Caz müziğin adresi: jazzradio.com

Bir şeyi sevip sevmeme konusundaki o net çizgiye bayılıyorum. Ne diyelim, rakı mesela. Ya da siyasi bir figür.. Veya işkembe çorbası.. Birbirinden çok ayrı da olsa verdiğim örnekler, bunları sevmede orta bir yol yoktur. Ya sever ya nefret edersin, en iyi ihtimal de sevmezsin. Caz da böyle. Nasıl ki günümüzün ‘şeytan müziği’ dendiği tür metalse, 40’larda 50’lerde ise o kavramın isnad edildiği caz da ya çok sevilir, ya hiç sevilmez. Tabi bu memlekete özgü bir de ‘Ay caz mı, çok iyi yaa..’ salvoları atılır, ama bu salvoları atanlar bir kere bile açıp da hususi caz dinlememiştir. Neyse..

Efendim bugün caz anlatmak yerine, sizi bir oluşumla tanıştırmak isterim. Direkt konuya gireyim: www.jazzradio.com. Tahmin ettiğiniz üzere internet üzerinden bir radyo kanalı bu site. Ve yine tahmin ettiğiniz gibi tamamen caz üzerine kurulu bir radyo yayını yapıyor (farklı olarak yalnızca blues yayını var). 7/24 bir düzlemde ve tahayyül edemeyeceğiniz bir arşivi barındırıyor jazzradio.com. Tamamen ücretsiz ve yüzde 100 ulaşılabilmesi tabii ki ekmek kadayıfının üzerindeki kaymak. Hele ki IOS, Android ve BlackBerry uygulamalarını da ihtiva etmesi, tatlı üzerine içtiğiniz sade bol köpüklü kahve adeta..

Tabii ki premium üyelik de var isteyene. Fark ne oluyor? Fark şu ki, sitenin streaming kalitesi artıyor. AAC+ ve 256 kpbs formatında dinleyebiliyorsunuz o zaman bu nadide eserleri. Bunun da fiyatı ayda 4.99 dolar gibi bir ücret. Ama hepimiz biliyoruz ki, bu uygulamayı seçecek insan, winrar’ı paralı kullanan insanla aynı kişi olacak : ) Kısacası premium’uyla da, beleş hesabıyla da bambaşka bir deneyimle karşı karşıyayız. Bu arada antrparantez, her yeni üye için bir aylık bedava premium hesap deneme süresi bulunuyor, haberiniz ola.

Peki efendim nedir bu radyo sitesinin muhteviyatı. Tam bir amme hizmetinden bahsediyoruz. Tam tamına 31 (yazıla otuz bir) adet radyo kanalı bulunuyor. Mellow jazz’ından, free-jazz’ına, smooth’undan avant-garde’ına, Latin jazz’ından hard-bop’una aklınıza gelecek ne kadar caz türevi, kolu, janrı varsa; yani ne kadar alt kümeye ayrılmışsa caz, bu sitede hepsini isterseniz medya oynatıcınızdan, isterseniz de direkt web sayfası üzerinden oynatabiliyorsunuz. İşin güzel tarafı ise, sıfır (rakamla 0) laf salatası –yani konuşma- var. Ara ara çıkan, ‘www.jazzradio.com’ reklamından başka konuşma duymayacaksınız..

Özellikle iş yerinde müzik dinleyenler için mükemmel bir hizmet bu, zira kendimi mevz u bahis ediyorum. Yanınızda ne depolarca müzik taşımanız gerek, ne de iş bilgisayarınızı müzik arşivleriyle doldurmanız.. İşe gidin, -bunu bastıra bastıra söylüyorum- kulaklığınızı PC’nize takın –iş yerinizde kulaklıksız müzik dinlemek dünyadaki en büyük günahlardan biridir- ve kendinizi tamamen jazzradio.com’un arşivine bırakın. Artık gelsin Chet Baker’lar, gitsin Bill Evans’lar. Çalsın Charles Mingus’lar, vursun Art Blakey’ler. Cazseverler de Mustafa diye bir yazar var, onu ansınlar böylelikle.. Metaldir, rock’tır dinleyenlere de artık Okan Abi’dir, Emrah’tır tavsiyede bulunsun.. Her türe de ben kulunuz koşacak değil a?.. Bu caz yazımı şu ara en çok dinlediğim şarkıyla kapayalım:

Chet Baker – Autumn Leaves:

YouTube Preview Image
Comments
  1. Mehmet Karaman

    JazzRadio sıklıkla dinlediğim bir kanal, gerçekten hem klasikleri hem de modern cazı bir arada sunabildiklerini düşünüyorum. Caz severlere önerebileceğim diğer Jazz radyo ise ise İTÜ Radyosu Caz kanalı. Bildiğim kadarıyla 24 saat caz yayını yapan başka yerli radyo da yok. Keyifli dinlemeler.

  2. Burcu saçkan

    JazzRadio da çeşitli jazz türleri dinleme imkanı var. Bu harika bir hizmet! Smooth, piano jazz, saxaphone jazz… Kafanın içindeki sesleri yatıştırmak için birebir. Kendimden biliyorum. Tavsiye ediyorum.

  3. Murat Pilavcıoglu

    Ben size yeni bir jazz radyo tavsiye ediyorum, yapanlar Türk, Somehowjazz.com ayrıca literatürde piano jazz, saxophone jazz, davul jazz! diye müzik tarzları yoktur.