Deftones’dan yılın albümü: Koi No Yokan

Deftones rock müzik tarihinin en şahsına münhasır gruplarından birisidir kanımca. Yaptıkları müziğe janr olarak alternative metal demenin doğru olacağını düşündüğüm grup, 2000 yılında yayınladıkları White Pony albümleriyle gönlümde yer etmiş ve bu albümle asi ergenlik yıllarımın en önemli 2-3 grubundan birisi haline gelmiştir.

White Pony sonrasında, bu albümün mainstream başarısından uzak, nispeten daha alternatif  Deftones (2003) ve Saturday Night Wrist (2006) albümlerine imza atan grup 2008 yılında bass’çıları Chi Cheng‘in geçirdiği trafik kazası sonucu komaya girmesiyle büyük bir yıkım yaşadı. 4 yıldan beri halen komada, bilinci kapalı olan Cheng’in yerine Sergio Vega’yı alarak yoluna devam eden grup 2010 yılında Diamond Eyes‘ı yayınladı. Rocket Skates, You’ve Seen The Butcher, Royal ve Sextape gibi damardan Deftones şarkıları ve hitleri barındıran albüm 2010 yılının da en iyi albümlerinden bir tanesi olmuştu.

Ve, Koi No Yokan (Japonca “aşk yemini” (promise of love anlamına geliyor);  yaklaşık 2 ay önce Leathers‘ı YouTube aracılığıyla paylaşarak yeni albüm müjdesini veren grup, albümü geçtiğimiz pazartesi günü, ayın 12’sinde piyasaya sürdü. Açıkcası, Leathers’ı ve sonrasında yayınlanan ikinci single Tempest‘ı dinlediğimde albümle ilgili beklentim inanılmaz yükselmişti. Ancak bu kadarını da beklemiyordum!

Koi No Yokan Album Trailer:

YouTube Preview Image

Görüp görebileceğiniz en büyük ve en sağlam Deftones fanı olan yakın dostum Derin Derman‘ın albümle ilgili yorumu: “Çok iyi albüm ama bu kadar iyi olması beni yine şaşırtmadı. Gayet normal…” şeklinde oldu. Ben albümü bu kadar sakin karşılayabilmiş değilim. Yaklaşık 2 haftadır Koi No Yokan dışında bir şey dinleyemez hale geldim ve albümün gücüne-büyüklüğüne hala inanamıyorum. Şu ana kadar yapılan, okuduğum review’larda da yere göğe sığdırılamayan Koi No Yokan, bana göre de Deftones’un kariyerindeki yaptığı gerçekten en iyi iş.

Swerve City ile açılan albüm kapanış şarkısı What Happened To You‘ya kadar gerçekten dur durak bilmiyor. Hepsi kusursuz kalitede düzenlemelere sahip ve tamamen hit olma potansiyeli taşıyan şarkılardan oluşan albümü Chino Moreno da verdiği bir röportajda “dinamik” şeklinde tanımlıyor. Diamond Eyes ile müzikal anlamda daha farklı ve sert sound’a geçiş yapan grup Koi No Yokan’la yine bu izden gidiyor. Bununla birlikte Koi No Yokan için eski ve yeni Deftones’un sentezi demek daha doğru olur. Poltergeist bu tanımlamaya en oturan şarkı.

Albüm grubun şu ana kadar yaptığı en progressive iş. Uzun uzadıya giden ve birbirini tamamlayan destrüktif ve volkanik gitar riff’lerinden oluşan şarkılar ile Koi No Yokan adeta bir konsept albüm gibi tınlıyor. 2001 yılında ses tellerindeki hasar yüzünden sesini kaybetme tehlikesi yaşayan Chino Moreno kariyerindeki en yüksek tonlara ulaşıyor ve yine inanılmaz ünik bir ses perdesi yakalıyor. Dediğim gibi albümde gerçekten bir tane bile boş şarkı yok ve dinlemeye başladığımdan beri neredeyse her gün bir diğer şarkı favorim haline geliyor.

Sonuç olarak; bunu söylemek için henüz hala erken gözükse de Koi No Yokan ile Deftones kariyerinin masterpiece’ine, mihenk taşına imza atmanın yanında 2012’nin de en iyi albümüne imza atıyor. Hemen, acilen ve kesinlikle kulaklıkla dinlemeniz tavsiyesiyle…

Deftones – Leathers:

YouTube Preview Image