Çek bir blazer

Paul Smith1Gardırobunuzda bir blazer olması, ya da olmaması, hakkınızda çok şey söyler. Biri size blazer ceketin çok erkeksi, çok ciddi, çok sıkıcı olduğunu söylerse, ondan ve o yerden hızla uzaklaşın. Ya da kalıp üzerinizdeki ceketin kolundaki hayali tozu silkeleyip gözlerinizi “ne dediğini anlamıyorum” anlamında çevirin. Haddini bilmez biri öyle dedi diye canım blazer ceketinizden vazgeçecek değilsiniz, öyle değil mi?

Biz kadınlar, 19. yüzyılda denizcilerin üniforması olarak hayata atılan bu erkeksi parçaya da sahip çıktık. Doğal olarak! Nesine tav olduk? Blazer bir klasik. Usta bir tasarımcının elinde bin bir şekle girebilecek bir klasik. Gerçi sonrası da kullanıcısına kalmış, yani blazer ceketinizi nasıl giyeceğiniz, ona resmi, eğlenceli, feminen ya da rahat bir havaya sokmak tamamen bizlerin elinde. En bilinen, ilk haliyle blazer lacivert, altın rengi metal düğmeleri ve cepleri olan, astarı genelde saten, kaliteli kumaştan yapılmış, vücuda ve omuzlara iyi oturan bir ceket.

Yıllar içinde, tasarımcılar blazer’ı evirdi çevirdi, saygınlığından bir nebze kaybetmeyecek şekilde stil sahibi kadınların en çok rağbet ettiği parçaya dönüştürdü. İyi ki de öyle oldu. Gerçi zevkinize göre bir blazer bulmak hala meşakkatli bir mesele ama olsun. Bence işin zevkli kısmı da bu, blazer istemek, onu uzun uzun aramak; ve bulunca bir daha ondan hiç ayrılmamak.

beyazli mango

Peki özünde bu kadar maskülen bir parça iyi fikir mi? Tabii ki. Derin dekolteli veya yırtmaçlı bir elbiseyle kadınsı görünmek çok “tahmin edilir” bir sonuç. Blazer ceket ustalıkla kullanıldığında şaşırtıcı derecede feminen ve çekici olur. Bir blazer çok yönlü bir cekettir. Jean’le de, kumaş pantolonla da, hatta taytla ve kısacık şortla da iyi gider. Etek ve elbise üzerine de giyilir. Altına tişört, gömlek, jean gömlek, ince kazak, boğazlı kazak, ipek bluz giyebiliriz. Blazer askısız bir gece elbisesiyle veya tulumla da barışıktır.

2013 ilkbaharını blazer ceketsiz geçirmeyelim çünkü…

  • Bu sezon eyaz versiyonları insanın aklını başından alıyor.
  • Çizgilisi çok “cool”, çiçeklisi çok eğlenceli.
  • Serin havalarda iyi fikirdir.
  • Ofise de davete de eşit derecede yakışıyor.
  • Bir defa satın alınca ondan vazgeçemiyoruz.
  • O, yaratıcı olabileceğimiz için bir fırsat.