Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü Ahmet Kaya’ya verildi

62749-1-06DD-5FFD-3846

Bugün Ahmet Kaya’nın doğum günü. 28 Ekim 1957’de doğan Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000’de Paris’te yaşamını yitirdi. Tarih 10 Şubat 1999 gecesi, yer Princess Otel Kongre Salonu, MGD ödül töreni. Ahmet Kaya, ödül almak için sahnede. Şarkısını okumaya başlamadan önce bir isteğini dile getirdi. Sonrasında film koptu. O akşam orada bulunan üçüncü sınıf şarkıcıların başlattığı linç girişimi bu provokasyonunun fitilini ateşledi. Tarafsız medya olayın üzerine benzin dökerek gündemini sağlamlaştırdı.

Sonraki süreci biliyorsunuz zaten. Bütün bu yıpratma savaşı, Ahmet Kaya’yı yorgun bir halinde yakaladı ve 16 Kasım 2000’de bir kalp krizi sonucu hayata gözlerini yumdu. Yıllar sonra tek tek özürler geldi. Serdar Ortaç ne kadar özür dilediyse de gittiği üniversite konserlerinde çatal-bıçak yağmurundan kurtulamadı.
ahmet-kaya1
Ahmet Kaya bu ülkede tuhaf bir füzyon sahibiydi. Her kadar belli bir kesimin siyasi görüşünü temsil ediyor gibi gözükse de, halk nezdinde geniş bir dinleyici kitlesi vardı. Türban nedeniyle mağdur olmuş dindar bir kesim, “Kısa çöp, uzun çöpten hakkını alır elbette” şarkısı eşliğinde sorunu Allaha havale ediyorlardı. Yine ülkücü camia arasında sevilen isimlerden biriydi Ahmet Kaya. Bir kuşak sağ-sol kavgasında telef olurken “Hani benim gençliğim anne” diyordu. “Şafak Türküsü” kaç kişiyi gözyaşlarına boğmadı ki? “Başım Belada” derken bu ülkede kaç kişinin başı beladaydı. “Arka Mahalle” derken insanlar arka mahallelerde faili meçhul bir kurşunla ölmeye devam ediyordu. “Doğum Günüm” dedi, “Adı Bahtiyar” dedi, daha onlarca şarkı eşliğinde hep bir isyanı, zalim karşısında boğun eğmemeyi dile dökmedi mi? Biz millet olarak zalimden, gaddardan hep nefret edip, mazlumu sevmedik mi? Peki yanlış neredeydi o zaman? Bu sorunun cevabı “sadece yanlış zaman ve yanlış mekan” kadar kolay mıydı?
111304868_640

Peki tarih kimi haklı çıkardı? O gecede çatal-bıçakla atış talimi yapan bir seçkinler zümresini mi, yoksa Ahmet Kaya’yı mı?

Bugün Ahmet Kaya’nın doğum günü ve bir haber düştü ajanslara:

Cumhurbaşkanlığı kültür sanat büyük ödülü müzik alanında Ahmet Kaya’ya verildi.

Doğru ya biz önce döver sonra severiz. Huyumuz kurusun….

Ahmet Kaya – Yalanda Olsa

YouTube Preview Image