Diriliş…Slash: Apocalyptic Love

Diriliş… Slash: Apocalyptic Love

Guns’n’Roses’ın efsane gitaristi çirkin kral Slash geri döndü hem de ne dönmek!

Yanına Creed tayfasından olan ve sonrasında Alter Bridge’i kuran Myles Kennedy’i almış. Açık söylemek gerekirse Myles Kennedy’i ismen tanımıyordum Slash’in Apocalyptic Love albümünü dinleyene dek. Ama Creed’i pek severdim özellikle vokaller dikkatimi çekmişti ama zahmet edip araştırmamıştım kimdir necidir bu güzel sesli arkadaşlar diye… Pişmanım evet, ne var! Zararın neresinden dönersen kardır!

slash-apocalyptic-love

Kennedy bir vokal sihirbazıymış meğer. Harika bir ses rengi var ve hiç zorlanmadan her sesten söyleyebiliyor vokali zaman zaman insanın ciğerine işliyor bazen de coşma isteği uyandırıyor. Ekşi Sözlük’ten bir yorumcu aşağıdaki gibi tarif etmiş bu müzik adamını. Güzel bir tarif olduğu için yazıda paylaşmak istedim:

“kan donduran, göz buğulandıran, gaza getiren, günde şifa niyetine bir beş posta dinlenen bu insan şarkı söylesin diye dizayn edilmiştir başka da bir açıklaması yoktur bunun. bu kadar mı güzel kontrol edilir o ses, bu kadar mı ‘yanık’ söylenir, bu ne bukalemunluktur, o ne nefestir kasmadan etmeden ordan burdan. bi de tüm bunların ve bilinmeyenlerin yanında taştır kennedy. bizde var mı yok. yok işte napalım?! zaten bu ‘kadarcığı’ yetmiştir bünyenin kucaklama isteği, yaşama sevinciyle dolması için. sonrasında üstünüzden kamyon geçmiş hissi bırakır, daha ne olsun!”

underexposed

Slash_with_Myles_

1990’ların efsanesi Guns’n’Roses’ı hatmetmiş bir adam olarak dağıldıklarını duyduğumda çok üzülmüştüm. Gerçi ilk albüm çıktığında Axel Rose’a bakıp kim ulan bu zibidi demişliğim ardından Slash’i görüp “hoppa gitaristi de çirkin soytarının biriymiş bunların yav” demişliğim vardır! Ancaaak Sweet Child’O Mine’ı keşfedince işler tamamen değişmişti. İnanılmaz bir şarkıydı hala da öyle. Sevgili ile buluşmaya gidilirken o mırıldanılırdı yollarda falan, öyle güzeldi bilen bilir. Başındaki gitar solosunu ne zaman duysam tüylerim diken diken olurdu. Sonra Use Your Illusion 1 ve 2 çıkınca Guns ilah olmuştu gözümde. Double albüme açık söylemek gerekirse başta çok kıl oldum ama neden biliyor musunuz? Bu kadar güzel şarkıları tek bir dozda neden verdiler bünyeye diye! Ağır gelmişti aylarca döndüre döndüre bir ona bir buna takılıyordum. Grup oturmuştu şarkı sözleri sololar davullar gitarlar  her şey rüya gibiydi.

Sonra büyü bozuldu. Ekip dağıldı tek tek solo albümler, sonra Bir Chinese Democracy mevzusu falan tadı kaçmıştı işin. Sonra bir gün eşim Deniz Facebook’da Slash “Anastasia” diye şarkı yapmış bak diye bir şey dinletti bana ve ”Simbala Bim!” Büyü geri döndü! Bir kere bir kere daha sonra tekrar dinledildi şahane parça. Ardından iTunes’dan bulunup önce single ardından Slash’ın yeni albümünün tamamı indirildi derhal.

Slash-ft-Myles-Kennedy

Slash yeni vokalisti Myles Kennedy ile bir mucizeye imza atmış ve hem Guns ruhunu yeniden yakalamış hem de Sweet Child’O’Mine kadar iyi yeni bir balada imza atmayı başarmış. Bundan iyisi Şam’da kayısı olur demek düşmüş bize de! Myles Kennedy Axelvari işleri çok iyi –Axelcılar kızmasın ama sesi ondan daha iyi bu arada- beceriyor. Sonları uzatılmış, yayılmış vokaller dersem daha iyi anlaşılacaktır demek istediğim. Özetle Guns yeni bir solukla hayata dönmüş sayılabilir, hayırlı olsun vatana millete! Umalım ki bu işbirliği tek atımlık barut olmasın, zira bir albüm sonra çok daha iyi olacaklardır. Slash’ın gitarına Myles’ın sesi çok ama çok yakışmış durumda.

Gelelim albüme:

Lokomotif parçamız Anastasia cepte zaten. Ardından bence şu sırayla gitmekte fayda var:

We Will Roam, One Last Thrill, No More Heroes, Bad Rain (son keşfim!), Hard & Fast, slow balad kontenjanından Far and Away daha bir rock balad kontenjanından Not for Me… Kalanları da siz keşfedin derim.

Sözün özü pek çok insanın ölüp bayıldığı, antin kuntin ya da fazla marjinal işlerin peşindeki yeni gruplar, yeni yetmeler çok ilgimi çekmiyor çok uzun zamandır. Ne zamandır kulaklarımın pasını giderecek, eski tüfeklerden sağlam bir albüm özlemi çeken benim gibi bir adama, ilaç gibi geldi bu albüm onu bilir onu söylerim.

Yeni efsane: Anastasia

YouTube Preview Image
Comments
 1. can

  hakikaten araştırmamışsın. Myles yalnızca Creed tayfasının vokali olup Alter Bridge’yi oluşturur. Creed’in solisti Scott STAPP! Saygılar!

  • Orhan Meriç

   Eyvallah Can sayende gene zarardan erken döndük! Düzeltme bilgi için teşekkürler.

 2. deniz

  Anastasia ile tanıştırana teşekkür etmemişsin teessüf ederim :)))

  • Orhan Meriç

   O zaman buradan bu vesileyle edeyim efendim ne demek! :-))) Slash baba’nın dönüşünü kaçırdığım için yuh bana hatırlattığın için muck sana sevgili eşim Deniz!