Cobain’siz 19’uncu yıl…

Kurt-kurt-cobain-1285543-1024-768 (1)Geçen yıl da yine bu boktan 5 Nisan’da ben yazmıştım şu kötü yazıyı. Güzel bir gün değil demiştim geçen yıl da 5 Nisan için, bahar hiç değil. 19’uncu yılı bugün Kurt’un tetiği çekip de ‘haydin eyvallah..’ dediğinin.. Bize yine sarışın piçi anmak kalıyor, boynumuz hep bükük 5 Nisan’larda..

Oysa Seattle’dan gelen bu oduncu gömlekli sarışın kurt, 80’leri kasıp kavuran makyajdan yüzleri seçilmeyen ve gitarı yemiş bitirmiş glam’cileri koltuğundan ettiğini de geçen yıl göğsümüzü gere gere yazmıştık. Kurt’un iyi bir gitarist olmadığını, iyi bir müzisyen de sayılamayacağını, hatta nereden bakarsınız çok yetkin bir vokal de olmadığını söylemiştim. ‘Peki ne yaptı da bir jenerasyon yaratmayı başardı? Ne oldu da kitleleri arkasından koşturdu?’ diye sorduğumda, aslında bunu nasıl yaptığını şu an bile tam olarak idrak edemiyoruz.

Şimdiyse arkasından koca koca laflar yazıyoruz bu sarışın herifin.. Küsmeseydi bir şeylere, bugün 46 yaşında olacaktı. Ve tahminimce dünyadaki tüm iktidarların en nefret ettiği kişilerden biri olmaya devam edecekti. 19 yıl önce kendini vurdu deyin, öldürüldü deyin –çünkü bu konu hala muğlak-, gerçek olan tek şey artık aramızda bu herifin bulunmadığı. O yüzden hiç olmazsa her yılın 5 Nisan’ında, o kötü günde, Nirvana dinleyin bol bol. Bunu çok isterdi Kurt, yine ergenliğimize dönelim yine bağıralım, isyan edelim olur olmaz. Ama bugün Nirvana dinleyelim.

Heart-Shaped Box’ı açın bugün ilk olarak, ardından About a Girl gelsin. Come as You Are yine tam bugün dinlemelik bir şarkı, belki ardından bir de In Bloom ve Something in the Way. Cover’dan hoşlananlara ilk önerim ise The Man Who Sold the World, ardındansa Lake of Fire tabii ki.. O mezarda rahat olup olmadığını bilmiyorum Kurt. Ama bildiğim tek şey, seni çok özlediğim.. Seninle beraber bir şeyler ölüp gitti, geri de gelmeyecek hiç.. Yine de dünyayı biraz daha güzel bir yer kıldığın için teşekkürler.. İyi ki vardın, iyi ki hep var olacaksın..

Nirvana – The Man Who Sold the World:

YouTube Preview Image