CES notları: Sony geri mi dönüyor?

Sony, pazarlamacı deyimiyle benim için tam anlamıyla bir “lovemark”tır; pek çoğunuz için de öyle olduğundan eminim. Bunun yalnızca küçükken sahip olma hayaliyle kavrulduğumuz efsanevi Sony Walkman’le ilgili olduğunu zannetmiyorum. Sonuç olarak karşımızda vaktiyle elektronik dünyasını domine etmiş, yepyeni teknolojileri kullanıcıyla buluşturmuş ve şimdilerde piyasada hüküm süren vahşi rekabete rağmen ürünlerinin kalitesinden hiç ödün vermemiş, saygın bir marka var. Üstüne üstlük bir de Japon! (Japon sempatizanlarına selam ederim)

Son yıllarda haberlere Sony hakkında pek çok olumsuz şey yansıdı. Şirketin bir süredir zaten iyiye gitmeyen durumu, 2011’de Japonya’da meydana gelen tsunami felaketiyle perçinlendi. Sony Japonya’daki pek çok fabrikasını kapatırken, binlerce kişiyi de işten çıkartmak zorunda kaldı. Ne var ki, 2012 yılında kökünden yenilenme kararı aldı ve işe CEO Sir Howard Stinger’ın yerine Kazuo Hirai’yi getirerek başladı. Bu taze kan şirkete iyi gelmiş olacak ki, Sony dün Las Vegas’ta başlayan Uluslararası elektronik fuarı CES’te görücüye çıkarttığı yeni ürün ve teknolojilerle yüzleri güldürdü.

Yeniliklerin başını şüphesiz dünyanın ilk 4K Ultra HD TV’si çekiyor. 4K yayın teknolojisiyle 2012 Londra Olimpiyatları’nda tanışmıştık hatırlayacaksınız. Belli başlı salonlara kurulan dev ekranlarda izleyiciler 4096 piksellik yayının tadını çıkarmışlardı. Bu teknolojiyi televizyonlarında kullanan başka şirketler olsa da, bunu Organik LED teknolojisini kullanarak 56 inç’lik OLED panelde üreten ilk firma Sony oldu. Bu durumu kısaca “3840 x 2160 doğal çözünürlüğe sahip televizyonu görenlerin ağzı bir karış açık kaldı” şeklinde de tasvir edebiliriz. 4K Ultra HD TV’ye sahip olmak için bahara kadar sabretmeniz yeterli. Şurada ürünle ilgili bir CES videosu mevcut:

YouTube Preview Image

Bir diğer yenilik ise efsanevi Walkman’de. Apple’ın iPod’undan sonra eski yıllardaki popülerliğini yitirmiş olsa da, Sony bu vaktinin devrim niteliğindeki ürününe yatırım yapmaktan hiç vazgeçmiyor – iyi de ediyor. Fuarda beğeniye sunulan yeni Walkman’in en büyük özelliği kati suretle su geçirmez olması. Bu “Su birikitisine düşürdük mü bişey olmuyor yani?” ya da “Ben çok terliyorum, zararı olmuyor öyle mi?” temalı bir su geçirmezlik değil. Yeni Walkman baya, bildiğiniz su geçirmiyor. İsterseniz havuza bile girebiliyor, yüzme antrenmanınız sırasında müzik dinleyebiliyorsunuz. Öyle bir su geçirmezlik. Ürünle ilgili video testimonialı aşağıda izleyebilirsiniz:

YouTube Preview Image

Son olarak da büyük partırtı kopartan Sony’nin yeni telefonu Xperia Z var. Ericsson ismini Sony’nin sonundan kaldırdıktan sonra, Sony’ye akıllı telefon hususunda bir haller oldu. Geçtiğimiz yıl çıkarttığı Xperia ürünleriyle piyasada hatrı sayılır bir canlanma yaratan marka, bu kez su ve toz geçirmez, 5 inçlik Full HD Reality Display ekranlı, Bravia Engine 2’li, 13 megapiksel kameralı Xperia’sıyla tüketici karşısında. Ürünle ilgili videoya şuradan ulaşabilir, yeni Z’yi kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Telefon 2013’ün ilk çeyreğinde tüm dünyada satışa sunulacak.

YouTube Preview Image