Değişime 5000 adıma ne dersiniz?

orthotics-alberta

Şehir yaşam koşullarının da etkisiyle görülme sıklığı hızla artan obezite ve bağlı olarak düşündüğüm hareketsizlik yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Son yıllarda tüm dünyada ve ülkemizde de obeziteye karşı ciddi politikalar geliştirilmekte ulusal eylem planları hazırlanmakta. Sebepleri yaşam gereği haline gelince çok disiplinli bir yaklaşım sergilemek gerekmektedir. Bu bağlamda beslenme düzeni yaklaşımında planlamalara gerek duyulduğu kadar yaşam içi hareketliliğin arttırılması ve sporun yaşam içine sokulması gerekmektedir. Özellikle gelecek nesillerin baştan başlayarak bir düzen içine sokulması sorunu kökten çözecektir. Tabi ki eğitim sistemi ve koşulların engelleri de düşünülecek olursa bu konuda ebeveynlere çok iş düşmekte. Şunu kesinlikle kabul etmeliyiz ki spor yapmayan ebeveynlerin çocuklarını aktivitelere zorlaması çoğunlukla başarılı sonuçlar getirmemekte.

Şişli Belediyesi sayın Mustafa Sarıgül öncülüğünde bir ilke imza atarak Fit nesil projesine başlıyor.Etkinlik.prog.jpg.

2 haziran 2013 Pazar günü Maçka parkında gerçekleşecek spor festivali ile fiziksel aktivitelerin önemine dikkat çekilecektir. Her yıl düzenlenmesi planlanan festivalde birbirinden farklı egzersiz metotları ve spor aktiviteleri ile her yaş ve kesimden kişiye göre fiziksel aktivitelerin varlığını göstermektir. Daha önce spor yapmamış veya düzenli spor hayatı olmayan katılımcıların benimseyeceği bir metot ve alanda spora kazandırılması amacı hedeflenmektedir.

Festivalin hedef kitlesi spora uzak yaşayan ve bir türlü spora yönelemeyenler, günlük yaşamında düzenli spor yapamayan ve beslenme sorunlarına bağlı olarak kilo problemi yaşayanlar olacak.

Festival etkinlik gününden önce kurulacak 3 stantla detaylı olarak halka tanıtılacak. Nişantaşı, Osmanbey ve Teşvikiye’ de kurulacak stantlardan bilgi alınabilecek. 2 Haziran Pazar saat 10,00 da Maçka Sanat Parkında toplanma ve açılış konuşmalarından sonra park çevresinde 5000 adım açılış yürüyüşü ile başlanacak olan etkinlikte yol üzerinde bir çok marka ve destekçinin oluşturacağı stantlar olacak. Bu stantlarda sağlık kontrol noktaları, diyetisyenler ve içecek destekçileri yer alacak. Festival gün boyu devam ederken bir çok spor merkezi ve spor organizasyonlarının desteği ile birbirinden farklı aktiviteler yer alacak.macka-park

Şişli Meslek Yüksekokulu ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan Fitnesil 2013 Festivalini planlayan ve destekleyen herkesi içten kutluyorum. Spor sever herkesin bu tür festivallere destek vermesi ve katılması gerektiğini düşünüyorum. Bu arada birinciblog olarak orada olacağımızı belirtelim.