmelerini ve sizinle paylaşmalarını istersiniz.

Yüksek’in 2007’de yayınlanan ilk kitabı Sessizce Dön, ardından gelen Hakikatçi ve Cinistan isimli romanlarından sonra şimdi sırada Kayıp Deniz‘den masallar var. Yine bir arayış yolculuğu, yine masalsı bir atmosferde geçen altı dopdolu bir metin; fakat bu kez yolculuk “dünyayı kurtarmaya”… İnsanlığa dair unuttuklarınızı “ortak bellek” masallar üzerinden hatırlayacak, denizler aşıp çöller geçecek ve gözünüz Kayıp Deniz’in son noktalama işaretine değdikten sonra “eski size” başka bir gözle bakacaksınız.

Romanla ilgili bir kaç okuma için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden iyi yolculuklar dilerim!

http://www.dogankitap.com.tr/

http://www.kayipdeniz.com/

http://www.ozcanyuksek.com/

http://www.kesfetmekicinbak.com/kayip-deniz/