Demir leblebi Polisse vizyonda!

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Film Festivali kapsamında gösterilen Polisse / Polis bugün itibariyle vizyona girdi. Geçen yıl Cannes Film Festivalinde Jüri Özel Ödülünü almaya hak kazanmış olan film Fransız Polis Merkezinin Çocuk Koruma Biriminden hikayesine başlıyor ve bıçak sırtı konuları hiç dramatize etmeden aktararak haftanın en gerçekçi bir o kadar da izlenmesi en zor olan yapımı olarak kaşımıza çıkıyor.

Bir çoğumuzun Leon ve Beşinci Element filmlerinden anımsayacağı Fransız aktris Maiwenn Le Besco’nun izlediği bir belgeselden etkilenmesiyle başlıyor her şey. Çocuk Koruma Birimiyle irtibata geçip bir süre onları ve yaşanan olayları gözlemleme fırsatı buluyor ve akabinde tamamı yaşanmış olaylardan oluşan senaryosunu kaleme alıyor. Böylelikle film daha ilk sahnesinde insanı rahatsız eden bir gerçeklikle başlıyor. Henüz 5-6 yaşlarında olan minik bir kız çocuğunun polise vermeye çalıştığı ifadeyle babası tarafından maruz kaldığı cinsel tacizi dinliyoruz. Bu sahneyle filmin bize neler vaat ettiğini az çok anlarken birden mutlu bir şarkı ve neşeli çocuk görüntülerinden oluşan jeneriğe geçiş yaparak yönetmenin iki sahne arasında yaratmaya çalıştığı uçurum hissini hafif bir yutkunmayla yaşıyoruz.

Çocuk Koruma Birimine bir proje için fotoğraf çekmeye gelen ve polislerle birkaç ayını beraber geçiren Melissa karakterini de yönetmen Maiwenn oynuyor. Sessiz ve kenardan izlemeyi tercih eden karakterin gözünden çocukların maruz kaldığı her türlü şiddet ve sömürüyü izlerken bir yandan da gece gündüz kendini bu işe adamış hassas polis memurlarının da hem özel hem de iş hayatlarına tanık oluyoruz. Aktarılan hikayeler oldukça sert ve maalesef gerçek, daha çok çocuğa karşı uygulanan cinsel taciz vakalarına yoğunlaşan film sadece bununla kalmıyor tabii ki. Çalmaya, dilenmeye ve çocuk denilecek yaştaki genç kızların fuhuşa zorlanmasını, çocuk anneleri, büyük mafya ailelerinin takas sırasında çocukları etten bir paravan gibi kullanmalarını, evden kaçmış yada kaybolmuş çocukları ve ekonomik zorlukların ne kadar çok çocuğu sokakta bıraktığını anlatıyor. Bir taraftan da kalabalık bir ekip olan merkez çalışanlarının da özel hayatların da yaşadıkları zorlukları ve insani yönleri yaptıkları işin aslında psikolojilerini ne kadar hırpaladığını izliyoruz. Zaman zaman bizi güldüren, filmin yarattığı yumruyu yutkunmamızı sağlayan hafifletici sahneler de yok değil. Genel anlamda yönetmen dengeli bir dağılım yaparak her karakteri gerektiği kadar izleyiciye yakınlaştırmış ve çok dağılmadan anlatmak istediğini başarılı bir biçimde perdeye yansıtmış.

Başrollerini Karin Viard, Marina Fois, Nicolas Duvauchelle ve yönetmenliği de üstlenen Maiwenn Le Besco’nun paylaştığı film de hikayeler her gün bizimde haberler de yada gazetelerde gördüğümüz gibi yenir yutulur değil ama daha çok farkındalık adına mutlaka izlenmeli…

Polisse Fragman:

YouTube Preview Image