“Dövme Kitabı” Raflarda

Dovme-Kitabi_02

 

Dövme yaptırma fikri eğlenceli olduğu kadar da tedirgin edici. İlk kez dövme yaptıracaksanız “ya sıkılırsam”, “canım yanar mı” ya da “sağlık açısından riskli mi” gibi pek çok soru aklınıza üşüşür. Bu da doğal; dövmeyi hayat boyu bedeninizde taşıyacağınız ve vazgeçme durumunda geri dönüşü oldukça zor olduğu için bu kararı vermek hiç de kolay değil. Özellikle de etrafınızda hayal edilenle uzaktan yakından alakası olmayan dövmeleri taşıyan onca insan görüyorsanız…

 

Bazı yerlerde adım başı bir dövme stüdyosuna rastlıyor olmamıza rağmen Türkiye’de aslında oldukça bakir kalmış, hatta yakın zamana kadar bir meslek olarak bile tanınmayan bir uğraş dövmecilik. Dövmeyle ilgili merak edilen konularda yabancı siteler dışında tatmin edici Türkçe bir kaynak bulmak ise neredeyse imkansız. Aslında yakın zaman kadar imkansızdı; çünkü artık bu konuda pek çok soruda merakınızı giderebilecek bir kaynak mevcut: Kendisi de bir dövme sanatçısı olan Fatih Serdaroğlu’nun yazdığı “Dövme Kitabı”.

Dovme-Kitabi_06

Dövmeciliğe 1997 yılında Eskişehir’de başlayan ve günümüzde İstanbul’da ikamet eden Fatih Serdaroğlu, dövme hakkında yazılan ilk Türkçe kaynak olan ve 2005 yılında yayımlanan “Türkiye’de Dövme Sanatı”nın da yazarı. Yerli ve yabancı bir çok dövme belgeseline ve çeşitli dergi, gazete ve TV programlarına da konu ile ilgili danışmanlık yapan, bir çok klinik ile medikal dövme çalışmalarında bulunan Serdaroğlu, dövmeyle ilgili araştırmaları ve mesleki deneyimlerini anlattığı “Dövme Kitabı’nı, konuya ilgi duyan kişileri bilgilendirmek amacıyla yazmış.

Konularında uzman doktorlardan da danışmanlık alarak yazılan kitapta, dövme hijyeninin nasıl sağlandığı, dövme yaptırmanın psikolojisi, dermatolojik değerlendirmeleri, deriye işlenen figürlerin anlamı, dövme uygulama teknikleri, stilleri ve yazarın dövmelerini yaptığı ünlü sanatçı ve sporcuların hikayeleri de mevcut. Özellikle kitabın başında yer alan “vücut dövme atlası” ve son kısımda bulunan “dövme sözlüğü” ile “sıkça sorulan sorular” bölümü, konuyla ilgili merak edilen pek çok konuda cevaplar içeriyor.

156124_10150791045152603_1276781045_n

Kısacası dövme konusunda genel kültür sahibi olmak ve en çok merak edilen sorulara cevap almak isteyenler için “Dövme Kitabı” keyifli bir tanışma kitabı olabilir. Fatih Serdaroğlu, bu kitabın ardından “Geleneksel Dövme” ve “Dövme Eğitimi” üzerine yaptığı çalışmaları da kitap haline getirmeyi planlıyor.

 

“Dövme Kitabı” şu anda D&R’lardan ve hemenkitap.com adresinden sipariş edilebiliyor.

 

Fatih Serdaroğlu’nun yaptığı çalışmalara ve kitapla ilgili ayrıntılı bilgiye ise şu adreslerden ulaşabilirsiniz:

http://www.dovmekitabi.com/

https://www.facebook.com/fatihserdarogludovme