Çiztanbul ile İstanbul’a farklı bakın

Malum, son dönemde İstanbul’da çekilmiş yabancı filmlerde şehrin ne kadar negatif ve geri kalmış gösterildiğini konuşup duruyoruz. Kızmakta kesinlikle haklıyız. İstanbul’un ciddi bir imaj sorunu var. Bu yüzden, şehrin gerçekten de tüm boyutlarıyla ve pozitif bir biçimde öne çıktığı eserler bulmak hiç de kolay değil.

Geçen gün elime geçen Çiztanbul bu tip nadir eserlerden biri. Türkiye merkezli bir proje içinde Amerikalı, İtalyan, İspanyol, Belçikalı usta sanatçıların şehrimizde ne tür değerler ve güzellikler gördüğü gösteren çok güzel bir çalışma.

112 sayfalık Çiztanbul, dünyaca ünlü çizgi roman sanatçılarının İstanbul’a gelmeleri ve bir süre burada yaşayarak İstanbul’a dair öyküler yazıp çizmeleri sonucu oluşmuş. Kitabın açılış öyküsü, Charles Vess imzasını taşıyor. Tamamen görsel biçimde akan bir çeşit çizgi-masal niteliğindeki çalışmasında, Vess, genel görünüşü ve fıkralarıyla kendisini çok etkileyen Nasreddin Hoca’yı zaman ötesi bir karakter olarak ele alıyor.

Neil Gaiman’la birlikte ortaya koyduğu eserler başta olmak üzere Amerikan çizgi edebiyatına önemli katkılarda bulunmuş Vess, projeye emek vermiş isimlerden yalnızca biri. Projede imzası bulunan diğer çizgi romancılar arasında, Belçikalı Dany Henrotin (Bernard Prince, Olivier Rameau) ve İtalyan Roberto Diso (Mister No, Tex) da var. Dany Henrotin, İstanbul’un onlarca farklı semtini, bu kitaba özel olarak yarattığı Ayça adlı İstanbul kızı üzerinden anlatıyor. Makedon Aleksandar Sotirovski’nin uzun öyküsü Mustafa Kemal’in İstanbul’una kadar giderken, Enis Cisic ve Esmir Prlja’nın öykülerinde geleceğin İstanbul’una dair fantastik unsurlarla karşılaşıyoruz. İspanyol Alberto Jiménez Alburquerque ve dünyaca ünlü Sırp çizgi-gazeteci Aleksandar Zograf, Çiztanbul’da tanışacağınız diğer yetenekler.

Aslında Çiztanbul sadece kitaptan ibaret olmayan, geniş kapsamlı bir proje. Projenin yaratıcısı Studio Rodeo, kitaba paralel olarak çok sayıda etkinlik düzenliyor. Son olarak Makedonya’nın Manastır kentinde, Atatürk’ün askeri lise eğitimi aldığı (bugün müze olan) binada, Atatürk’ün çizimlerinin de yer aldığı bir sergi ve etkinlik düzenlenmiş.

ÇİZTANBUL’a dair her türlü bilgi, tanıtım ve güncelleme, kitaba özel site Ciztanbul.com üzerinden takip edebiliyor. Ayrıca Facebook sayfasını da mutlaka girin.

No Responses