Depeche Mode: All I Ever Wanted!

depeche-mode_8colEkim ayında bir gece. Sabah 3’ü bulmuş, yine insomnia’nın pençesinde gözümü tavana dikmiş düşünüyorum neden uyuyamıyorum diye. Kalan gücümü de telefonun ışığıyla parçalayayım dedim, açtım Twitter’ı, uyku dilenen gözlerle bakmaya başladım. Bir iki dakikaya kalmadı birden nefesim tıkandı, kalbim biraz evvel gözümü diktiğim tavana doğru zıpladı. Uykusuzluktan halüsinasyon görmüyorsam Depeche Mode 17 Mayıs’ta İstanbul’a geliyordu.

(Evet, bu Depeche Mode konseri ilk değil, daha önce de geldiler. Hem de iki defa. Ama ben hiçbirine gitmemiş olduğuma göre, yeniden gelecekleri haberi benim için gayet makul bir heyecan nesnesi.)

Sabah, gece yaşadığım heyecanı doğruladıktan sonra günlerce ağzım kulaklarımda gezdim. Parmak hesabı ay saydım, deli gibi sabırsızlandım. Oysa bu yazıyı yazdığım akşamın 72 saat sonrasında belki Wrong eşliğinde dağıtıyor ya da Personal Jesus eşliğinde sapıtıyor olacağım muhtemelen.

2009 yılında bir ya da iki gün kala iptal olan Depeche Mode konserinden bu yana benim, sizin, gruba tapan hepimizin boynu bükük kalmıştı. Ama neyse ki sayılı saatler sonra Depeche Mode Küçükçiftlik Park sahnesinde olacak ve benim gibi hayatında ilk kez izleyenler Stendhal Sendromu’nun kucağına düşecek, bir önceki jenerasyon ise gençliğinin en güzel anılarını anımsayacak…

depechemodetour2013Depeche Mode’la ilgili bu yılki tek heyecan verici gelişme cuma akşamı verecekleri konser değil sadece. DM’nin 13. stüdyo albümü Delta Machine’e de Mart ayında merhaba dedik.
Delta Machine dinlemelik değil, adeta lıkır lıkır içmelik bir albüm. Heaven insanı alıp bir bulutun üzerine terk ederken, Should Be Higher adının hakkını verip ayakları yavaşça yerden kesiyor. Soothe My Soul içinse başa sarıp sarıp dinlemekten diyecek laf bulmak zor. Aslında albümün tamamı yerçekimine karşı koyuyor. Başarıyor mu? Elbette!

Konsere geri dönecek olursak… Hepimizin malumu; Türkiye’de bir konserin iyi geçip geçmemesi sahneye kimin, kimlerin çıkacağından bağımsız kriterlere bağlı maalesef. Ses sistemi aylardır süren bekleyişe limon sıkabilir, organizasyon şirketinin hatalı uygulaması o an hayattan ikrah ettirebilir.

Tabii istiyorum ki organizasyon şirketi alnının akıyla çıksın, Türkiye’deki konser sahnelerinin karabulutu ses sistemi aksaklıkları hiç yaşanmasın. Ağzımızın tadıyla dinleyelim, durmamacasına dans edelim. I Feel You’da aşık olduğumuz şafak vakitlerine geri dönüp, I Want It All’da şöyle bir kendimize gelelim. Enjoy the Silence’ın “all i ever wanted..” kısmında aklımıza ilk gelenlere selam edelim, Wrong eşliğinde ise birkaç ses telimizi kurban etmekten çekinmeyelim… Never Let Me Down Again ile ilgili ise bir şey öngöremiyorum; setlist’te varsa, yaşayarak göreceğiz elbette :)

17 Mayıs akşamı Küçükçiftlik Park’ta olacak herkese şimdiden keyifli konserler..

Bir de mutlaka dinlemek istediğim parçalardan oluşan şöyle kendimce bir setlist de paylaşayım. Hepsini canlı dinlersem nurtopu gibi bir mutluluk sahibi olacağım.

1-      Precious

YouTube Preview Image

2-      Never Let Me Down Again

YouTube Preview Image

3-      The Sinner In Me

YouTube Preview Image

4-      I Want It All

YouTube Preview Image

5-      Wrong

YouTube Preview Image

6-      Enjoy The Silence

YouTube Preview Image

7-      In Your Room

YouTube Preview Image

8-      I Feel You

YouTube Preview Image

9-      Clean

YouTube Preview Image

10-  Walking In My Shoes

YouTube Preview Image