Çok farklı bir spor deneyimi: V3

Dikkatinizi çekmiştir, son dönemde spor merkezleri mantar gibi çoğalıyor. Sağlıklı yaşama verilen önem arttıkça her gün daha fazla insan spor merkezlerine üye oluyor. Kesinlikle sevindirici bir gelişme. Fakat bu merkezlere üye olurken dikkatli olmakta da fayda var. Birçok öğrencimden bu konuda şikayetler alıyorum. Bu konuya ileride değineceğim.

Geçtiğimiz günlerde sporcum olan çete lideriyle birlikte İstanbul Kemerburgaz’da yeni açılan bir spor merkezine davet edildik. Genelde bu tip davetleri kabul etmem. Fakat V3’ün internet sitesine girip fotoğraflarını görünce hiç düşünmeden bu teklifi kabul ettim. Çünkü V3 bugüne kadar gördüğüm spor merkezlerinden oldukça farklıydı.

V3’e Emrah ile birlikte iç sıkan yağışlı bir günde gittik. Fakat havanın ve yolun tüm sıkıcılığını kapıdan girer gitmez üstümüzden attık. Farklı mimarı konsepti ve profesyonel ekibiyle V3 sizi daha kapıda farklı bir havaya sokuyor. Aslında kapalı ortamda spor yapmaktan hoşlanmam ama her profesyonel sporcu gibi sezon başlarında salona girmeyi ihmal etmem. Öğrencilerime de her zaman sezon öncesi ve arasında salon çalışmalarını tavsiye etmişimdir. Salon çalışmaları, yaptığınız spor dalında, kullanılmayan kasları güçlendirmeniz sakatlıktan koruyacağı gibi, kilo kontrolü için de gereklidir.

V3’te bizi ilk olarak Zeynep Ertan karşıladı. Kendisi kulübün müdürü ve çok sempatik bir biri. Aynı zamanda dünyanın birçok maratonunda koşacak kadar da sıkı bir sporcu. Zeynep, kısa bir sohbetin ardından bizi Seymen Hoca‘yla tanıştırdı. Seymen konuya çok hakim, spor eğitimi almış yetkin bir hoca. Boş zamanlarında çiftlik evinde tonlarca odun kırarak antrenman yapan, her biri sanat eseri dövmeleriyle çok sıra dışı bir arkadaş. Mutlaka tanımalısınız.

Peki, V3’ü bunca spor merkezinden farklı kılan özellikler neler? V3, standart spor aktivitelerinden sıkılan, kendi formuna, psikolojisine, beklentisine, odaklı program uygulamak isteyenlere birebir antrenör kontrolünde çalışmalar sunan bir merkez. Yoğun iş temposundan dolayı spora yeteri kadar vakit ayıramıyorsanız “Functonal Training” antrenmanları ile çok kısa sürede dayanıklılığa ve fit görünüme kavuşabiliyorsunuz.

Ne yalan söyleyeyim Functonal Training’i ilk duyduğumda ticari bir pazarlama tekniği gibi düşünmüştüm. Seymen’ in spor yaparken ısrarla vurguladığı şey V3’ün bir spor marketi olmadığıydı. Burada kilonuzu, yağınızı ölçüp sizi ayna karşısına kilitlemiyorlar. Sizi hemen sporun içine çekip kısa sürede olaya sokmaya azimliler. Salonda hiç bir yerde görmeyeceğiniz tasarım aletler olduğu gibi, sporun içinden gelmişseniz çocukluğunuzda cimnastik salonlarında gördüğünüz o eski aletler de var. Benim ilk anda dekor sandığım daha sonra başımıza bela olacak olan traktör lastiği de bunlardan biri mesela.  Tırmanma ve çekme halatları, kum torbaları, sanayi zincirler, sporun temeli olan atletizm antrenman aletleri ve 30 metrelik bir tartan pist bile var.

Antrenmanımız 45-50 dakika kadar sürdü ve Seymen tüm ustalığını üzerimizde sergiledi. Yoğun spor yaşamımın bana verdiği sakatlıkları konu dışı bırakarak, benim gibi antrene bir sporcuyu bile bu komando eğitimiyle yormayı başardı. Günler geçmesine rağmen çalışmayan kaslarımın hayata dönmesini kutlar haldeyim.

İstasyon çalışması tarzında yaptığımız antrenmana V3’ün üyelerine sunduğu “Martial Arts” ı sığdırmaya imkanımız olmadı ama bunu için en kısa zamanda tekrar uğramayı düşünüyorum. Bu konuda iddialı bir ekibi bir araya getiren V3, üyelerine Türkiye’de ilk kez uygulanacak “Octagon Cage” adı verilen özel eğitim alanında, “Martial Arts” şampiyonlarının gözetiminde Jii-Jitsu, Brazilian Jiu-Jitsu (BJJ), Muay Thai, Judo gibi son dönemin trend sporlarını da sunuyor. Benim gibi eski bir Uzakdoğu sporcusunun çıkmak istemeyeceği bir spor merkezi olan V3’ün umarım şehrin başka noktasında ulaşabileceğim yerleri olur.

Önümüzdeki günlerde üst düzey bir çalışma stajı almak için Rusya’ya gidecek olan hocalarla en kısa zamanda tekrar görüşmek istiyorum.

V3 Telefon: 0212 363 0480