Depo Savaşları Başlasın

Yerli televizyonlar orijinal konulu şovların yakınından halen geçemeye dursun, ben şu aralar Digiturk’teki  History kanalında yayınlanan bir seriye fena halde takmış durumdayım. Adı Storage Wars. Yani Depo Savaşları. Amerika’da çok yaygın olan bir sistem vardır. Yaklaşık 4-5 metrekarelik özel depo alanları kişilerin ihtiyaçları için uzun süreliğine kiralanabilir.

Kiralayan kişiler bu depoları, kullanılmayan eski eşyaları, evlerine sığmayan kişisel eşyaları, aile yadigarları v.b bir sürü şey saklamak için kullanırlar. Ancak kanun gereği belirli bir süre atıl durumda kalan depolar (tahmin ediyorum bu süre 5 sene ama emin değilim) devlet kontrolüne geçer ve de deponun içindeki eşyalar açık artırma usulünde satılır. Bu açık artırmalar o bölgede yaşayanlara duyurulur ve halka açık usülle bu depolar bir bütün olarak teker teker satışa çıkartılır.

Kahramanlarımız Barry, Jarrod ve Brandi, Darrel ve Dave çeşitli eyalet ve şehirlerde bu artırmalara katılan tabiri caizse artırma avcılarıdır. Kimi zaman çok ucuza kapatılan bir depodan çıkan sürpriz bir eşyayla inanılmaz kârlar yapabilen bu avcılar kimi zaman da bir ton para harcayıp çer çöp ile yetinmek zorunda kalıyorlar. Bu şovu ilginç kılan sadece bu değil. Bazen depolardan öyle ürünler çıkıyor ki, eksperlere götürüp değer biçtirdiklerinde inanılmaz rakamlar ortaya çıkıyor.

Bir bölümde yanılmıyorsam Dave’in aldığı bir depodan bir kutu dolusu orijinal çizgi roman ve Star Wars figürleri çıkmıştı ve on binlerce dolar değer biçilmişti. Şovun en mühim karakterleri bana göre Barry ve Dave’dir. Barry beyaz saçlı, karizmatik ve her açık artırmaya kendi tabiriyle “küçük balıkları” korkutmak için Jaguar marka arabasıyla geliyor ve satın aldığı depo açıldığında iskelet desenli eldivenleriyle işe koyuluyor.

Dave de artırmalara üzerinde “YUUUP” yazan şapkasıyla katılıyor ve her değer artırımında “Yuuuuuuppp” diye bağırarak diğer alıcıları sinir ediyor. Programın gerçekliğiyle ilgili tartışmalar süredursun ben her bölümünü büyük heyecanla ve keyifle izliyorum. Siz de ufkunuzu genişletecek ve sizi eğlendirecek bir program arıyorsanız Depo Savaşları tam size göre.

Adamlar programın fragmanına bile büyük prodüksiyon yapmışlar.

YouTube Preview Image