Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun ardından…

panoxBu yıl 49. kez yapılan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun son etabı yine Avrupa’dan Asya’ya doğru Sultanahmet Meydanı’ ndan başlayarak Caddebostan sahil yolunda tamamlandı. Yarışçıların ardından Beşiktaş-Caddebostan arası  halk etabı olan Avrasya Bisiklet Gezisi ikinci kez gerçekleştirildi. İstanbul sınırları içinde gerçekleşen bu tip organizasyonlara iki elim kanda olsa katılmaya çalışırım. Faaliyetlerin olması ve çoğalması için katılımın yüksek olması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden de bu yıl Birinciblog adına yine oradaydım.

yoldaxMaalesef  bu yılki gezinin organizasyonu daha en başından baştan savma ve tuhaf bir şekilde neredeyse büyük bir gizlilik içinde yapılmıştı. Halk gezisi için 1000 kişilik kontenjan ayrılmasına rağmen, yalnızca birkaç yüz kişinin bisikletiyle başlangıç noktasında olmasını ancak buna bağlayabiliyorum.

Öte yandan görevlilerin ve memurların güzergah boyunca bisikletçileri acele ettirmesi işin tadının kaçmasına sebep oldu demek mümkün. Senede yalnızca bir gün olan bu faaliyet, kayıt önkoşulu gerekmeksizin halkın tümüne açık olsa ve o gün araçsız ulaşım günü ilan edilse hiç de fena olmazdı diyorum!

Anadolu yakasına geçildiğinde trafiğin içinde kalan bisikletçileri sahil yolunda yürüyüş yapan halk bile taciz edince artık anladım ki bizden adam olmaz arkadaş! Biz daha çoook bisiklet yolları, temiz ulaşım filan isteriz. Bizim turu yurtdışındaki emsalleriyle karşılaştırıp acımasız olmayacağım; ama bu kadarına da pes doğrusu! Şeytan aracı olmaktan kurtaramadığımız bisikletin, aslında kalabalık şehirlerin kurtarıcı meleği olduğunu ne zaman kavrayacağız?

Tura dönecek olursak 156 ülkede 8 gün boyunca yayınlanan turun ülke tanıtımına katkısı çok büyük. Yarışın etaplarının koşulduğu yerlerden canlı olarak doğal güzelliklerin gösterilmesi, hiçbir yolla yapılamayacak bir tbenurizm tanıtımı sağladı.

Bu yıl yarış bir ilke de sahne oldu. Torku Şeker Spor’dan Mustafa Sayar genel klasman birincisi oldu ve turkuaz mayoyu giydi. Europcar’dan Eritreli Natnael Berhane ikinci, Cofidis Solutions Credits takımından Yoann Bagot ise üçüncü oldu.

Toplam uzunluğu 1204 km olan turun takım sıralaması birincisi Fransa’dan Cofidis Solutions Credits takımı oldu.

Yeşil mayo (Sprint birincisi) : Andre Greipel

Kırmızı mayo (En iyi tırmanışçı) : Serguei Gretchyn

Beyaz mayo ( Türkiye güzellikleri etapları birincisi): Mikhail Ignatyev

2014 yılında 50. si yapılacak olan “tur” a umarım daha organize hazırlanılır ve halk etabı da dahil tüm detaylar düşünülerek hak ettiği şekilde organize edilir. İzleyicisi olmayan “tur” pek de hoş olmayacaktır. Halk etabına katılan herkes bitiş çizgisinde yarışmacıları desteklemek için yerlerini almıştı. Bu katılımı ve ilgiyi kaybetmemeliyiz.

 

Comments
  1. Dilek

    Ben maalesef katılamadım haberimde olmadı zaten. Ataşehir koşusundaydım.